عوارض مصرف داروهای مسکن در دوران بارداری

عوارض مصرف داروهای مسکن در دوران بارداری

عوارض مصرف داروهای مسکن در دوران بارداری : وقتی باردار هستید باید به بسیاری از مسائل توجه داشته باشید از جمله این که چه چیزی می خورید یا چه چیزی می نوشید؟

در ادامه با ما همراه باشید.

عوارض مصرف داروهای مسکن در دوران بارداری

به نقل از Dailymail و به گزارش و ترجمه باشگاه خبرنگاران جوان ؛ کارشناسان در پژوهش‌های خود دریافتند بانوانی که در دوران بارداری از دارو‌های مسکن و ضد درد استفاده می‌کنند امکان دارد ناخواسته سبب آسیب دیدن توان باروری در جنین پسر خود شوند.

کارشناسان هشدار می‌دهند بانوان در دوران بارداری باید در مصرف دارو‌های ضد درد محتاط باشند و تنها در مواقع ضروری و با تجویز پزشک و به مدت کم از این دارو‌ها استفاده کنند.

گفتنی است، دانشمندان دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند به تازگی به بررسی اثر‌های تازه‌ای از مصرف دارو‌های ضد درد بر جنین به ویژه جنین پسر پرداخته اند.

کارشناسان دریافتند مصرف این دسته از دارو‌ها بر جنین دختر نیز اثر می‌گذارد و سبب کاهش میزان سلول‌های تولید تخمک به میزان ۴۰ درصد در آن‌ها می‌شود که در نتیجه این دسته از زنان در دوران باروری با مشکل‌های نازایی مواجه می‌شوند.

پژوهش‌های پیشین درباره جنین دختر نشان داده است اپبوپروفن و پاراستول تعداد سلول‌هایی که در نهایت در بدن دختران به تخمدان تبدیل می‌شوند را کاهش می‌دهند.

اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد مصرف این دارو‌ها بر جنین پسر نیز اثر منفی می‌گذارد و سبب کاهش تولید سلول‌هایی می‌شود که در آینده به تولید اسپرم در بدن مردان می‌پردازند.

دانشمندان اعتقاد دارند مصرف دارو‌های مسکن در دوران بارداری بر مولکول‌های پروستاگلاندین اثر منفی می‌گذارند که برای تولید تخمک و اسپرم در جنین دختر و پسر حیاتی هستند.

بسیاری از مادران در دوران بارداری به دلایل مختلف دچار درد می‌شوند و حتی در مواردی بدون مشورت با پزشک دارو مصرف می‌کنند که می‌تواند سبب ناهنجاری مادرزادی و عقب ماندگی در نوزاد و حتی سقط جنین در مادر شود.

از جمله شایع‌ترین درد‌ها در دوران بارداری، کمردرد، درد‌های عضلانی و مفصلی، دندان درد، سردرد، بروز تب و به دنبال آن ایجاد درد است.

کارشناسان به بانوان باردار توصیه می‌کنند به متخصص مراجعه کنند تا ایمن‌ترین دارو‌ها را برایشان تجویز کند و به این ترتیب جنین آن‌ها کمتر در معرض خطر ابتلا به مشکل‌های مختلف قرار بگیرند.

یافته‌ها در این زمینه در مجله ( Health Environmental Perspectives )منتشر شده است.

منبع : مطلب از yjc.ir و عکس از medicaldaily.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *