وزوز گوش

وزوز گوش را از بین ببرید

وزوز گوش را درمان کنید : در طول روز ممکن است شما را کلافه کند و نتوانید کارهایتان را به خوبی انجام دهید. این مشکل همیشه آزار دهنده است ولی درمان آن سخت نیست.

وزوز گوش را درمان کنید

وزوز نوعی صداست که در  گوش و گاهی در سر حس می‌شود بدون اینکه این صدا منبعی خارجی داشته باشد. دو نوع وزوز داریم، بالینی و غیربالینی.

وزوز بالینی به دو دسته تقسیم می‌شود؛ نوع اول وزوزی است که علاوه بر بیمار، اطرافیان نیز آن را می‌شنوند. نوع دیگر وزوزی است که فقط خود شخص بیمار آن را می‌شنود.

این نوع وزوز ذهنی نام دارد. وزوز به صورت صداهای مختلفی تجربه می‌شود. مثل صدای سوت، باد، همهمه و… این صداها ممکن است دائمی یا منقطع باشند. وزوز بیماری یا اختلال نیست بلکه نشانه ضایعات شنوایی است. وزوز در همه گروه‌های سنی ممکن است به وجود آید.

فرکانس وزوز با افزایش سن زیاد می‌شود. به نظر می‌رسد در گوش چپ نسبت به گوش راست، وزوز بیشتری وجود دارد، حدود ۷۵درصد افراد ناشنوا وزوز دارند.

وزوز ضربانی

وزوز ممکن است از راه‌های دیگری غیر از صدای باد، سوت، هیس و… نمایان شود. بعضی افراد صدای ضربه مانندی مثل ریتم ضربان قلب خود را احساس می‌کنند. این نوع وزوز، ضربانی نام دارد. اکثرا این نوع وزوز بعد از ورزش کردن یا فعالیت شدید روی می‌دهد ولی در بعضی افراد این صدا هرگز متوقف نمی‌شود. دلایل این نوع وزوز زیاد هستند.

چه عواملی موجب وزوز می‌شود؟

– صدمه به اعصاب گوش در اثر صداهای بلند

– مواد شیمیایی و داروهایی که به گوش داخلی آسیب می‌زنند (مثل آسپرین).

– نیکوتین که باعث فشرده شدن رگ‌های خونی می‌شود.

– فقدان منگنز که باعث سرگیجه، وزوز و کم‌شنوایی می‌شود.

– استرس

– وجود جرم و مایع در گوش

– مشکلات هورمونی

– فشار‌خون بالا

– ضربه به سر

– آنمی

– پارگی پرده گوش

– حساسیت غذایی

– بیماری‌هایی مثل مینیر، ام‌اس، صرع، میگرن و پرکاری تیروئید

درمان وزوز

در تحقیقاتی که راجع به وزوز انجام شده، چند روش برای درمان آن وجود دارد که تی.‌آر.‌تی یکی از آنهاست و روشی است که از طریق مغز باعث می‌شود وزوز نادیده گرفته شود.

تی.آر.‌تی سه مرحله درمانی دارد:

۱.  جمع‌آوری اطلاعاتی درباره بیمار و تاریخچه و عادت های روزمره زندگی او.

۲.  استفاده از وسایلی که پشت گوش قرار می‌گیرد و توجه بیمار را از وزوز منحرف می‌کند.

۳.  روان‌درمانی که به بیمار آموزش می‌دهد وزوز را نادیده بگیرد. این روش شامل تمرینات عمیق و کنترل استرس است و باعث می‌شود هیجان و نگرانی بیمار کاهش یابد.

هدف نهایی روش تی.آر.‌تی عادت کردن کامل به صداست. روش دیگر درمان وزوز، استفاده از muskw است که شبیه وسایل کمک‌شنوایی است و صداهایی تولید می‌کند که وزوز را می‌پوشاند یا حذف می‌کند. بعضی افراد این صداهای خارجی و مصنوعی را به صداهایی که وزوز تولید می‌کند، ترجیح می‌دهند. طی یک روز پرمشغله، حواس پرتی از فعالیت‌های روزانه و صداها باعث می‌شود که وزوز کمتر آشکار شود. به این دلیل اغلب به نظر می‌رسد که وزوز در شب‌ها شدیدتر می‌شود.

براساس ارزیابی‌های انجام شده، راهکارهای درمانی مختلف برای مراجع ارائه می‌‌شود. در پایان ارزیابی‌های ادیولوژیک، طبقه و نوع تیتیتوس مشخص می گردد و راهکارهای درمانی مناسب با آن ارائه می‌شود.

توصیه‌های زیر نیز در بهبود وزوز موثر است

– پرهیز از صداهای بلند و محیط‌های شلوغ

– خودداری از مصرف الکل، کافئین، کوکائین، نیکوتین، ماری‌جوانا و آسپرین

– متعادل نگه داشتن فشار و چربی خون

چگونه با وجود وزوز بخوابیم

صدای زنگ یا سوتی که در گوش احساس می‌شود ممکن است استراحت شبانه را برهم بزند.

توصیه‌های زیر کمک می‌کند که با وجود وزوز بهتر بخوابید:

تمرینات آرامبخش و منظم که کمک می‌کند بهتر بخوابید ولی از تمرینات نزدیک به زمان خواب بپرهیزید.

زمانی که احساس خواب‌آلودگی می‌کنید، به رختخواب بروید. اگر طی ۲۰ تا ۳۰دقیقه خواب‌تان نبرد، بلند شوید و به اتاق دیگری بروید و کاری آرامبخش مثل کتاب خواندن انجام دهید و دوباره به رختخواب بروید.

سعی کنید میزان کافئین و نیکوتینی را که در شب مصرف می‌کنید، کاهش دهید.

دمای اتاق را در حد متعادل نگه دارید، نه خیلی گرم و نه خیلی سرد.

هنگامی که در رختخواب هستید، از تماشای تلویزیون و کتاب خواندن بپرهیزید زیرا موجب می‌شود هوشیاری‌تان بیشتر شده و خواب از سرتان بپرد.

منبع : alodoctor.ir

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *