پائودارکو و خواص آن

پائودارکو

پائودارکو نوعی چای گیاهی تهیه شده از پوسته ی داخلی درختان همیشه سبز تاببوا (tabebuia) است. این گونه درختان در مناطق گرم آمریکای مرکزی و جنوبی به خصوص برزیل رشد می کنند.

بخش اعظم پائودارکو از درختی در جنگل های بارانی آمازون به نام درخت تاببوا آولاندا تهیه میشود.

درخت مزبور نوعی گیاه همیشه سبز میباشد که دارای برگ های پهن بوده و به دلیل اینکه این درخت محکم است و به آسانی از بین نمیرود طول آن به بیش از ۳۸ متر می رسد.

ترکیبات شیمیایی

فرآورده های تهیه شده از پائودارکو از پوسته ی داخلی درختان تاببوا تهیه میشوند. پوسته ی درخت حاوی عناصر شیمیایی مهمی به نام «نافتوکوئینون» است. برخی از این عناصر در رفع عفونت و کاهش تورم مفید هستند. اما چون بخش اعظم فرآورده های تهیه شده از پائودارکو استاندارد شده نیست ,معلوم نیست آیا فرآورده های مذکور حاوی مقدار متنابهی مواد فعال مهم هستند یا نه !

برخی از انواع چای گیاهی که برچسب پائودارکو خورده اند ,واقعا از درخت تاببوا تهیه نشده اند. همیشه به خاطر حصول اطمینان از اصالت پائودارکو برچسب و عنوان آن را بخوانید. اطمینان حاصل کنید که چای موردنظر حاوی عنصر و ترکیب تاببوا آولاندا هست.

اشکال موجود پائودارکو به صورت چای بوته ی خشک ,عصاره ی الکلی ,عصاره ی غیرالکلی (معمولا گلیسیرین) عرضه میشود. بخش اعظم تحقیقات شیمیایی به عمل آمده درباره ی پائودارکو معطوف به چوب آن و نه پوسته ی آن بوده است. چوب اصلی تاببوا آولاندا حاوی «نافتوکوئینون» است. اما تعیین مقدار موجود این ماده در فرآورده های پائودارکو آسان نیست چون اینگونه فرآورده ها استاندارد نیستند. بنابراین بهتر است آن دسته از انواع تجاری اینگونه فرآورده ها خریداری شود که از نظر کیفیت شهرت خوبی دارند.

خواص دارویی 

کارشناسان گیاهان طبی برزیلی از گیاه پائودارکو برای معالجه و درمان انواع زخم ,دیابت ,روماتیسم ,سرطان و کچلی استفاده میکنند.

چای این گیاه ,ماده ی معروفی برای درمان عفونت ها ,التهاب قارچی کاندیدا (کاندیدا نام نوعی قارچ عفونی میباشد) و سایر انواع عفونت ها است.

برخی از پزشکان طب سنتی ادعا می کنند که چای تهیه شده از این گیاه در درمان سرطان هم موثر واقع میشود.

به نظر می رسد پائودارکو برای درمان عفونت های مخمری مناسب است. این داروی گیاهی در درمان کاندیدیازیس واژن (عفونت قارچی واژن) و کاندیدیازیس دهانی (برفک دهان) نیز موثر و مفید است.

پائودارکو همچنین دارای پاره ای خواص آنتی بیوتیکی و ضد قارچی است و گاهی اوقات سبب کاهش تورم و التهاب مفصل میشود. دانشمندان پی برده اند که لاپاچول به عنوان عنصر فعال موجود در پائودارکو میتواند جلوی عفونت های قارچی را بگیرد و انگل های روده ای را از بین ببرد. پائودارکو  میتواند باکتری ها و ویروس های عامل عفونت نظیر هرپس سیمپلکس ,آنفولانزا و سرخک را نابود سازد.

طریقه ی مصرف

میتوانید این گیاه را به عنوان نوعی مکمل گیاهی در صورت ابتلا به هر کدام از عوارض فوق مصرف کنید. اما قبل از هر اقدام با پزشک معالج خود مشورت کنید.

میزان توصیه شده برای تهیه ی چای از پوسته ی شل این ماده گیاهی :

یک قاشق غذاخوری از آن را در لیوان آب بریزید و بگذارید به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد.

یک لیوان از چای تهیه شده را روزی دو تا هشت بار میل کنید.

در صورت مصرف عصاره ی این ماده ی گیاهی ,از دستورات کارخانه سازنده که در برچسب آن موجود است ,پیروی کنید.

در مورد انواع کپسول نیز روزانه سه بار ۱۰۰۰ میلی گرم مصرف کنید.

نکات احتیاطی و موارد منع مصرف

گیاهان ترکیبات بسیار فعالی هستند حدتعادل را در مصرف رعایت کنید و به اندازه مصرف کنید.

اگر بیمار هستید و یا داروی خاصی مصرف می کنید ,قبل از استفاده از پائودارکو حتما با پزشک مشورت کنید.

قبل از آنکه این گیاه را به کودکان بدهید ,حتما با پزشک مشورت کنید.

در صورت باردار و یا شیرده بودن ,برای مصرف این گیاه حتما با پزشک مشورت کنید.

خوردن چای پائودارکو و عصاره ی آن طبق دوز مصرفی توصیه شده بی خطر است.اما اگر زیاد چای پائودارکو بخورید ممکن است دچار تهوع شوید.

اگر با مشکلات انعقاد خون مواجه هستید ,از مصرف پائودارکو اجتناب کنید ,مگر اینکه قبلا با پزشک معالج خودتان مشورت کرده باشید.

این گیاه بی خطر است اما بهتر است برای اطمینان قبل از مصرف با پزشک مشورت شود.

نگارخانه

Image result for tabebuia

درخت تاببوا

Image result for tabebuia

درخت تاببوا

Image result for tabebuia

درخت تاببوا

Image result for tabebuia

درخت تاببوا

Image result for tabebuia

درخت تاببوا

 

Image result for tabebuia

درخت تاببوا

Image result for tabebuia

درخت تاببوا

Image result for tabebuia

درخت تاببوا

Image result for paodarco

پائودارکو

منتشر شده در : www.wikimatn.ir

منبع : ویکی متن

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *