چشم ها

از مسمومیت چشمی جلوگیری کنید

جلوگیری از مسمومیت چشمی : بینایی قوی ترین حواس انسان است و سلامت آن از اهمیت زیادی برخوردار است و مسمومیت چشمی یکی از شایع ترین مسمومیت ها در برخورد با مواد قوی شیمیایی است.

جلوگیری از مسمومیت چشمی

گفته های دکتر یسنا به‌منش دبیر ستاد مرکزی داروها و سموم سازمان غذا و دارو : مسمومیت با انواع گاز، اسید و قلیا و مواد شوینده، سموم دفع آفات و مواد شیمیایی را از جمله حوادثی برشمرد که بارها و بارها سبب بروز صدمات جبران ناپذیر و دائمی به چشم افراد شده است.

اگر چه عموم مردم ممکن است با مواد مذکور چندان ارتباط نداشته باشند، اما مواد شوینده خانگی و گاز متصاعد شده از آنها و مهم‌تر از همه تماس چشمی با برخی داروها و سموم همواره به عنوان تهدید بالقوه برای همه افراد به حساب می‌آید.

بهتر است در صورت مواجهه با چنین رخدادی ابتدا با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم با شماره ۱۴۹۰ تماس برقرار شود و اقدامات ضروری را سوال کنند، سپس زیر دوش آب حمام قرار گرفته بطوری که آب روی پیشانی فرد به جریان افتد و به سمت دو چشم وی انتقال یابد. چشم فرد آسیب دیده را با آب جاری ولرم به تعداد ۱۰ بار شستشو دهند.

اولویت بعدی، رساندن فرد آسیب دیده به نزدیک‌ترین بیمارستان است, بقیه اقدامات باید در بخش اورژانس صورت گیرد و پزشک اورژانس تنها فردی است که می‌تواند تعیین کند بیمار به درمان اضافه‌تر نیاز دارد یا خیر.

گرچه عموم افراد با این تفکر که هیچگاه چنین مطالبی بکارشان نخواهد آمد، از آن می‌گذرند اما باید به یاد داشته باشیم که حادثه هیچگاه وقوعش را خبر نمی‌دهد. اما به خاطر سپردن چنین نکات کوچکی، بارها از فاجعه‌هایی بزرگ پیشگیری کرده است.

منبع : سلامت نیوز

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *