لقاح مصنوعی (آی وی اف یا IVF)

لقاح مصنوعی( آی وی اف یا IVF)

Afbeeldingsresultaat voor ‫تصاویری از رحمی که آی وی اف در آن انجام شده‬‎

آی وی اف

 

Afbeeldingsresultaat voor ‫تصاویری از رحمی که آی وی اف در آن انجام شده‬‎

آی وی اف یا لقاح خارج از بدن روشی است که برای افرادی  که به راحتی و به روش های معمولی و یا درمان های معمولی موفق به بچه دار شدن نمیشوند به کار می رود ,این روش درمان ,روش درمانی پرهزینه و گرانی است و علاوه بر هزینه ی بالا انجام آن کمی سخت و زمان بر است. اگر درباره ی آی وی اف اطلاعات کمی دارید و یا میخواهید بدانید که آی وی اف چیست و چه کاربردی دارد این مطلب را حتما مطالعه کنید.

لقاح در خارج از بدن یا آی‌وی‌اف (به انگلیسی: IVF، مخفف in vitro fertilization) روشی است که در آن سلول‌های تخمک را در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم بارور می‌کنند و یک یا چند سلول تخم به دست آمده را پس از گذشت چند مرحله تقسیم سلولی “۸ سلولی” یا “جنین ۵ روزه”، در رحم قرار می‌دهند تا روند رشد جنین به طور طبیعی ادامه پیدا کند. در این روش ابتدا تخمک گذاری در زن را القا می‌کنند و پس از اینکه تعداد مناسبی تخمک به دست آمد آن‌ها را در آزمایشگاه کشت می‌دهند. پس از اینکه تخمک‌ها بالغ شدند با اسپرم مناسب ، تخمک را بارور می‌کنند. بر حسب اینکه اسپرم به چه روشی سبب باروری تخمک شود روش‌های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال چنانکه اسپرم‌ها به تعداد مشخص در محیط کشت حاوی تخمک تلقیح شوند تا اسپرم دارای تحرک، شکل و فیزیولوژی مناسب بتواند تخمک را بارور کند، این روش آی وی اف نامیده می‌شود. اما در صورتیکه اسپرم مناسب انتخاب شود و با استفاده از دستگاه میکرواینجکشن به داخل تخمک تلقیح شود این روش تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یا Intracytoplasmic sperm injection یا ICSI که به اختصار ایکسی نامیده می‌شود.

 ‫آی وی اف‬‎

دستگاه مخصوص برای انجام آی وی اف
لقاح مصنوعی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و تفاوت این روش‌ها به دلیل تفاوت در انجام هریک از مراحل بالاست. میزان موفقیت لقاح مصنوعی به عوامل مختلفی وابسته‌است، از جمله سن زوجین و نیز درجه سلامت تولید مثلی در آنها. پزشک جهت القای تخمک‌گذاری به شما دارو می‌دهد. هنگامی که شما تخمک‌گذاری کردید، زوج‌تان یک نمونه اسپرم تولید می‌کند، که «شسته» خواهد شد؛ یک فرایند که سر سخت‌ترین اسپرم‌ها را در مقدار کمی از مایع منتقل و متمرکز می‌کند.

تاریخچه

لقاح مصنوعی برای اولین بار در دنیا در سال ۱۹۷۸ در انگلستان توسط دکتر رابرت ادواردز انجام شد که جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را در سال ۲۰۱۰ برای وی به ارمغان آورد. لوئیزی براون، کودک حاصل از این لقاح در ۲۵ ژوئیه ۱۹۷۸ به دنیا آمد. از آن تاریخ تا کنون حدود ۵ میلیون کودک به این روش در دنیا متولد شده‌اند.

Afbeeldingsresultaat voor ‫آی وی اف‬‎

آی وی اف

Afbeeldingsresultaat voor ‫نحوه انجام آی وی اف‬‎

آی وی اف

Gerelateerde afbeelding

آی وی اف

منتشر شده در:www.wikimatn.ir

منبع : ویکی متن

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *