فلفل تند و خواص آن

فلفل تند (فلفل قرمز)

Capsicum annuum var. Fiesta - MHNT.jpg

 فلفل تند

فلفل سبز

فلفل قرمز

فلفل سبز تند

شرح گیاه و خواص دارویی

فلفل تند میوه گیاهی از سرده فلفل دلمه‌ای است که عضوی از خانواده بادنجانیان می‌باشد. فلفل قرمز از قاره آمریکا می‌آید. بعد از کشف امریکا توسط کریستف کلمب و مبادله همه جانبه بین قاره ها،مبادله کلمبی، تیپ‌های گوناگونی از فلفل تند در سراسر دنیا برای استفاده خوراکی و پزشکی پرورش پیدا کرد. فلفل قرمز و فلفل هابانرو از انواع این فلفل هستند.

فلفل گیاهی است که در آب و هوای نیمه گرمسیری و گرمسیری میروید. میوه آن در پوشش های غلافی بلند که به موازات رسیدن رنگ قرمز ,نارنجی یا زرد به خود میگیرد ,رشد میکند. میوه ی این گیاه به صورت خام ,پخته شده ,خشک شده و یا در قالب چاشنی پودری در صنایع غذایی و دارویی مصرف میشود.

فلفل تند که به فلفل قرمز نیز معروف است ,برای اولین بار از سوی سرخ پوستان «کاراییب» به خارج از آمریکا معرفی شد.

از آن زمان به بعد شهرت این گیاه فراگیر شد و به عنوان یک چاشنی مهم به ویژه در طبخ (کاجون و کرول) و در کازینو های جنوب شرق آسیا ,چین ,جنوب ایتالیا و مکزیک محسوب میشود.

کپسایسین ماده ای در فلفل است که سبب گرم بودن این گیاه است. هر چند که فلفل گیاهی گرم است ,اما کپسایسین موجود در آن در واقع سبب کاهش درجه حرارت بدن میشود که یکی از دلایل اصلی تمایل مردم مناطق آب و هوایی گرم به مصرف زیاد فلفل محسوب میشود.

این ماده همچنین به بسیاری از خواص درمانی فلفل کمک میکند تا سیستم قلبی _ عروقی را تحریک ,سیستم هاضمه را تقویت ,درد موجود روی پوست یا مفاصل بدن را تسکین بخشد و مانند داروی ضد احتقان و ضد باکتری عمل میکند.

این گیاه میزان کلسترول خون را پایین می آورد. که این امر ,باعث پایین آمدن فشارخون میشود. این گیاه همچنین از انعقاد خون در رگ های خونی جلوگیری میکند. این خواص فلفل به پیشگیری از بیماری های قلبی نظیر آرترواسکلروز (سخت شدن رگ ها) کمک میکند. هر چند فلفل سبب سوزش زبان میشود ,اما این گیاه واقعا مسکنی قوی است.

فلفل تند ابتدا سبب تحریک درد میشود ,اما سپس شدت علائم درد را در بدن کاهش میدهد. این حالت ,فلفل را برای افرادی که از درد مزمن رنج میبرند به طرز خاصی موثر کرده زیرا چندین روز طول می کشد که نتایج قابل توجه آن معلوم گردد. آنهایی که از زونا ,درد ناشی از دیابت ,درد پس از برداشتن پستان (ماستکتومی) و سایر درد های پس از عمل جراحی رنج میبرند ,میتوانند به ویژه از چندین نوع فلفل یا انواع «کرم های کپسایسین» که قابل دسترسی است ,بهره ببرند.

کپسایسین موجود در فلفل نه تنها درد آرتروز و آرتریت روماتیسمی را تسکین می دهد ,بلکه ورم ناشی از این حالات را کاهش میدهد و اغلب به صورت پماد موضعی مصرف میشود.

فلفل با تحریک تولید مایعات هاضمه در معده و نابودی باکتری هایی که میتوانند عامل عفونت باشند ,قدرت هضم کردن را تقویت میکند و خاصیت ضد باکتری فلفل همچنین از از اسهال ناشی از عفونت جلوگیری میکند. این گیاه به عنوان داروی ضد احتقان ,سبب رقیق و نازک شدن خلط و خارج شدن آن از ریه ها میشود. از آنجا که این گیاه بافت ریه را تقویت میکند در نتیجه برای آنهایی که مبتلا به آمفیزم هستند نیز موثر است.

آمفیزم به معنی نابودی پارانشیم ریوی است که منجر به از بین رفتن ویژگی ارتجاعی ریه و از بین رفتن دیواره آلوئول‌های ریه می‌شود. از پیوستن چند آلوئول یک حفره بزرگ به وجود می‌آید که موجب کاهش سطح تنفسی و اِشکال در جذب اکسیژن می‌شود. از بین رفتن کشش شعاعی ریه در پی این پروسه٬ منجر به افزایش تمایل مجاری هوایی به روی هم افتادن یاکولاپس شده و در نهایت موجب پرهوایی ریه و محدودیت جریان هوا در ریه‌ها و گیر افتادن هوا در ریه می شود. فضاهای تنفسی بزرگتر و بولهای تشکیل می شوند. آمفیزم یکی از اجزای اصلی بیماری مزمن انسدادی ریه است. تمامی سیگاری‌ها به درجاتی از آمفیزم دچار می‌شوند.دراین بیماری دیواره ی حبابچه‌ها به تدریج از بین رفته و فرد مبتلا به تنگی نفس می‌شود. پیشروی این بیماری بستگی به تعدادسیگار درروز و تعداد روزهایی که مصرف می‌شود دارد. امفیزم معمولاً بتدریج پیشرفت میکند و منجر به نارسایی تنفسی میشود.)

تحقیقات نشان داده است که اسید بی رنگ کپسایسین به عنوان فعال ترین عنصر موجود در فلفل ,سبب کاهش میزان کلسترول خون و کاهش شدت سینگال های (پیام های) درد در بدن میشود. این ماده همچنین خاصیت ضد اکسیدان (که سلول های شما را از آسیب دیدن محافظت میکند) و ضد باکتری دارد.

رینیت آلرژیک در اثر واکنشهای التهابی اعصاب مخاط بویایی ایجاد می‌گردد. براساس مطالعات و تحقیقات بسیار انجام شده فلفل قرمز بر روی اعصاب فیبرهای C بدون میلین و بعضی از فیبرهای A میلین دار مخاط بویایی ,اثر گذاشته و به عنوان عامل بلوک کننده نوروپپتیدها رفلکس اکسون را مهار کرده و اثر درمانی ویژه‌ای بر رینیت آلرژیک دارد. مطالعات نوین ثابت کرده است که پس از درمان با کپسایسین میزان لکوترینهای ترشحات بینی تغییری نمی‌کند.

طریقه ی مصرف

فلفل برای قلب بسیار مفید است. اضافه کردن مرتب آن به غذا یا مصرف کپسول آن میتواند از بیماری قلبی پیشگیری کند. هر چند فلفل یک چاشنی محسوب میشود ,اما این ماده واقعا به هضم کمک میکند و برای اغلب زخم ها تحریک آور نیست. این ماده حتی در میزان مصرف پایین نیز قوی است ,لذا بهتر است که بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نشود.

کرم کپسایسین به عنوان یک مسکن موضعی (حاوی ۰/۷۵ _ ۰/۲۵  درصد کپسایسین) را مستقیما میتوان روی نقطه ی آسیب دیده روزی چهار بار مالید. (به منظور بهبود هضم و پیشگیری از بیماری قلبی ,میتوان کپسول های کپسایسین ۳۰ تا ۱۲۰ میلی گرم را روزی سه بار مصرف کرد. میتوانید با اضافه کردن یک چهارم تا نصف قاشق چای خوری پودر کپسایسین به یک لیوان آب جوش (دم کرده) این ماده را نیز تهیه و سپس میل کنید.

علت تندبودن فلفل

علت احساس تندی کردن در دهان بوسیله فلفل، ماده‌ای است به نام کپسایسین که بسیار برای بدن مفید است. کپسایسین و تعدادی از ترکیبات مشابه دیگر توسط برخی از گیاهان جنس کپسیکوم تولید می‌شود موجب رانده شدن بعضی از علف خواران می‌گردد. کپسایسین نوعی آلکالوئید است که در برخی از گیاهان مثل فلفل قرمز یافت می‌شود که برای پوست و موکوس محرک بوده و برای تهیه نوعی دارو که در تسکین برخی از دردها به کار می‌رود مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده هرگاه به مخاط دهان برخوردکند، مغز به اشتباه آن قسمت را داغ احساس می‌کند.

نکات احتیاطی و موارد منع مصرف

فلفل از نظر طب سنتی ایران گرم و خشک است و مصلح آن برای گرم مزاجان روغن های گیاهی سرد و برای سرد مزاجان عسل میباشد.

فلفل را دور از چشم خود نگه دارید و دست های خود را پس از مصرف آن کاملا بشویید.

از آنجا که این ماده به آسانی در آب حل نمیشود ,برای این کار از سرکه استفاده کنید.

کرم کپسایسین میتواند سبب تحریک پوستی در برخی از افراد گردد ,لذا قبل از مصرف آن ,مقداری از این ماده را روی قسمتی از پوست خود تست کنید. اگر منجر به خارش شد ,مصرف آن را ترک کنید. این ماده ممکن است سبب تحریک معده گردد ,اما زخم های دوازدهه (دوازدهه قسمتی از روده باریک است) را بدتر نمیکند.

از دادن فلفل تند به کوکان زیر دو سال خودداری کنید.

مصرف این گیاه در دوران بارداری بی خطر است اما معلوم نیست که ترکیبات چاشنی این ماده در اثر شیردهی به فرد منتقل شود.

اگر فشار خون بالا دارید یا تحت درمان هستید از مصرف فلفل تند اجتناب ورزید.

خانم های باردار میتوانند به میزان متعادل از فلفل قرمز استفاده کنند.

نگارخانه

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎

فلفل تند

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎

فلفل تند

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎

فلفل تند

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎

فلفل تند

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎

فلفل تند یا فلفل قرمز

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎

فلفل تند

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎

فلفل قرمز

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎

فلفل قرمز

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎ فلفل تند

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎

فلفل تند

Afbeeldingsresultaat voor ‫عکس های گیاه فلفل تند‬‎

فلفل تند یا قرمز

Image result for cayenne pepper

فلفل تند

Image result for cayenne pepper

فلفل قرمز

منتشر شده در : www.wikimatn.ir

منبع : ویکی متن

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *