فاصله سنی مناسب با همسر

فاصله سنی مناسب با همسر

فاصله سنی مناسب با همسر : اگر شما هم دوست دارید بدانید فاصله ی سنی معقول و مناسب با همسر آینده چقدر باید باشد ، در ادامه با ما همراه باشید.

فاصله سنی مناسب با همسر

اگر برای انتخاب همسر خود به نتایجی رسیده‌اید و تا حدودی به توافق جهت تشکیل یک زندگی آرام، سرزنده و پایدار رسیده‌اید ولی به لحاظ سنی دختر خانم مورد دلخواه شما با شما فاصله سنی دارد و نمی‌دانید سن بزرگ‌تر دختر خانم آیا مشکلی در زندگی مشترک شما بوجود خواهد آورد یا خیر می‌توانید پاسخ سوال خود را در متن ذیل بیابید. البته به شما پیشنهاد می‌کنیم دوباره فکر کنید و به سرعت تصمیم‌گیری نکنید.

آنچه که در انتخاب همسر اهمیت دارد، مقدم دانستن عقل بر احساس در زمان انتخاب و آمادگی پذیرش مسئولیت زندگی است، داشتن شخصیت سالم و همخوان یکی از موارد مهمی ‌است که طرفین در انتخاب خود باید به آن بیشتر دقت کنند. در صورتی ‌که این دو عامل وجود داشته باشد، می‌توان با اطمینان بیشتر سایر عوامل را مورد بررسی قرار داد.

باور عرفی و سنتی در ایران که پسر باید از دختر برای ازدواج بزرگ‌تر باشد، از جهاتی دارای نقاط قابل‌توجه علمی‌‌ و منطقی است؛ مانند بلوغ زودرس جسمی‌‌، جنسی، عاطفی، عقلانی، اجتماعی در زن، رضایت‌مندی جنسی در حال و آینده زوج، دوران کوتاه باروری در زن و…

نقطه ضعف اساسی این باور هم، توجه ‌نکردن به تغییرات مختصات زمان و مکان، تغییر نگرش‌ها، سلایق‌ها و خواسته‌ها در نسل‌های رو به جلو است بنابراین با این که می‌‌توان آن را یک قاعده کلی در نظر گرفت، استثناهای فراوان هم دیده می‌شود. خوب است بدانید قبل از ۳۰ سالگی، فاصله سنی دختر و پسر طوری باشد که پسر بزرگ‌تر از دختر تقریبا همسن تا ۸ سال فاصله سنی و بعد از ۳۰ سالگی توصیه می‌شود از تقریبا همسن تا ۱۱ سال بزرگ‌تر بودن پسر توصیه می‌شود.

البته در صورتی که دو طرف به بلوغ لازم برای ازدواج رسیده باشند، شخصیت‌های سالم و همخوان داشته باشند و با وجود تطابق سایر عوامل ذکر شده، تا حداکثر ۲ سال بزرگ‌تر بودن دختر از پسر هم در این شرایط می‌‌‌تواند قابل ‌قبول باشد. البته این گفته، به این معنا نیست اگر دختری ۵ سال بزرگ‌تر از پسر باشد، قطعا دچار مشکل خواهند شد چون این قضیه بیشتر برای سنین زیر ۴۰ سال مطرح است. ثانیا، فقط می‌‌توان از لحاظ آماری با نگرانی بیشتر به این قضیه نگاه کرد و هیچ قطعیتی وجود ندارد (هرچند که توصیه نمی‌‌شود). از سوی دیگر، هماهنگی سایر عوامل به شدت می‌‌تواند اثر این تفاوت سنی را کمرنگ کند. باید اشاره کرد که یک نکته بسیار مهم، توجه به سن عقلی است نه سن تقویمی‌‌ و شناسنامه‌ای، چون مثلا ممکن است یک مرد ۳۰ ساله به اندازه یک مرد ۴۰ ساله بفهمد یا برعکس مهارت زندگی او اندازه یک جوان ۲۰ ساله باشد بنابراین به جز فاصله سنی ، باید حتما تفاوت سن عقلی با سن تقویمی‌‌ را هم در نظر گرفت.

مشورت کردن عاقلانه است

اگر بلوغ ازدواج و شخصیت‌های همخوان و سالم وجود داشته باشد و سایر عوامل هم متناسب باشند سطح سن عقلی پسر و دختر متعارف و متناسب باشد و با وجود فاصله سنی و بزرگ‌تر بودن سن تقویمی‌‌ دختر، فاصله سنی و بزرگ‌تر بودن زن نمی‌‌‌تواند آثار منفی پررنگی در زندگی داشته باشد. نکته مهم این است که درصد اندکی از افراد به بلوغ ازدواج می‌‌‌رسند که تعریف شخصیت و همخوانی آن، کاملا تخصصی است و باید به‌وسیله مشاور حرفه‌ای بررسی شود. از سوی دیگر، خیلی از تناسب‌ها می‌‌تواند در آینده با تغییر سلایق و نگرش افراد، دچار تغییرات بنیادی شوند.

به کار خود یقین داشته باشید

نگرش زوج مخصوصا مرد در این خصوص اهمیت بسزایی دارد. اگر پسری از همان اول با شک و تردید در مورد بزرگ‌تر بودن خانمش بیندیشد، آمادگی دارد که بعدا با دخالت یا کنایه یا سرزنش یا حرف و حدیث یا دخالت مستقیم و غیرمستقیم اطرافیان، بهم بریزد. گاهی هم مرد به‌‌ علت فرسودگی جسمی‌‌ و جنسی زودرس زن، مخصوصا در یائسگی، احساس ضرر می‌کند. البته اگر پسری نگاه مثبتی به این قضیه داشته باشد، شاید به سادگی از کنار این مسئله بگذرد. همچنین دختری که به این مسئله (بالاتر بودن سن زیاد خودش) حساس باشد، یا حساسش کرده‌ باشند، بعد از هر مسئله‌ای، رابطه‌اش را به خودش و سن بالاترش نسبت می‌‌‌دهد.

محسن باقری ابیانه کارشناس روانشناسی

منبع : wikiravan.com

برچسب ها

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *