ویتامین E

نشانه های کمبود ویتامین E در بدن

ویتامین E فواید معتددی در بدن دارد یکی از فواید مهم آن حفظ سلامت جنین در مادران باردار می باشد باید در زمان بارداری دقت بیشتری در دریافت این ویتامین داشت چرا که اگر جنین به قدرکافی ویتامین E دریافت نکند، ممکن است مادر باردار در معرض سقط جنین قرار گیرد، چراکه کمبود این ویتامین از رشد اعضای حیاتی بدن نوزاد جلوگیری می کند.

مضرات کمبود ویتامین E

محققان دانشگاه اورگن اخیراً دریافته اند که کمبود شدید ویتامین E موجب کاهش اسیدهای ضروری بدن می شود که سلول ها را مجبور می کند تا برای پیشگیری از آسیب و صدمه بر گلوکز تکیه نمایند.

در صورت فقدان گلوکز برای تامین انرژی، بسیاری از ویژگی های فیزیکی و نورولوژیکی، مخصوصاً در مغز، ایجاد نمی شود و در نتیجه مرگ اتفاق می افتد.

فواید ویتامین E

ویتامین E به سیستم ایمنی در مقابله با بیماری ها کمک می کند اما یکی از وظایف اصلی آن، نقش آن به عنوان یک آنتی اکسیدان است. در این نقش، مولکول های باردار منفی موسوم به رادیکال های آزاد را که می توانند به سلول ها آسیب رسانده و منجر به بروز مشکلاتی نظیر بیماری قلبی و سرطان شوند را خنثی می کند.

به گفته محققان، با محدودکردن تولید رادیکال های آزاد و همچنین از طریق سایر مکانیسم ها، ویتامین E می تواند به پیشگیری یا به تاخیرانداختن بیماری های مزمن مرتبط با رادیکال های آزاد کمک کند.

مطالعات قبلی هم نشان داده اند که ویتامینE برای رشد جنین ضروری است. اما مطالعه جدید نشان می دهد که در جنین انسان، برخی از مهم ترین دوره های رشد مغز و اعصاب در اولین هفته های بارداری اتفاق می افتد.

منابع ویتامین E

به گفته محققان، روغن های گیاهی، مغزیجات، دانه ها و سبزیجات پربرگ از منابع جامد ویتامینE هستند.

طبق اعلام موسسه ملی سلامت آمریکا هر فرد بزرگسال باید روزانه حدود ۱۵ میلیگرم ویتامینE مصرف کند.

از دیگر علائم کمبود ویتامینE، ضعف و سستی عضلات، مشکلات چشمی و بینایی و مشکلات تعادلی است که در بلندمدت می تواند به کبد و کلیه ها هم آسیب برساند.

ضرر مصرف بیش از حد ویتامین E

مصرف بیش از اندازه ویتامینE ریسک خونریزی را افزایش داده و موجب بروز خونریزی جدی در مغز می شود، چراکه موجب کاهش توانایی لختگی خون بعد از بریدگی یا جراحت می شود.

منبع : سلامت نیوز

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *