افراد موفق

عادت های روزانه افراد موفق

عادت های روزانه افراد موفق : افراد موفق هرروز چه کارهایی انجام می دهند؟ در این مطلب به ۱۴ عادت روزانه افراد موفق اشاره خواهیم کرد.

اینجا دکتر تراویس بردبری عادات منحصر به فرد برخی از موفق‌ترین افراد جهان را به اشتراک گذاشته است. آنها را امتحان کرده و ببینید شما را به کجا خواهند برد.

دسترسی نزدیک به افراد فوق‌العاده موفق می‌تواند اطلاعات باورنکردنی درباره اینکه آنها واقعاً چه کسانی هستند، چه چیزی باعث شناخته شدن آنها شده و از همه مهم‌تر، چه چیزی باعث موفقیت آنها شده است در اختیار ما قرار دهد.

عادت های روزانه افراد موفق

«هر وقت یک شخص موفق را می‌بینید، تنها آنچه دیگران می‌بینند را می‌بینید، هرگز فداکاری و تلاش‌هایی که در خفا انجام داده‌اند تا به اینجا برسند را نمی‌بینید.»- Vaibhav Shah

کوین کروس یکی از این اشخاص است. او اخیراً با بیش از ۲۰۰ فرد فوق‌العاده موفق مصاحبه کرده است، از جمله ۷ میلیاردر، ۱۳ قهرمان المپیکی و گروهی از کارآفرینان موفق. یکی از معتبرترین منابع اطلاعاتی او از این سوال ساده ناشی می‌شود:

«راز اصلی شما در عملکرد فوق‌العاده‌تان چیست؟»

در تحلیل پاسخ آنها، کروس پاسخ‌ها را کدبندی کرد تا به نتایج جالبی دست پیدا کند. آنچه در ادامه می‌آید برخی از موارد مورد علاقه من از یافته‌های کوین کروس است:

۱. آنها نه روی ساعات، بلکه روی دقایق تمرکز می‌کنند

بیشتر افراد به طور پیش‌فرض از محدوده‌های زمانی یک‌ساعته یا نیم‌ساعته در تقویم‌شان استفاده می‌کنند؛ افراد بسیار موفق می‌دانند که ۱۴۴۰ دقیقه در طول روز وجود دارد و هیچ چیزی باارزش‌تر از زمان وجود ندارد. شاید بتوان پول از دست رفته را دوبار به دست آورد، امّا زمان از دست رفته هرگز قابل بازگشت نیست.

همانطور که ژیمناست افسانه‌ای المپیک، شانون میلر به کوین گفته:«تا امروز، از برنامه‌ریزی استفاده کرده‌ام که تقریباً دقیقه به دقیقه بوده». شما هم اگر می‌خواهید بر زندگی‌تان مسلط شوید، باید بر دقایق‌تان مسلط شوید.

۲. آنها تنها روی یک چیز تمرکز می‌کنند

افراد فوق‌العاده کارآمد مهمترین کاری که باید انجام دهند را می‌دانند و هر روز صبح به مدت ۱ الی ۲ ساعت بدون وقفه روی آن کار می‌کنند. کدام وظیفه بیشترین تاثیر را روی کسب اهداف‌تان خواهد داشت؟ انجام کدام کار باعث ارتقاء شما در محل کارتان می‌شود؟ به همین خاطر است که باید هر روز صبح را به کارهای مهم اختصاص دهید.

۳. آنها از لیست‌ کارها(to-do lists) استفاده نمی‌کنند

این لیست‌ها را دور بیاندازید؛ در عوض همه چیز را در تقویم‌تان برنامه‌ریزی کنید. مشخص شده است که ۴۱ درصد از گزینه‌های موجود در لیست کارها هرگز انجام نمی‌شوند. تمام این کارهای انجام نشده به خاطر اثر زیگرانیک منجر به ایجاد استرس و بیخوابی می‌شوند، که در نتیجه، به این معنی خواهد بود که کارهای انجام نشده تا وقتی که به پایان نرسند در ذهن شما خواهند ماند.

اثر زیگرانیک در مورد این مفهوم است که افراد از اینکه کارهایی را که شروع کرده‌اند، ناتمام باقی بگذارند متنفرند. پس اگر فردی، پروژه‌ای را شروع می‌کند، بیشتر از اینکه آن را معوق کند، علاقه دارد که به اتمامش برساند.

وقتی افراد موفق می‌شوند تا کاری را آغاز کنند، بیشتر تمایل دارند تا آن را به اتمام برسانند. افراد بسیار کارآمد همه چیز را در تقویم‌شان قرار می‌دهند و بعد با آن تقویم کار و زندگی می‌کنند.

۴. آنها بر عادت به تعویق انداختن کارها غلبه می‌کنند

حقیقت این است که افرادی که بهره‌وری فوق‌العاده بالایی دارند نیز همانند بسیاری از ما، با چالش‌های این عادت روبرو می‌شوند؛ تنها تفاوت آنها این است که آنها از طریق یک رویکرد حساب شده، بر این مشکل غلبه می‌کنند. در وهله‌ی اول، آنها تشخیص می‌دهند که به چه دلیلی کار خود را به تعویق می‌اندازند، سپس استراتژی‌هایی را تعیین می‌کنند که قبل از عقب انداختن کار، آنها را اعمال می‌کنند.

۵. آنها برای شام به خانه می‌روند

کوین اولین بار این نکته را از اندی گروو، موسس شرکت اینتل یاد گرفت. او گفته بود:«همیشه کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد، بیش از آنچه باید انجام شود، همیشه بیش از چیزی که بتوان انجام داد.» افراد فوق‌العاده موفق می‌دانند در زندگی چه چیزی برایشان ارزش دارد.

بله، کار، امّا چه چیز دیگر برایشان ارزشمند است؟ هیچ جواب درستی وجود ندارد، امّا برای خیلی از آنها، این ارزش دیگر شامل صرف زمان برای خانواده، ورزش و کمک کردن به دیگران است. آنها به طور مداوم ۱۴۴۰ دقیقه روزشان را به هر کدام از ارزشها اختصاص می‌دهند(آنها را در تقویم‌شان وارد می‌کنند) و بعد به آن پایبند می‌مانند.

۶. آنها از دفترچه یادداشت استفاده می‌کنند

ریچارد برانسون بارها عنوان کرده بود که بدون یک دفترچه ساده که هر جا می‌رفت با خودش می‌برد قادر به بنا کردن امپراطوری ویرجین نبود. ارسطو اوناسیس، صاحب شرکت کشتی‌رانی یونانی، یکبار در مصاحبه‌ای گفته بود:«همیشه با خودتان یک دفترچه یادداشت حمل کنید.

همه چیز را بنویسید. این یک درس میلیون دلاری است که هیچ کس در یک مدرسه کسب و کار به شما یاد نمی‌دهد!». افراد فوق‌العاده موفق به محض اینکه فکری به ذهن‌شان خطور کرد با نوشتن همه آنها، ذهن‌شان را آزاد می‌کنند.

۷. آنها ایمیل‌هایشان را تنها در زمان‌های مشخصی از روز بررسی می‌کنند

افراد فوق‌العاده موفق ایمیل‌شان را به طور مرتب و در طول روز بررسی نمی‌کنند. آنها به هر صدای پیامی که می‌شوند واکنش نشان نمی‌دهند تا ببینند چه کسی به آنها ایمیل داده. در عوض، مثل هر چیز دیگری، آنها برای بررسی سریعتر و موثرتر ایمیل‌هایشان برنامه‌ریزی می‌کنند. برای برخی، این کار تنها یک بار در روز است؛ برای دیگران، به صورت صبح، ظهر و عصر است.

۸. آنها به هر قیمتی که شده از جلسات پرهیز می‌کنند

وقتی کوین از مارک کیوبان برای ارائه بهترین توصیه‌اش در مورد بهره‌وری پرسید، او فوراً پاسخ داد:«هرگز در جلسه‌ای حضور پیدا نکنید، مگر اینکه کسی چکی برای شما نوشته باشد». جلسات قاتلان بدنام زمان هستند. آنها دیر شروع می‌شوند، افراد اشتباهی را در خود جای می‌دهند، به موضوعات کش و تاب می‌دهند و طولانی هم می‌شوند.

شما باید تا جایی که می‌توانید از جلسات دوری کنید و تعداد محدودی از آنها را برای خودتان نگه دارید. اگر جلسه‌ای را تشکیل می‌دهید، آن را کوتاه نگه داشته و سریع به سراغ اصل مطلب بروید.

۹. آنها تقریباً به همه چیز نه می گویند

وارن بافت میلیاردر یکبار گفته:«تفاوت بین افراد موفق و بسیار موفق این است که آنها تقریباً به همه چیز «نه» می‌گویند». و جیمز آلتاچر به دقت این توصیه را به کوین کرد:«اگر چیزی مطابق نظر شما نیست، پس جواب نه است.» به خاطر داشته باشید، شما تنها ۱۴۴۰ دقیقه در روز فرصت دارید. آنها را به این راحتی از دست ندهید.

۱۰. آنها از قانون ۲۰/۸۰ پیروی می‌کنند

این قانون که به نام اصل پارتو هم شناخته می‌شود اینطور بیان می‌شود که، در اکثر موارد، ۸۰ درصد از نتایج ناشی از تنها ۲۰ درصد از فعالیت‌هاست. افراد فوق‌العاده موفق می‌دانند کدام فعالیت‌ها بزرگترین نتایج را به بار می‌آورند. روی آنها تمرکز می‌کنند و باقی چیزها را نادیده می‌گیرند.

۱۱. آنها تقریباً همه چیز را به دیگران محول می‌کنند

افراد فوق‌العاده موفق نمی‌پرسند:«چطور این کار را انجام بدهم؟»، در عوض آنها می‌پرسند:«چطور این کار را می‌توان انجام داد؟». آنها تا جایی که بتوانند ضمیر من را از چنین جملاتی حذف می‌کنند. افراد فوق‌العاده موفق روی مسائل کنترل ندارند و از آن نوع مدیرانی که روی تمام جزئیات تمرکز کنند نیستند. در اغلب موارد، به اندازه کافی خوب برایشان کفایت می‌کند.

۱۲. آنها با هر چیزی یکبار و برای همیشه برخورد می‌کنند

چند بار شده یکی از ایمیل‌های معمول‌تان، شاید یک قبض را باز کرده و بعد آن را کنار گذاشته و بعداً دوباره به سراغش بروید؟ چند بار شده ایملی را خوانده و بعد آن را ببندید تا بعداً به سراغش بروید؟ افراد فوق‌العاده موفق سعی می‌کنند با هر چیزی تنها یکبار روبرو شوند.

اگر کمتر از ۵ یا ۱۰ دقیقه زمان ببرد-هر چیزی که می‌خواهد باشد-آنها همان لحظه تکلیفش را روشن می‌کنند. این کار استرس را کاهش داده، دیگر ذهن‌شان را درگیر نمی‌کند، موثرتر است و دیگر نیاز به بازخوانی و ارزیابی مجدد آنها در آینده نیست.

۱۳. آنها یک روال صبحگاهی ثابت دارند

تنها مورد غافلگیرکننده‌ای که در طول ۲۰۰ مصاحبه با افراد فوق‌العاده موفق از آنها می‌پرسید این بود که چه تعداد از آنها می‌خواهند روال صبحگاهی‌شان را با او در میان بگذارند. با وجود شنیدن عادات بسیار گسترده، اغلب آنها صبح‌ها بدن‌شان را با استفاده از آب، یک صبحانه سالم و ورزش سبک تغذیه می‌کردند و ذهن‌شان را با استفاده از مراقبه یا دعا، خواندن متون الهام‌بخش یا نوشتن تغذیه می‌کردند.

۱۴. انرژی همه چیز است

شما نمی‌توانید به میزان دقایق‌تان در طول روز چیزی اضافه کنید، امّا می‌توانید انرژی‌تان را بیشتر کنید تا توجه، تمرکز و عملکردتان افزایش یابد. افراد فوق‌العاده موفق وعده‌های غذایی، خواب یا استراحت‌های کوتاه را برای کسب بیشتر و بیشتر نادیده نمی‌گیرند. در عوض، آنها غذا را به عنوان سوخت، خواب را به عنوان بازیابی و استراحت‌های کوتاه را فرصتی برای شارژ مجدد در جهت انجام کار بیشتر می‌بینند.

نتیجه‌گیری

شما شاید کارآفرین، قهرمان المپیک یا میلیاردر (یا حتی نخواهید هیچکدام بشوید)نباشید، امّا رازهای آنها ممکن است به شما در انجام کار بیشتر در زمان کمتر کمک کرده و شما را در متوقف کردن این احساس که تحت فشار کار و آشفته هستید کمک کند.

منبع : seminarema.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *