شهد زعفرانی سنتی

دستور تهیه شهد زعفرانی سنتی و عکس آن

گاهی برای شیرینی ها و دسرهای سنتی و غیر سنتی نیاز به استفاده از شهد داریم.

پس در ادامه با ما همراه باشید.

شهد زعفرانی سنتی

مواد لازم

شکر ۲ پیمانه
آب ۱ پیمانه
گلاب نصف پیمانه
زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری/ زعفران سائیده ۱/۴ قاشق چایخوری
آبلیمو تازه ۱ قاشق غذاخوری

دستور تهیه

برای شروع ابتدا شکر رو داخل یک تابه دیواره بلند یا یک قابلمه کوچک ریخته و آب رو بهش اضافه می کنیم. اگر پیمانه های استاندار شیرینی پزی رو در اختیار ندارین می تونین از یک لیوان یک اندازه برای رعایت میزان های گفته شده استفاده کنین.

حالا بدون اینکه آب و شکر رو با هم مخلوط کنیم، تابه یا قابلمه رو روی حرارت قرار می دیم و زیر شعله رو روشن می کنیم و اجازه می دیم تا آب به جوش بیاد و شکر کم کم و بدون اینکه ما مخلوط رو با قاشق به هم برنیم، آب بشه. فقط چند دقیقه یکبار ظرف رو به وسیه دسته اون به صورت دورانی می چرخونیم تا شکر ته نشین نشه و نسوزه. اینکه تاکید می کنم نباید شکر و آب رو با قاشق هم برنیم به این دلیل هست که در کیفیت نهایی اثر گذار هست و بعداً از شکرک زدن شهد جلوگیری خواهد کرد. بعد از حدوداً ۱۰ دقیقه گلاب رو اضافه می کنیم.

و بعد آبلیمو تازه رو اضافه می کنیم. استفاده کردن از آبلیموی تازه هم بسیار مهم هست چون همچنان در نتجه نهایی مهم هست. پس بهتره تا جایی که امکان پذیر هست از مواد تازه استفاده کنیم. این نکته کلاً در آشپزی بسیار مهم و تاثیر گذار هست.

مرحله بعدی اضافه کردن زعفران ساییده هست که می تونیم به دو صورت هم به صورت خشک و هم به صورت دم کرده به شربت اضافه کنیم. من از زعفران خشک استفاده کردم اما برای تهیه زعفران دم کرده، همین مقدار رو با دو قاشق غذاخوری آب جوش مخلوط می کنیم و چند دقیقه روی اون رو می پوشونیم تا زعفران در اصطلاح دم بشه.

بعد از اینکه رنگ زعفران باز شده و همه شهد و شربت کاملاً طلایی رنگ شد و همچنین بنا به میزان غلظت مورد نظرمون، شهدمون غلیظ شد زیر حرارت رو خاموش می کنیم و بعد طبق دستور مورد نظر یا به همون صورت داغ و یا به صورت خنک شده برای شیرینی و یا دسر و بسیاری از نوشیدنی های مورد نظرمون استفاده می کنیم. این شهد یا شربت بعد از سرد شدن و اضافه آمدن هم قابیلت نگهداری داره و می تونیم در یک ظرف شیشه ای در دار در هوای خشک و بدون رطوبت نگهداری کنیم و در مواقع نیاز ازش مجدداً استفاده کنیم.

در صورت نیاز به میزان بیشتری از شربت همین مقدار از مواد اولیه رو با توجه به نسبت های گفته شده دو یا چند برابر کرده و با ترتیب دستور آماده کنیم.

شهد زعفرانی سنتی

منبع : 2nafare.com/طرز-تهیه-شهد-زعفرانی-سنتی-sugar-and-saffron-syrup-recipe/

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *