بابونه

موثرترین گیاهان دارویی برای درمان سرماخوردگی

موثرترین گیاهان دارویی برای درمان سرماخوردگی : در پست امروز برای شما دوستان عزیز گیاهان دارویی مفید و موثر در دوران سرماخوردگی را معرفی می کنیم.

همچنین به مطالب مفید دیگری درباره ی گیاهان دارویی اشاره می کنیم.

در ادامه با ما همراه باشید و این گیاهان را بشناسید.

موثرترین گیاهان دارویی برای درمان سرماخوردگی

از موثرترین گیاهان دارویی که مصرفشان در دوران سرماخوردگی در رفع بیماری و بهبود آن می‌تواند موثر باشد، بابونه، مرزنجوش و اکلیل‌الملک است ولی با این حال بد نیست بدانید که این گیاهان دارویی در برخی افراد با ممنوعیت مصرفی همراه هستند.

مصرف این داروهای گیاهی به چه دلیل در رفع سرماخوردگی موثر است و در چه افرادی با محدودیت و ممنوعیت مصرفی همراه است؟

«این گیاهان به دلیل خاصیت ضدالتهابی، تقویت سیستم ایمنی و ضد ویروس بودن در درمان سرماخوردگی موثر هستند ولی با این حال نباید این مساله را فراموش کرد که مصرف تمامی گیاهان دارویی برای کودکان زیر ۲ سال و زنان باردار و شیرده صرفا با تجویز پزشک باید صورت بگیرد، ضمن اینکه در برخی از بیماران هم با ممنوعیت مصرفی همراه است.»

«بابونه، جزو گیاهان ضدالتهاب قوی به شمار می‌رود که مقدار مناسب مصرف آن ۳ گرم است. با این حال در بیماری‌های آلرژیک منع مصرف دارد و کسانی که هم داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کنند، باید با احتیاط از این گیاه استفاده کند.»

در طب چینی از مرزنجوش هم برای سرماخوردگی استفاده می‌شود و این گیاه، گیاهی مناسب برای التهاب برونش است و به عنوان اکسپکتورانت محسوب می‌شود و بدون عارضه خاص می‌توان در مقادیر ۰/۵ تا ۱ قاشق چایخوری از آن استفاده کرد.

اکلیل‌الملک هم جزو گیاهانی است که در برخی بیماران با ممنوعیت مصرف همراه است «از خواص اکلیل‌الملک می‌توان به ضدویروس بودن آن و تنظیم‌کننده سیستم ایمنی و تحریک‌کنندگی آن اشاره کرد و مقدار مناسب مصرف آن در روز ۲ گرم است.

با این حال در افرادی که داروهای سرکوب ایمنی استفاده می‌کنند یا دچار بیماری اتوایمیون هستند یا از داروی ضدانعقاد استفاده می‌کنند، این گیاه باید با احتیاط و به تجویز پزشک مصرف شود.

علاوه بر این، باز هم تاکید می‌شود که مصرف تمامی این گیاهان دارویی برای کودکان زیر ۲ سال و زنان باردار و شیرده صرفا با تجویز پزشک باید صورت بگیرد.»

گفته های دکتر لیلا شیربیگی متخصص طب سنتی و عضو هیات علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران

منبع : متن از سلامانه و عکس از chamomile-benefits.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *