چگونه همسرم را نقد کنم؟

چگونه همسرم را نقد کنم؟

چگونه همسرم را نقد کنم؟ : به زوج های عزیز پیشنهاد می کنیم که این مطلب را حتما بخوانند.

در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه همسرم را نقد کنم؟

بسیاری اوقات در زندگی زناشویی و حتی در رابطه با دیگران نقدهایی داریم که هنگام مطرح کردن‌شان با طرف مقابل، موجب دل‌آزردگی او می‌شویم. نکاتی وجود دارد که رعایت کردن‌شان، آسیب نقد کردن را کاهش می‌دهد. اکنون به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

۱- به دلیل این که به هنگام نقد کردن، عزت نفس فرد مورد نظر مورد مخاطره قرار می‌گیرد، افراد معمولا در برابر نقد مقاوم هستند (به جز افرادی که عزت نفس بالایی دارند) بنابراین سعی کنید تا حد ممکن از روش‌های جایگزین استفاده کنید. مثلا به جای این که همسرتان را به دلیل رعایت نکردن نظم انتقاد کنید، هنگامی‌که نظم را رعایت می‌کند خیلی او را تقدیر کرده و از او تعریف کنید. این کار به مرور زمان، باعث می‌شود عدم رعایت نظم او کم رنگ شده و رعایت کردن نظمش بیشتر شود.

۲- قبل از نقد طرف مقابل، نیت‌تان را با خودتان مرور کنید! آیا واقعا قصد کمک به او و اصلاحش را دارید یا صرفا می‌خواهید دل‌تان خنک شود یا او را ضایع کنید؟! با خودتان رو راست باشید. چون نیت شما در صحبت‌تان حتما اثرگذار خواهد بود.

۳- قبل از نقد نقاط منفی او، حتما به نقاط مثبتش فکر کنید و آنها را به زبان آورده و به خاطر آن نقاط مثبت، تقدیرش کنید.

۴- مراقب باشید رفتارش را نقد کنید و نه شخصیتش را. مثلا نگویید «شلخته‌ای» بلکه رفتارش را مثلا این که هنگام خانه آمدن لباس‌هایش را روی تخت می‌اندازد یا جوراب و کیفش را کنار اتاق می‌انداز نقد کنید.

۵- حتی الامکان نقدتان را کوتاه و خلاصه و در حد ضرورت بگویید. یعنی نقدتان را شاخ و برگ‌های اضافی ندهید و آن را طولانی نکنید.

۶- جملات‌تان را با ضمیر «من» آغاز کنید و نه ضمیر «تو». مثلا به جای این که بگویید «تو به ظاهرت نمی‌رسی و به آراستگی‌ات اهمیت نمی‌دهی.» بگویید: «من دوست دارم بیشتر به خودت برسی».

۷- رفتار منفی طرف مقابل را تعمیم افراطی ندهید. مثلا نگویید :«تو هیچ وقت حوصله حرف زدن نداری!» آیا واقعا هیچ زمانی نبوده که او با شما باحوصله حرف زده باشد؟!

۸- مبهم صحبت نکنید و حرف‌تان را واضح و حتی با مثال بیان کنید. مثلا نگویید :«من از رفتارایی که با من داری راضی نیستم!»

مریم صادقی شاد

منبع : مطلب از wikiravan.com و عکس از twiniversity.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *