مانکی برد پنیر خامه ای

طرز تهیه مانکی برد پنیر خامه ای و عکس مانکی برد پنیر خامه ای

مانکی برد پنیر خامه ای نام دسری است که امروز می خواهیم برای شما عزیزان آموزش بدهیم.

شاید با شنیدن نام دسر امروز کمی تعجب کنید و با خود بگویید که این دسر چه نام عجیبی دارد ، اما ما به شما پیشنهاد می کنیم که طعم این دسر را حتما امتحان کنید ، زیرا دسر خوشمزه ای است.

پس با ما همراه باشید تا طرز تهیه مانکی برد پنیر خامه ای را یاد بگیرید.

مانکی برد پنیر خامه ای

مواد موردنیاز برای خمیر

آب ولرم: دو پيمانه
نمك: ۱/۴ قاشق چايخوري
شكر: دو قاشق غذاخوري
مايه خمير: يك قاشق غذاخوري
روغن: دو تا سه قاشق غذاخوري
آرد: به ميزان لازم (حدود چهار تا پنج پيمانه)

مواد موردنیاز برای روی خمیر

شكر قهوه اي: سه قاشق غذاخوري
كره: سه قاشق غذاخوري

مواد موردنیاز برای داخل خمیر

پنير خامه اي: به ميزان لازم

طرز تهیه

مانكي برد، معمولا به نان تكه‌تكه شيرين شده‌اي اطلاق مي‌شود كه نخستين بار در سال ۱۹۸۰، در آمريكا به عنوان صبحانه سرو مي‌شد و شامل تكه‌هاي نرم و شيرين نان با رويه‌اي از دارچين بوده است. دليل نام‌گذاري مانكي‌ برد، مشخص نيست فقط اين احتمال داده مي‌شود كه اين نان شبيه ميوه درخت monkey pazzle tree مي‌باشد! مانكي برد‌ها شامل نان‌هاي شيرين و نان‌هاي شور (غذايي) مي‌باشند.

در تهيه خمير مانكي برد معمولا از خمير مايه استفاده مي‌شود، البته از بيكينگ‌پودر هم به عنوان عامل پف دهنده استفاده مي‌شود. بنابراين بسيار سريع‌تر و راحت‌تر از نان‌هاي خمير مايه‌‌اي، تهيه مي‌شود. اما براي آشنايي شما، امروز نمونه‌اي با خمير مايه آموزش می دهیم.

نصف پيمانه آب ولرم را با يك قاشق چايخوري شكر و مايه خمير مخلوط مي‌كنيم،  روي آن را مي‌پوشانيم و حدود پنج دقيقه اجازه مي‌دهيم تا خمير مايه عمل كند. سه و نيم پيمانه از آرد را با نمك، شكر، روغن و بقيه آب ولرم مخلوط مي‌كنيم. خمير مايه عمل آمده را نيز افزوده و خمير را ورز مي‌دهيم. در صورت نياز اگر خمير چسبنده بود، كم‌كم مابقي آرد را اضافه مي‌كنيم تا حدي كه خمير نرمي حاصل شود كه به دست نچسبد. خمير را حدود ۱۰ دقيقه ورز مي‌دهيم يا ۱۵ بار آن را روي سطح كار مي‌كوبيم.

خمير را در ظرف چرب شده‌اي كه گنجايش دو برابر شدن آن را داشته باشد، مي‌گذاريم و روي آن با قيچي علامت + مي‌گذاريم تا سريع‌تر پف كند. روي آن را پوشانده و در جاي گرمي استراحت مي‌دهيم تا حجمش دو برابر شود. پس از استراحت خمير، پف خمير را با مشت‌مان مي‌گيريم، يعني مشت‌مان را پر كرده، داخل خمير فرو مي‌بريم و چند ثانيه‌اي خمير را ورز مي‌دهيم، سپس خمير را به دو قسمت تقسيم كرده، قسمت اول را به گلوله‌هاي كوچك تقسيم مي‌كنيم. لازم نيست كه همه تكه‌ها مساوي باشند. ميان هر تكه خمير، يك تكه پنير خامه‌اي مي‌گذاريم، ولي خمير را گرد نمي‌كنيم.

مواد رويه يعني شكر قهوه‌اي و كره را روي حرارت گرم مي‌كنيم تا مخلوط شوند. قالب ميان تهي كيك را چرب و آردپاشي كرده، كمي از مخلوط كره و شكر كف قالب مي‌ريزيم. تكه‌هاي خمير را كه درون آن پنير گذاشته‌ايم به صورت يك رديف كف قالب مي‌چينيم، به اين صورت كه قسمت باز كه پنير درون آن است رو به سمت بالا باشد و روي پنير پوشانده نشود. رديف اول كه تمام شد، از مخلوط كره و شكر قهوه‌اي روي آن مي‌ريزيم. قست دوم خمير را نيز به همين صورت، تكه‌تكه مي‌كنيم. ميان هر تكه، تكه‌اي پنير خامه‌اي مي‌گذاريم و اين بار، خميرها را به سمت پايين قرار مي‌دهيم، يعني قسمت باز كه پنير درون آن پيداست رو به سمت پايين باشد، دوباره مخلوط كره و شكر را روي آن مي‌دهيم. روي قالب را مي‌پوشانيم تا حدود نيم ساعت ديگر استراحت كند. يك ربع آخر استراحت خمير، فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتي‌گراد، گرم كرده و سپس نان را درون فر گذاشته تا روي آن طلايي شود و بپزد. پس از پخت، اجازه مي‌دهيم يك دقيقه نان در قالب خنك شود و سپس آن را در ظرف سرو برمي‌گردانيم.

نکات

اگر شيريني شكر را با طعم پنير خامه اي نمي پسنديد، ميتوانيد مقدار مواد رويه كه شامل شكر و كره بود را كم كنيد.
براي عمل آوردن خمير مايه، آب بايد ولرم باشد، يعني با انگشت كوچك دست امتحان كنيد، آب بايد گرم باشد، ولي دست را نسوزاند.
اين كه ميگوييم آرد به حدي اضافه شود كه خمير به دست نچسبد، منظور اين است كه تكه اي از خمير به دست نچسبد، ولي چسبندگي جزئي خمير، اشكالي ندارد و با ورز دادن و استراحت، از بين ميرود.

منبع : مجله آشپزی خانواده سبز

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *