رژیم غذایی مایعی

در مورد رژیم غذایی مایعی بدانید

در مورد رژیم غذایی مایعی بدانید : برخی افراد از رژيم غذایی مایعی استفاده می کنند در این مطلب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

در مورد رژیم غذایی مایعی بدانید

بسیاری از ما، با هدف سلامتی و یا بهبود ظاهر، به دنبال برنامه ای ایده آل برای کاهش وزن هستیم. یکی از شاخه های برنامه کاهش وزن، بر این تاکید دارد که به جای غذاهای جامد غذای مایع بخورید.

برخی برنامه ها به سادگی برخی از وعده ها را با مایعات و برخی نیز تمام وعده های جامد را با مایعات جایگزین می کنند.

در این مقاله می خواهیم به بررسی چند مورد از رژیم های مایعات بپردازیم و ببینیم آیا چنین برنامه هایی برایتان توصیه می شود یا خیر.

انواع رژیم مایعات

رژیم های مایعات برنامه های غذایی هستند که از شما می خواهند از کم تا زیاد و یا همه ی کالری خود را از مایعات دریافت کنید. با اینکه رژیم های مایعات زیاد هستند اما بیشتر آن ها را می توان این چنین دسته بندی کرد:

جایگزینی وعده ها

برخی از رژیم های مایعات، شامل شیک های جایگزین وعده های غذایی هستند که به جای وعده جامد خورده می شوند.

معمولا این شیک ها کالری کمتری نسبت به وعده های غذایی عادی دارند. برخی شرکت ها از این شیک ها تولید می کنند (در کشور ما هنوز چنین چیزی وجود ندارد) که می توانند جایگزین یک یا چند وعده غذایی شوند.

این شیک ها طوری طراحی شده اند که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای عملکرد سالم را در خود داشته باشند. این موارد شامل درشت مغذی ها ( چربی، کربوهیدرات و پروتئین ) و ریز مغذی ها ( ویتامین ها و مواد معدنی ) می شوند.

برخی از متخصصان تغذیه به مدت چندین ماه از چنین شیوه ای برای کاهش وزن افراد کمک می گیرند.

با وجود نتیجه دادن، نمی توان گفت این شیوه توانایی تاثیر روی عادات غذایی افراد را داشته باشد. حتی در صورت در دسترس بودن این شیک ها تا چه مدت می خواهید به آنها وابسته باشید؟

رژیم های سم زدایی و تصفیه

دیگر برنامه های غذایی مایع، شامل برنامه های سم زدایی و تصفیه می شوند که در آن ها خوردن نوشیدنی ها و آب میوه و سبزیجات خاصی توصیه می شود تا سموم از بدن دفع شوند.

از انواع چنین برنامه هایی می توان رژیم آب و رژیم انواع آب میوه را نام برد. مقدار مواد مغذی در رژیم های غذایی سم زدایی، برخلاف برنامه غذایی جایگزینی بسیار محدود است و تنها شامل آب برخی میوه ها و سبزیجات می شود. از این رو چنین برنامه هایی نمی توانند حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدنتان باشند.

رژیم های مایعاتی که به صورت پزشکی تجویز می شوند

رژیم هایی که فقط شامل مایعات می شوند، می توانند نمونه ای از برنامه هایی باشند که پزشک برای درمان بیماری خاصی تجویز کرده است.

در یکی از انواع این رژیم ها، فرد فقط جایز است از مایعات شفاف از جمله آب، آب سیب، چای، برخی از انواع نوشیدنی های ورزشی و آب گوشت استفاده کند.

چنین برنامه هایی قبل یا بعد از عمل های جراحی خاص و یا در مواردی که فرد دچار مشکلات گوارشی باشد، تجویز می شوند.

برنامه های تماما مایع نیز برای چنین دلایلی تجویز می شوند، اما از برنامه های مایعات شفاف محدودیت کمتری دارند. همانطور که گفته شد این نوع برنامه ها توسط پزشک تجویز می شود و بنابراین نباید خودسرانه به آنها عمل کرد.

برنامه های غذایی مایعات، معمولا کالری بسیار کمی دارند

برنامه های غذایی حاوی مایعات معمولا از برنامه های غذایی که شامل غذاهای جامد می شوند کالری کمتری دارند.

در یک برنامه غذایی جایگزینی وعده ها، مقدار کالری دریافتی در طول روز، حدود ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری است.

با این حال چنین برنامه هایی تنها یک فاز برنامه غذایی کامل را دارند.

تحقیقات نشان داده دریافت چنین برنامه هایی می تواند به کاهش وزن کمک کند و مقدار چربی بدن را کاهش دهد. اما در انواع بسیار کم کالری آن، فرد با مشکلاتی مانند سنگ کیسه صفرا مواجه می شود. با وجود موثر بودن چنین برنامه هایی در کاهش وزن، انجام بلند مدتشان به هیچ وجه توصیه نمی شود.

برخی از برنامه های غذایی مایعات اصلا برای کاهش وزن مناسب نیستند

در بیشتر برنامه های غذایی مایعات به شما گفته می شود، تنها حق دارید آب برخی میوه ها و سبزیجات را بنوشید و این می تواند منجر به دریافت نکردن برخی مواد مغذی شود.

غذاهای جامد حاوی مقدار زیادی مواد مغذی ضروری هستند. بنابراین توصیه نمی شود برنامه های غذایی متکی بر مایعات را برای مدت زمان طولانی ادامه دهید. حتی برنامه های غذایی مایعاتی که پزشک تجویز می کند هم برای طولانی مدت ادامه ندارد و دستور توسط پزشک تغییر می کند.

برنامه های غذایی متکی بر مایعات، درست مانند رژیم های غذایی بسیار کم کالری با وجود کمک به کاهش وزن، نمی توانند در حفظ وزن کاهش یافته تاثیری داشته باشند. چنین برنامه هایی نمی توانند در تغییر عادات غذایی نقشی ایفا کنند بنابراین بلافاصله بعد از کنار گذاشتنشان وزن کاهش یافته دوباره سر جای خود باز می گردد.

جمع بندی

برنامه های غذایی مایعات، برخی یا تمام وعده های غذایی را با مایعات جایگزین می کنند. آن ها معمولا بسیار کم کالری هستند و ممکن است برای کاهش وزن مورد استفاده قرار بگیرند.

برخی از آنها شامل پک هایی هستند که مواد مغذی زیادی در خود دارند در حالی که برخی دیگر تنها شامل آب میوه ها و سبزیجات خاص می شوند. چنین برنامه های غذایی تنها در مواردی خاص توصیه می شوند و نمی توانند در طولانی مدت کمکتان کنند.

یک برنامه غذایی مناسب برای همه وجود ندارد. اگر به دنبال برنامه غذایی هستید که مناسب نیازتان طراحی شده باشد، باید با مشورت یک متخصص یا مشاور تغذیه اقدام کنید. ( همین حالا به اندامی شو! )

منبع : kermany.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *