آپاندیسیت کودک

روش تشخیص آپاندیسیت در کودکان

تشخیص آپاندیسیت در کودکان : با توجه کردن به برخی نشانه ها می توانید آپاندیسیت را در کودکان به موقع تشخیص دهید.

تشخیص آپاندیسیت در کودکان

علایمی که به تشخیص به موقع آپاندیسیت کمک می‌کنند

درد شکم، اولین علامت معمول این عارضه است؛ یعنی اگر کودک در سنی باشد که بتواند دردش را ابراز کند، از درد شکم شکایت خواهد داشت. مشخصه این درد این است که در ناحیه اطراف و بالای ناف، احساس می‌شود و دردی مبهم و مداوم است.

به‌تدریج بیمار دچار بی‌اشتهایی می‌شود و به‌طور شایع، حالت تهوع و استفراغ پیدا می‌کند و حتی ممکن است یکی دو بار استفراغ کند. والدین توجه داشته باشند که نباید تهوع و استفراغ این کودکان را با مسمومیت غدایی اشتباه بگیرند.

در مسمومیت غذایی از همان ابتدا حالت تهوع و استفراغ وجود دارد اما در آپاندیسیت اول درد شکم شروع می‌شود و سپس حالا تهوع و استفراغ ایجاد می‌شود. درد کم‌کم به قسمت پایین و راست شکم منتقل می‌شود و گاهی به پهلو یا بیضه‌های کودک تیر می‌کشد.

در چنین مواردی درد آپاندیسیت با درد ارگان‌های دیگر اشتباه گرفته می‌شود و همین باعث تشخیص دیر هنگام خواهد‌شد. البته اگر علائم مبهم باشد، پزشک معمولا آزمایش خون هم درخواست می‌کند چون در خون کودک دچار آپاندیسیت معمولا تعداد گلبول‌های سفید افزایش می‌یابد.

حتی ممکن است آزمایش ادرار و عکس شکم هم درخواست شود. البته عکس شکم، برای رد احتمال مشکلات دیگر انجام می‌شود وگرنه آپاندیسیت علامت خاصی در عکس ندارد.

جراحی باید بعد از تشخیص آپاندیسیت هر چه سریع‌تر انجام شود و اینکه برخی پدر و مادر‌ها برای اطمینان بیشتر و نشان دادن کودک به پزشکان دیگر، عمل را به تاخیر می‌اندازند، که به ضرر کودک تمام می‌شود.

مخصوصا اینکه آپاندیس ملتهب در بچه‌ها در زمان کمتری ممکن است پاره شود و چرک و آلودگی را وارد شکم کند و سلامت کودک را به خطر بیندازد.

منبع : سلامت

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *