مادر و فرزند

راه های افزایش شیر مادر

راه های افزایش شیر مادر : برای افزایش ذخیر شیر مادر راه حل هایی وجود دارد. در این مطلب به معرفی این راه حل ها می پردازیم.

راه های افزایش شیر مادر

شیر دادن، شیر دادن، و باز هم شیر دادن

کودکتان هرچقدر بیشتر شیر بخورد، بدنتان بیشتر شیر تولید می کند. در این باره سخت گیر نباشید، هر زمان که کودکتان گرسنه بود به او غذا بدهید. این کار مخصوصا در هفته های ابتدایی بسیار اهمیت دارد، هر زمان یکی از سینه ها خالی شد سینه دیگر را به کودک بدهید.

نگران نباشید

بسیاری از مادرها فکر می کنند ذخیره شیر کمی دارند، با اینکه در واقع هیچ مشکلی نیست. تا زمانی که کودک هوشیار و فعال است، و مرتب پوشک خود را کثیف می کند، مقدار شیرتان کافی است. به خاطر داشته باشید ممکن است بعد از زایمان چند روز طول بکشد تا شیر تولید کنید. اولین شیر که آغوز نام دارد بسیار برای کودک مهم است چون سرشار است از مواد مغذی.

استراحت کنید

کمبود خواب تاثیر شدیدی روی تولید شیرتان می گذارد. در صورت امکان از شخصی بخواهید در کارها کمکتان کند و تا چند روز زیاد بیرون نروید و زمان خود را به استراحت و پرستاری از کودکتان بگذرانید.

استرس را مهار کنید

با اینکه استرس نمی تواند تولید شیر را محدود کند، ولی می تواند جلوی آزاد شدن شیر در مجاری شیر را بگیرید، در چنین حالتی کودک به سختی می تواند از شما شیر بخورد. از خودتان مراقبت کنید تا در بهترین حالت ممکن برای کودکتان باشید. از همسر، خانواده و یا دوستان بخواهید در کارها کمکتان کنند. از اقوام بخواهید چند هفته دیگر به ملاقاتتان بیایند تا بتوانید در این مدت در آرامش به کودک خود شیر دهید و تولید شیرتان را تثبیت کنید.

حمایت دریافت کنید

با دیگر تازه مادرهایی که شیرده هستند آشنا شوید و به یکدیگر کمک کنید. اگر مادر، مادربزرگ و یا دوستتان شیرده بوده، بخواهید کمکتان کنند. اگر فکر می کنید درباره شیردهی آسیب پذیر هستید، از ارتباط با کسانی که شیردهی تان را حمایت نمی کنند و یا این کار را برایتان دشوار می کنند بپرهیزید.

مقدار زیادی آب بنوشید

اگر دچار کمبود آب بشوید، شیر کمتری تولید می کنید. ممکن است به راحتی با کودک مشغول شوید و حواستان به آب خوردن نباشد، بنابراین همیشه یک بطری آب کنار خود نگه دارید. همچنین غذاهایی میل کنید که سرشار از آب باشند، مانند میوه ها و سبزیجات.

تغذیه شما، تغذیه کودک است

اگر زیاد شیر می دهید، برای حفظ ذخیره شیر و سلامت خودتان، باید از آنچه برای تثبیت وزن قبل از بارداری خود می خورید ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیشتر غذا دریافت کنید. بهترین برنامه غذایی برای یک شیرده رژیمی ساده ، سالم و متعادل است که سرشار باشد از میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار.

برای شیشه دادن صبر کنید

غذا دادن با شیشه برای بعد خوب است، اما در هفته های اول برای حفظ ذخیره شیرتان، کودک باید تا جای ممکن پستان مادر را بمکد. کودک خیلی بهتر از پمپ می تواند شیرتان را خالی کند، بنابراین در پاسخ به سیگنال های کودک شیر بیشتری تولید خواهید کرد.

کمک گیاهی؟

به نظر می رسد برخی گیاهان خاص می توانند روی تقویت شیردهی مادران تاثیر بگذارند. یکی از آنها شنبلیله است، دانه ای که معمولا در پخت و پز از آن استفاده می شود. هنوز درباره میزان تاثیر چنین گیاهانی باید تحقیق شود اما خوردنشان در طول شیردهی ضرری برایتان ندارد. در طول بارداری از خوردن شنبلیله پرهیز کنید چون ممکن است باعث انقباضات رحمی شود. قبل از استفاده مکمل های گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

غذاها و شیر مادر

برای تولید شیر بیشتر، لازم نیست غذاهای خاصی بخورید. تنها برنامه غذایی متعادلی را رعایت کنید که تنوع سبزیجات، میوه ها، غلات، پروتئین، و مقداری چربی را داشته باشد. برخی تحقیقات نشان داده اند که سیر، پیاز و نعنا، باعث می شوند طعم شیر متفاوت شود، بنابراین ممکن است کودک شیر بیشتری بمکد، و در نتیجه شما نیز شیر بیشتری تولید خواهید کرد. اگر بعد از خوردن غذاهایی نظیر بروکلی، کلم و یا لوبیا کودک دچار نفخ شد از خوردن این غذاها بپرهیزید.

اگر شیر خود را می دوشید

اگر برای تغذیه کودک عمدتا و یا منحصرا شیر خود را می دوشید، بنابراین بیشتر توصیه هایی که در این مقاله آورده شد شامل شما نیز می شود. پایین آمدن و تولید شیرتان با کودکتان در ارتباط است، بنابراین هنگام دوشیدن شیر سعی کنید به عکسش نگاه کنید، صدایی که از او ضبط کرده اید را گوش کنید و یا از روی لباس و پتو مخصوص او بویش را استشمام نمایید.

سینه خود را ماساژ دهید

ماساژ سینه به افزایش حجم و چربی موجود در شیر کمک می کند. وقتی کودکتان در آرامش شیر می خورد، سینه را از نزدیکی قفسه سینه رو به پایین و نوک آن ماساژ دهید، و صبر کنید تا کودک چند بار بمکد. همین کار را برای سینه دیگر هم انجام دهید، و به همین شکل تکرار نمایید.

داروهای خود را چک کنید

برخی داروها می توانند روی شیردهی تاثیر بگذارند. داروهای شایعی که با مصرفشان ممکن است شیردهی آسیب ببیند عبارتند از آنتی هیستامین و ضد احتقان، دیورتیک ها، قرص های ضد بارداری هورمونی که حاوی استروژن هستند، و برخی از داروهای کاهش وزن. با پزشک خود برای جایگزین کردن این داروها صحبت کنید.

منبع : kermany.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *