زمان منظم غذا

زمان منظم غذا و فواید زمان منظم غذا بر بدن

زمان منظم غذا : نظم فواید زیادی در زندگی انسان دارد. نظم غذایی نیز اهمیت زیادی در سلامتی و جلوگیری از بیماری ها دارد. الگوی منظم غذا باعث می شود شخص کمتر از کسانی که الگوی منظم ندارند در معرض بیماری‌های قلبی، دیابت و سکته‌های مغزی قرار گیرد.

زمان منظم غذا

گفته های محمدعلی زارعیان درباره سلامت قلب: از شایع‌ترین علل مرگ و میر و ناتوانی در کشورهای مختلف، بیماریهای قلبی هستند که ایران نیز از این مسئله مستثنا نیست.

مطالعات اخیر نشان داده‌ که زمان غذا خوردن افراد و چگونگی غذا خوردنشان در کاهش بروز بیماریهای قلبی به اندازه سایر عوامل خطر موثر هستند و افرادی که از یک الگوی منظم برای غذا خوردن پیروی می‌کنند کمتر از سایرین در معرض بیماریهای قلبی، دیابت و سکته‌های مغزی هستند.

نکته دیگر اینکه مهمترین وعده تامین‌کننده سلامتی صبحانه است که نخوردن آن باعث افزایش احتمال چاقی و بروز بیماریهای قلبی و دیابت و بیماریهای مزمن دیگر می‌شود.

شاید این سؤال پیش بیاید که «مگر نباید بر اساس اشتها غذا بخوریم؟» که در پاسخ به این سؤال باید گفت که بدن انسان با توجه به عادتهای مختلف یک زمان‌بندی مشخص برای ترشح هورمونها و شیره‌های گوارشی دارد که اصطلاحاً ساعت درونی نامیده می‌شود؛ منظم بودن در دریافت وعده‌های غذایی و سایر امور، این ساعت درونی را تنظیم می‌کند تا افراد معمولا در ساعات مشخصی احساس گرسنگی داشته باشند.

برای تغییر عادتهای غلط باید به تدریج عمل کرد تا این ساعت درونی بدن را با شرایط جدید وفق داده شود؛ پس اگر افراد منظم باشند, وعده‌های مختلف را نیز همراه با اشتها خواهند خورد.

سؤال دومی که ممکن است به ذهن خطور کند این است که «بعضی افراد اشتهای به صبحانه ندارند حتی برخی از افراد، نه تنها اشتها به صبحانه خوردن ندارند بلکه با خوردن صبحانه بدحال می‌شوند, آنها باید چه کنند؟ به اجبار صبحانه بخورند؟»

در پاسخ به این سوال باید گفت که عدم اشتهای صبحگاهی معمولا ناشی از سوءهضم و ضعف هضم است که به تعبیر حکما ام‌الامراض است؛ برای رفع این عارضه اولاً باید تمام آداب مربوط به غذا خوردن را مراعات کرد ثانیا زمان خوردن شام را به غروب نزدیک کنند، ثالثاً حجم شام و نوع غذای آن را به نحوی انتخاب کنید که بار اضافی به دستگاه گوارش تحمیل نشود.

منبع : alodoctor.ir

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *