چشم

چرا چشم انسان دید رنگی دارد

چرا چشم انسان دید رنگی دارد : تا بحال این سوال برایتان پیش آمده که چرا چشم انسان دید رنگی دارد؟ نتایج تحقیقات در این مورد را در این مطلب بخوانید.

محققان دریافتند توانایی انسان در تشخیص علایم اجتماعی موجب تغییر نحوه دیدن رنگ‌ها شده است. گیرنده‌های نور در چشمان ما به‌گونه‌ای تکامل یافته‌اند که قادرند تغییرات رنگ چهره سایرین را تشخیص دهند.

چرا چشم انسان دید رنگی دارد

این تغییر رنگ که در اثر تغییر شدت جریان خون در نتیجه تغییر احساسات افراد ایجاد می‌شود، نشانه‌ای است که امکان پیش‌بینی رفتار سایرین را فراهم می‌کند.

این تحقیقات نشان می‌دهد که چرا دید رنگی انسان‌ها تا این حد عجیب است. گیرنده‌های سبز و زرد در چشمان ما رنگ‌های یکسانی را دریافت می‌کنند؛ اما به نظر می‌رسد بهترین حالت این است که گیرنده‌ها رنگ‌های مختلفی را دریافت کنند. در واقع ما در هنگام طراحی و ساخت دوربین‌های دیجیتالی نیز از گیرنده‌هایی با قابلیت دریافت رنگ‌های مختلف استفاده می‌کنیم.

عده‌ای معتقدند این دید اولیه برای تشخیص میوه‌های رسیده در بین برگ‌های سبز درختان بوده است. اما بر اساس یک نظریه دیگر این دید اولیه برای تشخیص تغییرات کوچک در رنگ چهره انسان و سایر موجودات اولیه در ارتباطات اجتماعی بوده است.

محققان برای آزمایش این نظریه از ۶۰ داوطلب کمک گرفتند و با نشان دادن تصاویر دیجیتالی از چهره نوعی میمون که تاثیر تغییرات رنگ چهره در پیشرفت اجتماعی آن‌ها به اثبات رسیده است، تلاش کردند تا توانایی انسان را در شناسایی این علایم بررسی کنند. در نتیجه این آزمایش معلوم شد انسان‌ها به سرعت می‌توانند چنین نشانه‌هایی را شناسایی کنند.

منبع : ایرنا

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *