چگونه فشار خون خود را تنظیم کنیم؟

چگونه فشار خون خود را تنظیم کنیم؟

چگونه فشار خون خود را تنظیم کنیم؟ : فشار خون باید جدی گرفته شود زیرا زمینه ی ابتلا به بیماری های خطرناکی است.

در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه فشار خون خود را تنظیم کنیم؟

به نقل از WHO و به گزارش و ترجمه باشگاه خبرنگاران جوان ؛ روز ۱۷ ماه می‌ هر سال به نام روز جهانی فشارخون (World Hypertension Day) نامیده می‌شود و هدف از مشخص کردن این روز، افزایش آگاهی، پیشگیری، تشخیص و کنترل فشارخون در افراد در رده‌های سنی مختلف است.

شعار امسال روز جهانی فشارخون، نمره هایت را بدان (Know your numbers)، منظور آگاهی از بیشینه و کمینه فشارخون است است.

هدف از این شعار، اهمیت دانستن فشارخون به وسیله افراد در رده‌های سنی مختلف به ویژه سالمندان، بیماران قلبی عروقی، زنان باردار و حتی کودکان است.

در این روز در کشور‌های مختلف دنیا، برنامه‌ها و کارگاه‌های مختلفی از سوی نهاد‌های پزشکی و وزارتخانه‌ها برای آشنایی مردم با اهمیت اندازه گیری فشارخون خود، انجام چک آپ‌های دوره ای، آشنایی با جدیدترین نرم افزار‌ها و وسایل اندازه گیری فشارخون، چگونگی جلوگیری از ابتلا به این بیماری، راه‌های درمان و مراقبت آموزش داده می‌شود.

فشاخون بالا یکی از خطرناکترین بیماری‌ها در عصر کنونی است که می‌تواند منجر به سکته قلبی، مغزی، نارسایی قلبی، آسیب به کلیه و چشم‌ها شود.

ابتلا به این بیماری ارتباط مشخصی با رژیم غذایی افراد دارد، مصرف بیش از اندازه نمک، کم تحرکی، مصرف مواد غذایی فرآوری شده و فست فودها، نوشابه‌های شیرین، استعمال مواد دخانی و نیز خشم و عصبانیت بیش از اندازه همگی می‌تواند فرد را در معرض ابتلا به این بیماری قرار دهد.

یکی از گروه‌های پرخطر که در معرض فشارخون بالا قرار دارند، بانوان باردار هستند که ابتلا به این وضعیت می‌تواند سبب سقط جنین و زایمان زودرس و حتی ابتلای مادر به بیماری‌های قلبی شود.

پژوهش‌ها همچنین نشان می‌دهند، افراد مبتلا به فشارخون بالا بیشتر در معرض سکته مغزی و ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند.

برای اندازه گیری فشارخون انواع دستگاه‌ها وجود دارد و توصیه می‌شود افراد مبتلا به بیماری فشارخون بالا، دفترچه‌ای برای ثبت اندازه فشارخون داشته باشند، همچنین می‌توانند از قابلیت ذخیره سازی اطلاعات بر روی دستگاه‌های دیجیتالی فشارخون استفاده کنند.

افزون بر فشارخون بالا، فشارخون پایین نیز می‌تواند خطر‌های جدی سلامت برای افراد داشته باشد و سبب ایست قلبی در آن‌ها شود به همین دلیل افراد مبتلا به فشارخون پایین باید فشارخون خود را دائم کنترل و از روش‌های درمانی برای تثبیت آن استفاده کنند.

میزان فشارخون در صبح با شب فرق دارد، همچنین این میزان در دست چپ با دست راست تفاوت دارد، برای اندازه گیری فشارخون قبل از آن باید فرد از آرامش برخوردار باشد، اندازه گیری فشارخون پس از استرس یا انجام ورزش یا بالا آمدن از تعداد زیادی پله می‌تواند نتیجه متفاوتی در اختیار پزشک قرار دهد، زیرا فشارخون بالا می‌رود.

منبع : مطلب از yjc.ir و عکس از sciencealert.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *