سوالات رایج در زمینه ی بیماری های ارتوپدی و پاسخ آنها

سوالات رایج در زمینه ی بیماری های ارتوپدی و پاسخ آنها

سوالات رایج در زمینه ی بیماری های ارتوپدی و پاسخ آنها

ما در این پست برای شما دوستان عزیز سوالات رایج و معمولی را که بیش افراد از متخصصان ارتوپد می پرسند آوردیم تا شما راحت تر و سریع تر بتوانید جواب سوالاتتان را بگیرید ،البته همراه سوالات و پاسخ ها عکس هایی را هم در آن باره برایتان گذاشتیم تا مطلب مورد نظیر کامل تر باشد.
پاسخ به سوالات رایج در خصوص بیماری های ارتوپدی توسط دکتر حمید پدرام و دکتر علی اصغر معصومی که متخصص ارتوپد هستند، داده شده است.

درد همزمان در قسمت کمر و پشت ساق پا نشانه چیست ؟

حمید پدرام متخصص ارتوپد بیان کرد: بیشترین احتمال این است که دیسک  این فرد دچار آسیب شده است آخرین شاخه ای که بین مهره آخر کمری و اولین مهره لگنی خارج می شود S1  است که شاخه ای از عصب سیاتیک است و وقتی که با مشکل مواجه می شود با درد در ناحیه پشت ساق پا و کمر روبرو می شوند برای رفع این عارضه باید از مصرف داروهای ضد التهابی و انجام فیزیوتراپی کمک گرفت.

بیرون زدگی دیسک کمر چگونه تشخیص داده میشود و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟

بیرون زدگی دیسک کمر و راه های تشخیص و درمان آن

پدرام اظهار داشت: به کمک MRI این بیرون زدگی تشخیص داده می شود و برای رفع این عارضه می توان از فیزیوتراپی، آب درمانی و اصلاح سبک زندگی بهره گرفت.به طور کلی بهبودی در ۹۰ درصد این موارد با روش های غیر جراحی حاصل می شود.

درد در بازوی سمت چپ به هنگام ورزش کردن نشانه چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟

پدرام عنوان کرد: بیشترین احتمال این است که شانه وی دچار مشکل شده است و برای درمان باید از داروهای ضد التهابی و فیزیوتراپی استفاده کرد و در صورتی که بهبودی حاصل نشد بر اساس MRI تصمیم گیری می شود.

درد زانو نشانه چیست و راه درمان آن چگونه است؟

علت های درد زانو و راه های درمان آن

پدرام یادآور شد: ابتدا باید به پزشک مراجعه شود و عکسبرداری انجام شود زیرا گاهی اوقات این درد می تواند ناشی از وجود تومور باشد. پس اگر با فیزیوتراپی و آب درمانی مشکل رفع نشد با توجه به نظر پزشک سایر اقدامات انجام می شود.

چرا به هنگام تایپ کردن درد در بازو ایجاد میشود و چگونه باید درمان شود؟

پدرام تاکید کرد: به طور معمول تایپیست ها به دلیل کار کشیدن بیش از حد دچار درد مفصل می شوند پس باید با مراجعه به پزشک گاهی نیاز به آتل یا گچ گیری وجود دارد یا در ناحیه ای که درد دارد آمپول تزریق می شود بنابراین باید از داروهای ضد التهابی استفاده کند. همچنین ماساژ موضع با پماد و گرم نگه داشتن آن توصیه می شود.

علت ایجاد درد پس از دویدن چیست؟ چه کار کنیم تا این درد ایجاد نشود؟

علی اصغر معصومی متخصص ارتوپد تصریح کرد: در گروهی از افراد پس از دویدن فشار بین پوست بدن با استخوان( که (۱-) میلی متر جیوه است) افزایش پیدا می کند بنابراین به هنگام شروع درد باید دویدن را متوقف کند و به مدت ۲ تا سه دقیقه استراحت کند و دوباره دویدن را ادامه دهد.
معصومی توصیه کرد: برای جلوگیری از بروز این مشکل باید هفته اول روزی ۳۰ دقیقه پیاده روی و بعد هفته دوم پیاده روی معمولی و تند و هفته سوم پیاده روی معمولی، تند و دویدن را انجام دهد.اگر باز هم درد وجود داشت از مسکن استفاده کند.

نشستن طولانی بر روی توالت ایرانی

معصومی عنوان کرد: در صورتی که زانوی آن قفل می شود باید روزی ۳۰۰ تا ۴۰۰ حرکت ورزشی برای تقویت عضله چهار سر زانویش  انجام دهد و اگر دارای اضافه وزن و چاقی است باید وزن خود را کاهش دهد.

دیسک و فاصله بین مهره های کمر

عکس انواع بیماری های دیسک کمر

معصومی یادآور شد: دیسک به طور طبیعی وجود دارد ولی اگر این دیسک دچار ورم، فتق، پارگی و بیرون زدگی شود باید از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کند و حتما ابتدا بشیند و سپس جسم را بلند کند.

علایم ساییدگی مفصل چیست و راه درمان آن کدام است؟

علائم ساییدگی مفصل و راه درمان آن

معصومی تصریح کرد: در جوانان به ندرت ساییدگی مفصل مشاهده می شود مگر اینکه این افراد دچار روماتیسم استخوانی باشند یا مفصل  با شکستگی مواجه باشد پس باید معاینه و رادیوگرافی از زانوها، کمر و لگن ضروری است و برای رفع آن می توان از ورزش، داروهای ضدالتهابی ترمیم کننده غضروف مفصل استفاده کرد.امروزه هم از سلول های بنیادی برای رفع ساییدگی مفصل کمک می گیرند.

راه درمان انحراف انگشت کوچک دست به صورت مادر زادی چیست؟

راه درمان انحراف انگشت کوچک دست به صورت مادرزادی

معصومی اظهار داشت: به طور معمول این بیماری انگشت کوچک هر دو دست را درگیر می کند که برای درمان آن انجام عمل جراحی پس از سن بلوغ ضروری است.

درمان آرتروز خفیف چیست؟

حمید پدرام متخصص ارتوپد بیان کرد: به طور معمول آتروز خفیف در سنین بالا اتفاق می افتد و برای تسکین دردهای آن از داروهای ضد التهابی مانند بروفن استفاده می شود.از دیگر روش های درمان آرتروز فیزیوتراپی، آب درمانی و ورزش های سبک به منظور تقویت عضلات جلو و پشت زانو است.
پدرام اظهار داشت:در صورتی که مبتلایان به آرتروز از درد رنج می برند باید از استخر و آب درمانی استفاده کنند ولی اگر درد ندارند پیاده روی، تند راه رفتن و دویدن می تواند مفید باشد.
پدرام عنوان کرد: دسته ای از داروهای گیاهی مانند پیاسکلیدین هستند که گرچه به اندازه داروهای ضد التهابی مانند بروفن موثر نیستند ولی برای تسکین دردهای خفیف آرتروز به خصوص در آن گروه از افراد که مشکل آن ها با مسایل روحی و روانی ارتباط مستقیم دارد، به کار می رود. همچنین ماساژ صحیح با استفاده از پماد و ژل های مختلف مانند پیروکسیکام نیز ضروری است.

قفل کردن زانو حین ورزش نشانه چیست؟ راه درمان و تشخیص آن کدام است؟

پدرام تصریح کرد: درگیری زانو هنگام ورزش همراه با صدا بیشتر ممکن است به علت منیسک (ساختمان لیفی غضروفی) باشد که باید برای تسکین درد آن از مسکن و پماد استفاده شود و به منظور تقویت عضلات از فیزیوتراپی استفاده شود و برای تشخیص منشا دقیق صدا باید ام آر آی انجام شود.

درد در محل شکستگی پا

پدرام یادآور شد: ممکن است این شکستگی نزدیک مفصل باشد و سطح مفصل ناهموار می شود البته باید برای تشخیص به پزشک مربوطه مراجعه کند تا محل دقیق شکستگی بررسی شود.

از دست دادن رباط صلیبی

عکس رباط صلیبی

پدرام اظهار داشت: در گذشته این باور وجود داشت که در مواقعی که فرد ورزش نمی کند و رباط صلیبی اش را از دست داده است نیاز به عمل جراحی ندارد بنابراین درمان از دست دادن رباط صلیبی در افراد زیر ۴۰ سال انجام عمل جراحی است زیرا  در صورت عمل نکردن امکان بروز آرتروز زودرس وجود دارد ولی اگر رباط صلیبی همراه با صدمه شدید مفصل باشد و دارای سن بالای ۵۰ سال باشند.

راه درمان پارگی منیسک (ساختمان لیفی غضروفی) داخلی چیست؟

عکس پارگی منیسک و راه درمان آن

پدرام تاکید کرد: برای درمان پارگی منیسک داخلی بستگی به شدت آن دارد. اگر زیر یک سانتی متر( درجه ا و ۲ و پایدار) باشد به طور خود به خود بهبود می یابد، در درجات بالا(۳ و ۴) درمان آن عمل جراحی است.
منتشر شده در:www.wikimatn.ir
منبع : ویکی متن و باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *