کرچک و خواص آن

کرچک 

خروع/کرچک
گیاه روغن کرچک، Ricinus communis
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
راسته: مالپیگی‌سانان
تیره: فرفیونیان
سرده: Ricinus
گونه: R. communis
نام علمی
Ricinus communis

خروع/کرچک (نام علمی: Ricinus communis) نام یک گونه از تیره فرفیونیان است.

کرچک گیاهی علفی است که با توجه به محل رویش ,طول رشد آن متفاوت است به صورتی که در مناطق سردسیری این گیاه یک ساله بوده ولی در مناطق گرمسیر به صورت چند ساله در آمده و ممکن است از لحاظ حجمی فضای بسیار بزرگی را اشغال کند و به صورت درخت یا درخچه در آید.

گیاه کرچک از سالیان دور به دلیل خواص منحصر به فرد خود مورد استفاده بوده است. از مرحله ی اول فشردن دانه های بدون پوسته ی این گیاه در سرما روغنی به دست می آید که پس از تصفیه ,بی رنگ کردن و عبور بخار آب ,روغن کرچک نامیده میشود. باقیمانده ی روغن دانه را به روش های دیگری استخراج و به مصارف صنعتی میرسانند.

این روغن به طور عمده از گلیسیرید های اسید ریسینولئیک (تری ریسینولئین) تشکیل شده است که پس از هیدرولیز ,اسید ریسینولئیک آزاد میکند.برخی از اسید های چرب موجود در این روغن شامل اسید اولئیک ,اسید لینولئیک و اسید پالمیتیک میباشند.

 

خواص دارویی

این گیاه برای رفع برخی درد های عضلانی و روماتیسمی موثر است.

روغن کرچک بیشتر به عنوان مسهل به ویژه در تخلیه ی روده قبل از معاینه ی کولون ( کولون بخشی از روده ی بزرگ میباشد) یا عکس برداری با اشعه ی ایکس از دستگاه گوارش به کار میرود. ولی به عنوان ملین در درمان یبوست حاد نیز کاربرد دارد.

 

طریقه ی مصرف 

میزان مصرف این گیاه به عنوان مسهل در بزرگسالان ۱۵ الی ۶۰ میلی لیتر توصیه میشود.چنانچه برای درمان یبوست حاد و یا به عنوان ملین استفاده شود مقدار مصرف آن ۱۰ گرم میباشد. مدت زمان اثر روغن آن معمولا ۲ تا ۶ ساعت پس از مصرف است که تا چند بار مدفوع فراوان دفع میگردد.

نگارخانه

کرچک

دانه ی خشک کرچک

کرچک

دانه کرچک

منبع : ویکی متن

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *