خمیر پای

طرز تهیه خمیر پای و عکس آن

خمیر پای را امروز برایتان قرار دادیم.

شما می توانید برای درست کردن انواع پای ، خمیر آن را به راحتی خودتان در خانه درست کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا طرز تهیه خمیر پای را یاد بگیرید.

خمیر پای

مواد موردنیاز

آرد سفید دو پیمانه (۲۵۰ گرم)
کره سرد ۱۱۰گرم (۱ و ۱/۲ پیمانه)
آب سرد یک چهارم پیمانه
نمک ۱ قاشق مرباخوری

طرز تهیه

برای شروع اول نمک رو به آرد اضافه می کنیم. نمک بهتره از انواع نمک های ریز باشه چون قراره همراه آرد از الک رد بشه و اگر دونه های درشتی داشته باشه از سوراخ های الک رد نمیشه.

حالا نمک و آرد رو با هم ویسک (با همزن دستی مخلوط) می کنیم و دو تا سه بار از الک رد می کنیم.

حالا کره رو به صورت مکعب های کوچیک در میاریم و به آرد اضافه می کنیم. سرد بودن تکه های کره یکی از نکاتی هست که باید رعایت کنیم.

حالا با سر انگشت هامون سعی می کنیم تا کره رو به خورد آرد بدیم. این عمل رو فقط با سر انگشت و نه همه دست انجام میدیم چون نباید حرارت دست به کره ها منتقل بشه و اون ها رو نرم و خمیری کنه.

وقتی کره ها رو به خورد آرد دادیم مخلوط باید شبیه به خرده نان بشه. اصلاً احتیاجی به ورز دادن نداره چون کره به روغن میفته و خمیر کیفیت خودش رو از دست میده.

حالا یک چهارم پیمانه آب که تقریباً معادل چهار قاشق سوپ خوری هست رو به خمیر اضافه می کنیم.

بعد ار اینکه آب سرد رو اضافه کردیم، خمیر رو در حد یکدست شدن ورز می دیم تا کاملاً منسجم بشه.

سپس خمیر رو داخل یک کیسه نایلونی یا در محافظ غذا می پیچیم و برای یکساعت داخل یخچال بهش استراحت می دیم. بعد از گذشتن این مدت اجازه می دیم تا خمیر به دمای آشپزخونه برسه. بعد روی تخته با کمک وردنه به صورتی که از قطر قالب تارت بزرگتر باشه پهن می کنیم.

بعد از باز کردن خمیر با دو دست خمیر رو بلند می کنیم و با احتیاط روی قالب قرار می دیم و بعد با نوک انگشت ها ،خمیر رو داخل قالب فرم می دیم تا کاملاً به کف و دیواره های فیکس بشه.

اگر قالب تفلون باشه و کف متحرک داشته باشه احتیاجی به چرب کردن یا آرد پاشی نداره. وگرنه با برس سطح قالب رو با کمی روغن آغشته می کنیم و بعد مقداری آرد می پاشیم و بعد قالب رو برعکس کرده و با دست به پشت قالب می زنیم تا آرد اضافی بریزه و بعد خمیر رو داخل قالب قرار می دیم. سپس با یک چنگال کف خمیر رو سوراخ سوراخ می کنیم تا موقع پخت، سطح خمیر پف نامناسب نکنه.

قالب رو داخل فری که از یک ربع پیش گرم کردیم با درجه حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد برای ۲۵-۳۰ دقیقه قرار می دیم تا کراست بپزه. بعد از این مدت قالب رو خارج کرده اجازه می دیم تا خنک بشه سپس با مواد فیلینگ مورد نظرمون پر خواهیم کرد.

دستور پخت از هدی شربتی

منبع : متن از 2nafare.com و عکس از bobsredmill.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *