چگونه شکست های عاطفی را پشت سر بگذاریم؟

چگونه شکست های عاطفی را پشت سر بگذاریم؟

چگونه شکست های عاطفی را پشت سر بگذاریم؟ : شکست در زندگی مخصوصا شکست های عاطفی کیفیت زندگی افراد را بسیار پایین می آورد و موجب آزرده شدن روح و جسم شان می شود.

چگونه شکست های عاطفی را پشت سر بگذاریم؟

به نقل از Dailymail و به گزارش و ترجمه باشگاه خبرنگاران جوان ؛ بروز شکست‌های عاطفی می‌تواند تا مدت‌ها ذهن فرد را درگیر خود کند و سبب افسردگی، بی انگیزگی، بی اشتهایی یا پراشتهایی کاذب، از دست دادن شغل، پرخاشگری با اطرافیان، ریزش مو، افت نمره‌های درسی، ابتلا به برخی بیماری‌های جسمی و روحی و حتی فکر کردن به تصمیم‌های اشتباهی، چون خودکشی یا انتقام شود.

زنان بیشتر از مردان در برابر شکست‌های عاطفی حساس هستند و ضربه می‌خورند و تا مدت‌ها ذهن آن‌ها درگیر ارتباطی است که منجر به شکست عاطفی شده است.

فردی که دچار شکست عاطفی شده است مدام به گذشته فکر می‌کند و با یادآوری تک تک لحظه ها، آن‌ها را در ذهن خود مرور خواهد کرد تا علت شکست این ارتباط را دریابد.

کارشناسان برای بازگشت به حالت ایده آل و به دست آوردن سلامت جسمی و روانی، تمرکز بر کار‌ها، به دست آوردن موفقیت و موقعیت‌های جدید در زندگی توصیه‌هایی دارند.

بهترین شیوه برای بازگشت به حالت آرمانی، منحرف کردن ذهن از فکر کردن تمام وقت به فردی است که مسبب شکست عاطفی شده است.

برای این کار فرد می‌تواند به یادگیری سرگرمی‌های جدید بپردازد، رفتن به مسافرت، آشنایی با افراد جدید، مطالعه و درس خواندن، انجام ورزش، گفت و گو با دوستان و مواردی از این دست می‌توانند ذهن فرد را خالی و آماده پذیرفتن وضعیت جدید کنند.

یکی از مشخصه‌های افرادی که دچار شکست عاطفی در زندگی خود شده اند حواس پرتی و ضعف تمرکز است که به دلیل مشغول بودن دائم ذهن بر روی رابطه تمام شده به وجود می‌آید.

حواس پرتی برای مدت زمان طولانی می‌تواند خطر‌های جدی، چون تصادف، سقوط، سوختگی و مواردی از این دست را متوجه فرد کند، زیرا تمرکز دقیق بر انجام کار‌ها ندارد.

افسردگی و بی انگیزگی همچنین می‌توانند سبب آسیب سیستم ایمنی بدن و ابتلای فرد به انواع بیماری‌ها شوند.

یکی از بهترین توصیه‌های کارشناسان برای کاستن از حجم ناراحتی و اندوه افراد پس از جدایی، نوشتن خاطره است، وقتی فرد به رابطه گذشته خود می‌اندیشد تمام فضای ذهن او درگیر می‌شود که سبب کاهش یادگیری مهارت‌های جدید و افت قدرت حافظه می‌شود، زیرا فرد می‌خواهد جزئیات اتفاق‌ها را به یاد داشته باشد.

اما زمانی که به نوشتن می‌پردازد اطلاعات را ثبت می‌کند و نگرانی از بابت فراموشی ندارد؛ به این ترتیب مغز توان بیشتری برای انجام کار‌های مختلف و یادگیری موارد جدید پیدا می‌کند.

پژوهش درباره اثربخشی نوشتن احساسات و وقایع در مهار احساس اندوه و افسردگی به وسیله دانشمندان دانشگاه آریزونا بر روی حدود ۱۰۹ داوطلب زن و مرد در طول سه ماه انجام شده است.

افرادی که به شکل پیوسته به نوشتن احساس‌های خود پرداخته و حتی آن را به شکل داستانی روایت کرده اند در ماه‌های بعدی از سلامت روان بهتر، تنظیم ضربان قلب و بالا رفتن قدرت حافظه برخوردار شده اند.

کارشناسان اعتقاد دارند امروزه وجود شبکه‌های اجتماعی، پیام رسان‌های آنلاین و سایر فناوری‌های ارتباطی سبب شده است تا افراد بیش‌تر از پیش دچار شکست عاطفی شوند، زیرا پس از قطع ارتباط هنوز می‌توانند فرد را در این گونه نرم افزار‌ها جست و جو کنند و از حال او دورادور باخبر باشند؛ در صورتی که او با فرد دیگری ازدواج کند یا اتفاقی در زندگیش بیفتد فرد با خبر می شود اما در گذشته این حالت به شکل وسیع امکان پذیر نبود.

محققان اعتقاد دارند افراد باید جنبه‌های مثبت و منفی وجود خود را بشناسند و سعی در بهبود خود داشته باشند، افسردگی و بی انگیزگی مشکلی را حل نمی‌کند بلکه باید به ذهن خود کمک کنند تا به وضعیت آرمانی بازگردد و به فعالیت‌های خود ادامه دهند تا در موقعیت‌های آینده موفق تر ظاهر شوند.

منبع : مطلب از yjc.ir و عکس از forbes.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *