چرا کابوس شبانه می بینیم؟

چرا کابوس شبانه می بینیم؟

چرا کابوس شبانه می بینیم؟ : برخی اوقات پیش می آید که نیمه شب ها به خاطر کابوس دیدن با ترس و وحشت از خواب بپریم ، اما چرا کابوس می بینیم؟

در ادامه با ما همراه باشید.

چرا کابوس شبانه می بینیم؟

به نقل از Dailymail و به گزارش و ترجمه باشگاه خبرنگاران جوان ؛ کارشناسان در مرکز انجمن خواب انگلستان در پژوهش‌های خود دریافتند بالا بودن درجه حرارت اتاق خواب می‌تواند سبب بدخوابی، بی خوابی و حتی دیدن کابوس‌های شبانه شود. محققان بهترین دما برای داشتن خوابی آرام و عمیق را بین ۱۶ الی ۱۸ درجه سانتیگراد می‌دانند.

افراد زمانی که در اتاق‌های بسیار گرم استراحت می‌کنند بیشتر احتمال دارد دچار کابوس و دیدن خواب‌های آشفته سرشار از هیولا و موجودات ترسناک شوند.

گرمای اتاق و بالارفتن دمای بدن سبب ناتوانی در دفع و خنک کردن بدن و در نتیجه بروز اختلالات خواب می‌شود، در زمانی که دمای اتاق یا محیط بالا است فعالیت مغزی در زمان خواب افزایش می‌یابد.

کارشناسان همچنین دریافتند در اتاق با درجه حرارت معمولی و حتی اندکی سرد افراد راحت‌تر به خواب می‌روند، اما در درجه حرارت بالا به خواب رفتن افراد بسیار سخت می‌شود.

محققان دیدن کابوس و رویا را در زمان حرکت چشم به حالت REM می‌دانند و امکان دارد در این زمان حالت‌های دیگری، چون راه رفتن یا حرف زدن در خواب، حرکت شدید پا‌ها و مواردی از این دست نیز رخ دهد.

کارشناسان مصرف مواد غذایی سبک و به جای پرچرب و دیرهضم، اندکی پیاده روی قبل ازخواب، استحمام با آب ولرم، تاریک کردن کامل اتاق، نوشتن افکار و برنامه ریزی برای روز‌های آینده بر روی کاغذ، پرهیز از کار با تلفن همراه هوشمند و سایر وسایل دارای صفحه نمایشگر ال سی دی، تعویض البسه و استفاده از ملحفه، بالش و رو تختی از جنس کتان، الیاف طبیعی و ابریشم می‌تواند به داشتن خوابی آرام کمک کند.‌

می‌توانید برای خنک کردن دمای اتاق پنجره را باز کنید یا از دستگاه‌های خنک کننده استفاده کنید.

برخی اوقات مشاهده کابوس‌های متعدد و حتی یکسان می‌تواند نشان دهنده وجود بیماری‌های روحی و حتی جسمی باشد که نیاز به مراجعه به متخصص برای ریشه یابی و درمان عارضه است.

منبع : مطلب از yjc.ir و عکس از nosleeplessnights.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *