فرنجمشک و خواص آن

فرنجمشک

فرنجمشک (وارنگ بو)
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): آستریدها
راسته: نعناسانان
تیره: نعناعیان
سرده: فرنجمشک (سرده)

محتویات

  • ۱ مشخصات
  • ۲ خواص دارویی
  • ۳ طریقه ی مصرف
  • ۴ نکته
  • ۵ نگارخانه

مشخصات

گیاهی است پایا از تیرهٔ نعناعیان که ارتفاعش بین ۳۰ تا ۸۰ سانتیمتر است. این گیاه دارای شاخه‌های پرپشت و متعدد است و به حالت خودرو در اکثر نواحی معتدل آسیا و اروپا (از جمله ایران) می‌روید. برگ‌های این گیاه متقابل بیضوی و قلبی‌شکل و دندانه‌دارند. ریشه این گیاه کوچک و استوانه‌ای شکل و سخت و منشعب است. گل‌هایش سفید یا گلی رنگند که به تعداد ۶ تا ۱۲ در کناره برگ‌ها مجتمع گردیده‌اند. میوه‌اش فندقه و قهوه‌ای رنگ می‌باشد.

خواص دارویی

این گیاه در طب به عنوان بادشکن و ضد تشنج و مقوی معده و معرق و زیادکننده ترشحات صفرا تجویز می‌شود. به علاوه در رفع سرگیجه و بی خوابی توصیه شده‌است.

فرنجمشک حاوی ترکیباتی به نام تانین است که این ماده سبب بسیاری از اثرات و خواص ضد ویروسی در گیاه میگردد. این گیاه همچنین حاوی یوگنول است که اسپاسم عضلات را رفع میکند و بافت ها را کرخت میکند و باکتری ها را از بین میبرد.

از این گیاه برای درمان انواع سردرد ها ,قاعدگی به تعویق افتاده و سندروم خستگی مزمن استفاده میشود. به نظر میرسد این گیاه در درمان اختلال تیروئیدی به نام بیماری گریوز (بیماری گریوز بیماری پرکاری تیروئید است که از علل آن کمبود ید میباشد.) نیز مفید باشد.

در درمان التهابات ناشی از سرماخوردگی و یا ضایعات تحت تاثیر ویروس های تب خال (هرپس) موثر است.

فرنجمشک نیز برای تسکین و رفع درد و ناراحتی ناشی از سوء هاضمه شامل گاز و باد معده مصرف میشود. این گیاه باعث آرامش و تسکین هر نوع فشار روحی میشود و عصبانیت را از بین میبرد و این امکان را فراهم میسازد تا به راحتی به خواب بروید.

مسکن و ضد اگزمای پوستی ناشی از استرس می‌باشد. 

طریقه ی مصرف

برای درمان اختلال خواب و یا کاهش ناراحتی های معده ,نفخ یا باد معده چای فرنجمشک را به صورت مقابل تهیه کنید: یک و نیم تا چهار و نیم گرم گیاه را دم کرده و چند بار در روز میل شود.

برای درمان التهاب های ناشی از سرماخوردگی و یا التهاب های تب خال ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری از برگ خرد شده ی این گیاه را در یک لیوان آب جوش ریخته و بگذارید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه کاملا خیس بخورد. سپس در طول روز آن را با پنبه روی التهاب قرار دهید.

نکته

مصرف این گیاه میتواند با اثر دارو های تیروئیدی یا سایر معالجات بیماری گریوز تداخل پیدا کند بنابراین قبل از مصرف با پزشک معالج خود مشورت کنید.

هیچگونه اثرات یا علائمی مبنی بر مسمومیت ناشی از مصرف فرنجمشک گزارش نشده است اما از آنجا که این گیاه به منظور ایجاد قاعدگی مصرف میشود لذا در صورت باردار بودن از مصرف آن پرهیز کنید.

 

نگارخانه

منبع : ویکی متن

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *