فواید سبزیجات با خرد کردن چند برابر می شود

فواید سبزیجات با خرد کردن چند برابر می شود

فواید سبزیجات با خرد کردن چند برابر می شود : به شما توصیه می کنیم سبزیجات را خرد کرده و مصرف کنید زیرا با این کار خاصیت شان را افزایش داده اید.

در ادامه با ما همراه باشید.

فواید سبزیجات با خرد کردن چند برابر می شود

به نقل از Dailymail و به گزارش و ترجمه باشگاه خبرنگاران جوان :کارشناسان در پژوهش‌های خود دریافتند خُرد کردن سبزیجات (و نه پوره یا خمیر کردن آن‌ها با دستگاه‌های غذاساز) سبب افزایش خواص مغذی و معدنی آن‌ها می‌شود.

تحقیقات نشان داده است سبزیجات خُرد شده سبب ترشح آنزیم‌های سالمی در بدن می‌شوند که به هضم مواد غذایی کمک می‌کنند، همچنین وقتی سبزیجات خرد می‌شود آنتی اکسیدان‌های مفیدی برای تقویت سیستم ایمنی بدن را آزاد می‌کنند و خوردن آنها فایده بیشتری برای سلامت بدن دارد.
همچنین وقتی سبزیجات خُرد می‌شوند نیاز به جویدن کمتری دارند و این سبب هضم بهتر مواد غذایی، سلامت دندان‌ها و دستگاه گوارش می‌شود.

برای به دست آوردن بیشترین بهره از سبزیجاتی که خُرد شده اند باید در فاصله زمانی کوتاهی پس از خُرد کردن و آماده سازی آن‌ها را مصرف کنید وگرنه خواص درمانی خود را از دست می‌دهند و به عبارتی پلاسیده می‌شوند.

بهترین وسیله برای حفظ ارزش تغذیه‌ای سبزیجات خرد کردن آن‌ها با چاقو یا رنده دانه درشت است و پوره یا خمیر کردن سبزیجات ارزش تغذیه‌ای آن‌ها را از بین می‌برد.

سبزیجات دارای ویتامین و املاح معدنی، چون ویتامین C، پتاسیم و پلی فنول‌ها هستند. پلی فنول‌ها ترکیب‌هایی هستند که سبب ایجاد رنگ‌های مختلف در گیاهان می‌شوند و طعم آن‌ها را تلخ می‌کنند، همچنین این مواد شیمیایی عامل تولید آنتی اکسیدان هستند.

آنتی اکسیدان‌ها از بدن در برابر آسیب ناشی از مولکول‌های مضر محافظت می‌کنند و سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

خرد کردن سبزیجاتی، چون هویج می‌توان سطح آنتی اکسیدان موجود در این خوراکی پرفایده را ۲۰۰ درصد افزایش دهد با این حال همین آنزیم‌ها پس ازخرد کردن سبزیجات باعث دگرگون شدن رنگ و قهوه‌ای شدن آن‌ها (به ویژه درسیب درختی و آووکادو) می‌شود.

نگه داشتن میوه‌ها و سبزیجات خرد شده به حالت منجمد و در دمای سرد می‌تواند سبب کند شدن فرآیند قهوه‌ای شدن آن‌ها شود. هرچه قهوه‌ای شدن رنگ میوه بیشتر شود نشان دهنده از دست دادن مقدار بیشتری از آنتی اکسیدان‌ های موجود در آن است.

کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند برای حفظ سلامتی از خود میوه به همراه پالپ (گوشت میوه) استفاده کنند و میوه را بجوند تا بیشترین بهره را از خواص درمانی آن به دست آورند. مصرف آبمیوه حتی به شکل طبیعی می‌تواند درصد بالایی قند را وارد بدن کند و در دراز مدت سبب چاقی و ابتلا به دیابت نوع دو در افراد می‌شود.

آبمیوه برخی میوه ها، چون چغندر، هویج و سیب می‌تواند حاوی بیش از ۳۰ گرم قند باشد و برای بیماران دیابتی مصرف زیاده از حد آن مضر است.

همچنین آبمیوه به دلیل آنکه حاوی فیبر نیست می‌تواند سبب چاقی و اضافه وزن در افراد شود، کارشناسان در پژوهش‌های خود دریافتند آب پرتقال طبیعی تنها ۳۰ ثانیه پس از آبگیری بخش زیادی از مواد مغذی خود را از دست می‌دهد به همین دلیل باید به سرعت پس از آبگیری مصرف شود.

با مصرف سبزیجات تازه، خرد کردن و جویدن آن‌ها می‌توانید از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها ایمن بمانید.

منبع : yjc.ir

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *