مرگبارترین عوامل بیماری زا در ماشین ها

مرگبارترین عوامل بیماری زا در ماشین ها

مرگبارترین عوامل بیماری زا در ماشین ها : در این مطلب درباره ی عوامل بیماری زای موجود در ماشین ها گفته شده است.

در ادامه با ما همراه باشید.

مرگبارترین عوامل بیماری زا در ماشین ها

به نقل از Dailymail و به گزارش و ترجمه باشگاه خبرنگاران جوان ؛ کارشناسان در پژوهش‌های خود دریافتند در سیستم تهویه خودرو، امکان رشد میلیون‌ها باکتری و عامل عفونت زا وجود دارد.

همزمان با گرم شدن هوا، میزان استفاده از وسایل سرمایشی به ویژه در خودرو‌ها افزایش می‌یابد و تعویض دیرهنگام فیلتر‌های هواکش خودرو می‌تواند سبب ورود عامل‌های عفونت زا و رشد آن‌ها در فضای مرطوب فیلتر شود.

کارشناسان توصیه می‌کنند افراد به شکل دائم نسبت به تعویض فیلتر و تمیز کردن فضای درونی خودرو اقدام کنند، گردگیری صندلی ها، کفپوش‌ها و داشبورد جلوی خودرو و محل دمپر‌ها اهمیت فراوانی برای حفظ سلامت افراد دارد.

محققان با نمونه برداری از فیلتر خودرو‌ها دریافتند عامل‌های بیماری زا مرتبط با بیماری هایی چون مننژیت، عفونت‌های دستگاه ادراری و بیماری‌های ویروسی در مکان های یاد شده وجود دارد.

از جمله شایع‌ترین باکتری‌ها که در فیلتر خودرو‌ها رشد می‌کند می‌تواند باکتری باسیلوس (Bacillus licheniformis) را نام برد که در مدفوع پرندگان یا گرد و خاک رشد می‌کند و می‌تواند سبب ابتلای افراد به انواع بیماری‌ها از جمله مسمومیت غذایی شود.

باکتری دیگر (Bacillus subtilis) نام دارد که این باکتری در دستگاه گوارش انسان و برخی پستانداران یافت می‌شود، این باکتری در حالت عادی بیماری زا نیست، اما در بیماران مبتلا به سرطان خونی لوسمی می‌تواند سبب سپتی سمی شود.

یکی دیگر از خطرناکترین باکتری‌ها (Bacillus)، نام دارد که عامل ابتلا به بسیاری از بیماری ها، چون مننژیت، آبسه و سپتی سمی است.

آزمایش بر روی ریز جاندار‌ها (Micro-organisms) به وسیله دانشمندان دانشگاه متروپولیتن (Metropolitan University) کشور انگلستان انجام شده است.

شیوه کار سیستم سرمایش خودرو، ترکیب شدن هوای خارج خودرو با هوای درون اتاقک خودرو پس از عبور از کویل‌های تبخیر شونده است.

هوای خارج از ماشین محیط مناسبی برای رشد انواع باکتری، قارچ و عامل‌های ویروسی است و البته حتی با تعویض به موقع فیلتر، این وسیله نمی‌تواند تمامی ریز جاندار‌ها را از بین ببرد.

استفاده از بوگیر‌های آنتی باکتریال، ضدعفونی کردن داخل خودرو، استفاده از ماسک برای بیمار زمانی که در خودرو حضور دارد می‌تواند از سرایت بیماری به دیگران جلوگیری کند.

کارشناسان توصیه می‌کنند افراد حداقل دوبار در طول سال فیلتر‌های خودرو، از جمله فیلتر سیستم سرمایش ماشین را تعویض کنند که یکی از این زمان‌ها در فصل بهار و تابستان قبل از انتقال سیستم گرمایش به سرمایش و روشن کردن این سیستم است.

محققان توصیه می‌کنند افراد مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی یا ضعف سیستم ایمنی بدن، زنان باردار و خانواده‌های دارای فرزند خردسال نسبت به تمیز کردن فضای داخلی و تعویض فیلتر‌های خودرو اهتمام جدی داشته باشند.

منبع : مطلب از yjc.ir و عکس از medicalnewstoday.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *