مضرات کولر

مضرات کولر

مضرات کولر : امروز می خواهیم از مضرات کولر برای شما بگوییم.

همانطور که می دانید با رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا نیاز به کولر پیدا می کنیم تا هوای خانه و یا محل کارمان را خنک تر کنیم ، اما استفاده نابه جا و بیش از حد از کولر ضرر هایی هم دارد.

در ادامه با ما همراه باشید و این پست را مطالعه کنید.

مضرات کولر

استفاده از كولر با اينكه گرما را دور مي‌كند و احساس طراوت و سر حال شدن به فرد مي‌دهد، اما پشت اين مزاياي گول‌زننده كولر، مضراتي پنهان شده است.

در يك روز گرم، شايد براي خيلي از افراد هيچ چيز لذتبخش‌تر از روشن كردن كولر و احساس كردن خنكاي نسيم آن نباشد.

براي برخي ديگر ممكن است اين احساس با يك دوش آب سرد و شستن عرق‌هاي نشسته بر تن بروز كند؛ اما آنهایی كه به جاي دوش، عرق تنشان را با كولر خشك مي‌كنند، بهوش باشند كه سلامتيشان در خطر است.

۳۰ دقيقه بعد از خنك شدن به وسيله قرار گرفتن در معرض باد كولر طي اين شرايط، آنچه كه رخ مي‌دهد شروع لرز، درد استخوان، گلو و سردرد است كه احتمالا تا ساعت‌ها بعد هم ادامه پيدا مي‌كند.

سايت «هافينگتون پست» گزارشي را با عنوان «آيا كولر شما را بيمار مي‌كند؟» منتشر كرده كه طي آن همه چيز را درباره تهويه مطبوع مثل كولر پيش روي خوانندگان قرار داده است.

دستگاه‌هاي تهويه مطبوع براي آن دسته از افرادي كه آسم و آلرژي دارند، مناسب نيست، زيرا ورود گردوغبار از طريق سيستم فيلتر براي مبتلايان به آلرژي رنج‌آور است.

سيستم تهويه مطبوع با خشك كردن رطوبت و جريان هواي خنك از گردش هواي گرم در فضاي داخلي جلوگيري مي‌كند، از اين رو اجازه نمي‌دهد گرماي بيش از حد روزهاي بهار و تابستان را تحمل كنيم، اما با اين حال كولرها مشكلاتي هم دارند.

اين سيستم‌ها لازم است پيش از استفاده به لحاظ آلاينده‌ها و تجمع فضولات پرندگان كنترل شوند تا آلودگي‌هاي احتمالي جمع‌شده روي فيلتر، از بين بروند. در غير اين صورت كولر وسيله‌اي خواهد بود كه به ايجاد مشكلات تنفسي و عفونت‌ها منجر خواهد شد و بيش از آنكه دماي اتاق را خنك نگه دارد، پيامدهاي منفي ايجاد خواهد كرد.

دكتر حميد عمادي، متخصص بيماري‌هاي عفوني درباره وجود يك نوع باكتري در كولر مي‌گويد: «در آب كولر و سيستم‌هاي تهويه مطبوع، يك نوع باكتري سرمادوست با عنوان لژيونلا زندگي مي‌كند كه اين باكتري بخصوص در سيستم‌هاي تهويه مطبوع بيمارستان‌ها، هتل‌ها و مراكز تجاري به وفور ديده مي‌شود.

اين باكتري از طريق سيستم تهويه به هواي محيط وارد مي‌شود. استنشاق هواي محيط نيز موجب ورود اين باكتري به مجراي تنفسي و عفونت ريه‌ها مي‌شود كه تب، سرفه، اسهال و كاهش سطح هوشياري از جمله علائم ابتلا به اين باكتري است.

انجام آزمايش سرولوژي خون براي يافتن آنتي ژن اين باكتري ضروري است. همچنين با درمان آنتي بيوتيكي و تعويض مداوم آب سيستم تهويه مي‌توان از بروز اين بيماري تا حد امكان جلوگيري كرد.»

مشكلات تنفسي

هنگامي كه كولر كاملا تميز نشود و پوشال آن هر سال عوض نشود، يك محل مناسب براي رشد باكتري‌ها و قارچ‌ها ايجاد مي‌شود.

باكتري‌ها و قارچ‌ها در مجاري سيستم كولر به دام افتاده و هنگامي كه جريان هواي سرد از داخل آن عبور مي‌كند، اين ميكروارگانيزم‌ها در هوا پراكنده شده و بيماري‌هاي تنفسي از جمله ذاتالريه عفوني، يعني بيماري لژيون ناشي از باكتري «لژيونلا پنوموفيلا» بروز مي‌كند.

براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري‌هاي عفوني لازم است سيستم تهويه مطبوع را به‌طور منظم تميز كنيد و فيلتر آن را هر چند ماه يك بار تغيير دهيد.

خستگي، سردرد و بيماري

بسياري از كارمنداني كه زير باد كولر كار مي‌كنند، بعد از اینکه محل كارشان را ترك مي‌كنند اغلب احساس خستگي بيش از حد، سردرد و ضعف عمومي مي‌كنند كه اين علائم، بعد از ترك ساختمان و در هواي آزاد از بين مي‌رود.  اين علائم را «سندرم ساختمان بيمار» مي‌گويند كه كولر علت اصلي اين سندرم عنوان مي‌شود.

در تحقيقي كه در مجله بين‌المللي اپيدميولوژي منتشر شده است، محققان ادعا مي‌كنند افرادي كه در ساختمان‌هاي اداري با سيستم تهويه مطبوع مركزي فعاليت مي‌كنند، نسبت به كساني كه در محل كارشان سيستم تهويه مطبوع مركزي وجود ندارد، بيشتر احساس بيماري مي‌كنند.

اين محققان توصيه مي‌كنند براي جلوگيري از سندرم ساختمان بيمار، لازم است كارمندان هر چند ساعت يك بار داخل محوطه ساختمان را ترك كنند و با تنفس در هواي آزاد، دماي درجه حرارت بدنشان را متعادل نگه دارند.

انتقال آلودگي هوا به خانه

آژانس بين‌المللي حفاظت از محيط زيست هشدار مي‌دهد، زماني كه خانواده‌ها از كولر استفاده مي‌كنند بيشتر در معرض آلاينده‌ها قرار مي‌گيرند، زيرا كولر هواي تازه را وارد خانه نمي‌كند، بلكه هواي قديمي داخل آن در گردش است.

بنابراين چنانچه محفظه كولر محتوي گردوغبار، پوسته بدن حيوانات، ويروس‌ها و عفونت‌هاي پراكنده در هوا باشد، افراد بيشتر مستعد ابتلا به بيماري خواهند شد.

پوست خشك

افرادي كه زمان بيشتري را در هواي سرد و خشك به سر مي‌برند، پوستشان اغلب زبر و خشك مي‌شود، چراكه هواي خشك و سرد منجر به از دست دادن رطوبت پوست مي‌شود.

اين ويژگي كولر، حتي روي خشكي و شكنندگي موها نيز تاثير منفي مي‌گذارد. براي جلوگيري از اين عارضه پوستي، استفاده از كرم‌هاي مرطوب‌كننده را فراموش نكنيد.

مطالعات نشان داده است همزمان با راه‌اندازي كولرها در منازل و ادارات، ميزان استفاده از خدمات درماني بهداشتي (مراجعه به پزشك ها) نيز افزايش مي‌يابد.

تجزيه و تحليل بررسي‌ها نشان مي‌دهد، بيشترين مراجعه بيماران به خاطر مشكلات مربوط به گوش، بيني، گلو، دستگاه تنفسي و پوست است.

منبع : آرمان امروز

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *