مدت زمان مناسب برای نگهداری مواد غذایی مختلف در فریزر

مدت زمان مناسب برای نگهداری مواد غذایی مختلف در فریزر

مدت زمان نگهداری مواد غذایی مختلف در فریزر

 

فریز کردن یکی از راه ها برای نگهداری مواد غذایی است. اما در این بین باید بدانید که هر کدام از مواد غذایی را چه مدت می توانید درون فریزر نگهداری کنید.

اینکه شما بدانید موادی را که در فریزر ذخیره و منجمد می کنید ،تا چه زمانی می توانند در فریزر بمانند به طوری که کیفیت و ارزش غذایی آن ها حفظ شود موضوع بسیار مهم و حائز اهمیتی است ،اگر مواد غذایی موردنظر بیش از زمان معین در داخل فریزر بماند و سپس مصرف شود ارزش های غذایی ،مواد معدنی ،مواد مغذی و ویتامین ها و ….. بسیاری دیگر از خاصیت های خود را از دست می دهد ،پس هنگام فریز کردن مواد غذایی باید مدت زمان مناسب نگهداری آن ها بدانید و قبل از اینکه خاصیت های خود را از دست بدهند ،آنها را مصرف کنید ،چرا که اگر بعد از مدت طولانی از آن ها استفاده کنید ،نه تنها برای بدنتان فوایدی نخواهند داشت بلکه ممکن است برایتان مشکل ساز نیز بشوند.

برخی غذاها نسبت به خوراکی‌های دیگر برای انجماد و دوباره ذوب شدن، مناسب‌تر هستند. غذاهای گوشتی، سوپ‌ها و خورش‌ها را می‌‌توان به راحتی منجمد کرد.

مدت زمان نگهداری برخی از مواد غذایی را در زیر برایتان آورده ایم.

مواد غذایی مختلف را چه مدت زمانی میتوان فریز کرد؟

• نان و انواع دسرها را می‌‌توان بین دو تا سه ماه در فریزر نگه داشت. بهترین زمان ماندگاری کیک یخ زده در فریزر یک ماه می‌‌باشد.

• شیرینی‌ها و میوه‌های پخته شده را می‌‌توان به مدت سه ماه در فریزر نگه داشت. نگه داری کلوچه پس از یک ماه در فریزر توصیه نمی‌‌شود.

• گوشت گوسفند تا ۹ ماه و گوشت گوساله بین ۴ تا ۶ ماه می‌‌تواند منجمد بماند.

• گوشت مرغ و بوقلمون حتی تا یکسال هم در فریزر دوام می‌‌آورد.

• جگر، دل، زبان، قلوه تا چهار ماه در فریزر سالم می‌‌مانند.

• درخصوص غذاهای دریایی مانند ماهی‌ها، باید گفت که می‌‌توان ماهی‌های کم چرب را تا ۶ ماه و ماهی‌های پرچرب را تا ۳ ماه در فریزر نگهداشت.

• میگو‌ها هم تا ۶ ماه در فریزر سالم می‌‌مانند، به شرط اینکه وقتی تازه هستند به سرعت منجمد شوند. غذاهای دریایی کنسرو شده را پس از باز کردن درب قوطی می‌‌توان تا دو ماه در فریزر نگه داشت.

• تخم‌ مرغ خام و بدون پوسته را می‌‌توان به مدت یک ماه در فریزر نگهداشت.

• مرکبات را بیشتر از سه ماه نباید به حالت انجماد نگه داشت . ماندگاری سایر میوه‌ها بین ۹ ماه تا یکسال می‌‌باشد. انواع سبزیجات را می‌‌توان تا ۱۲ ماه در فریزر حفظ کرد.

• شیر تا سه ماه و آب میوه‌های خانگی را تا ۶ ماه می‌‌توان در حالت انجماد نگهداری کرد، اما اگر غلظت آب میوه بالا باشد ماندگاری آن در فریزر بمدت ۱۰ ماه تا یک سال افزایش می‌‌یابد.

کدام خوراکی ها را نباید فریز کرد؟

تخم مرغ آب‌پز، قهوه، سس مایونز، دوغ (دوغ پس از گرفتن کره)، پنیرخامه‌ای، پودینگ، انواع سالادها، پاستای پخته نشده، غلات، سیب، خربزه، کنگر فرنگی، بادمجان، کاهو، عسل، روغن زیتون، نان، پیاز، سیب زمینی، سیر، گوجه فرنگی، تربچه و جوانه های گیاهان موادی هستند که هرگز نباید منجمد شوند چرا که مواد مغذی و طعم شان از بین می رود.

نکات مهم

• هرگز غذایی را که یکبار منجمد شده، حتی اگر به صورت خام باشد، پس از انجماد زدایی دوباره منجمد نکنید. با این کار کیفیت مواد مغذی و طعمش کاهش می‌‌یابد.

• فرآیند انجماد، میکروارگانیسم‌های موجود در میوه و سبزیجات را از بین نمی‌‌برد، بلکه آنها را غیر فعال می‌‌کند. بنابراین کاهش دمای محیط بدلیل قطع برق یا باز ماندن درب فریزر سبب فعالیت دوباره میکروب‌ها و فساد مواد غذایی می‌‌شود.

• اگر منجمد کردن مواد غذایی را طبق اصول صحیح انجام دهید، نه تنها غذایی سالم در دسترس خواهید داشت، بلکه هنگام مصرف از شکل ظاهری و طعم شان مانند قبل از انجماد لذت خواهید برد.

منتشر شده در:www.wikimatn.ir

منبع : ویکی متن و خانواده سبز

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *