چه کسانی بیشتر گرمازده می شوند؟

چه کسانی بیشتر گرمازده می شوند؟

چه کسانی بیشتر گرمازده می شوند؟ : برخی از افراد بیش از سایرین در معرض ابتلا به گرمازدگی قرار دارند ،در ادامه با ما همراه باشید.

چه کسانی بیشتر گرمازده می شوند؟

ایرج خسرونیا متخصص داخلی و رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران با بیان اینکه افراد سالمند به علت سختی رگ‌ها، آترواسکلروز و تنگی عروق که در آنها وجود دارد، تبادل حرارتی کمتری انجام می‌دهند، اظهار کرد: این افراد احساس تشنگی کمتری دارند و در نتیجه این گروه از افراد هم مستعد ابتلا به گرما‌زدگی هستند.

وی افزود: به‌طور کلی، افرادی که مجبورند مدت زیادی در مقابل نور آفتاب کار کنند، مانند کارگران ساختمانی، افراد پلیس و راننده‌های تاکسی، بیش از سایرین به‌ گرما زدگی دچار می‌شوند.

چگونه از گرمازدگی پیشگیری کنیم؟

خسرونیا در خصوص راهکار‌های پیشگیری از گرما‌زدگی گفت: در فصل تابستان افراد هنگام تردد در خیابان از لباس‌های رنگ روشن استفاده کنند و کلاه لبه‌دار داشته باشند و افراد سالمند و کودکان و شیر‌خواران نیز در ساعات بسیار گرم در منزل بمانند.

این متخصص داخلی با بیان اینکه همه افراد باید هنگام خروج از منزل چه در فصول گرم و چه در سایر فصول سال مقدار مناسبی آب همراه داشته باشند، تصریح کرد: اگر به فرد گرمازده آب و مایعات رسانده و او را به جای خنک منتقل کنیم، بهبود می‌یابد و چنان چه اصرار به فعالیت در گرما داشته باشد به طور حتم دچار تهوع، اسهال، استفراغ، ضعف و بی‌حالی، سرگیجه و تاری دید می‌شود.

به گفته وی؛ فرد گرمازده کم‌کم عرق نمی‌کند، بی‌حال شده و تکان نمی‌خورد و ضربان قلبش تند می‌شود و خونرسانی به قلب نیز کاهش می‌یابد و حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

خسرونیا در خصوص کمک‌های اولیه گرما‌زدگی یادآور شد: پزشک با انجام آزمایش‌هایی که میزان سدیم و پتاسیم خون را می‌سنجد و کاهش سدیم و پتاسیم و افزایش غلظت هموگلوبین را مشاهده می‌کند، به تشخیص می‌رسد و با سرم درمانی و رساندنِ مایعات به بیمار کمک می‌کند. البته قرار دادن بیمار در وانِ آب سرد هم از روش‌های پیشنهادی است.

منبع : متن از yjc.ir و عکس از pcwallart.com

برچسب ها

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *