درون گرایی و برون گرایی

درون گرایی و برون گرایی (بخش اول)

درون گرایی و برون گرایی: درون گرایی و برون گرایی چیست؟ ، اگر کنجکاو هستید بدانید ، در ادامه با ما همراه باشید تا بدانید :

درونگرایی و برونگرایی چیست؟

درونگرایی بهتر هست یا برونگرایی؟

نقاط ضعف و قوت هر کدام چه چیزهایی هستند؟
و…

درون گرایی و برون گرایی

درونگرایی و برونگرایی شاخصی هست که نشون میده ما انرزی مون رو از کجا می گیریم؟

برونگراها انرژی شون رو از در جمع بودن می گیرند و در تنهایی انرژی شون رو از دست می دهند.

درونگراها در تنهایی انرژی شون شارژ میشه و در جمع انرژی شون مصرف میشه.

حالا درونگرایی بهتر هست یا برونگرایی؟

هر کدام مزایای خودش را دارند و اصلاً در این مورد خوبی یا بدی مطرح نیست.

دانستن این مورد به چه درد ما می خوره؟

این مورد کمک می کنه نقاط ضعف مان رو پوشش دهیم و حتماً توجه کنید که مجوزی برای سلب مسئولیت ما نیست مثل اینکه؛

من برونگرا هستم و نمی تونم تمرکز کنم!!

من درونگرا هستم و نمی تونم ارتباط بگیرم!!
و…

به نام خدا

سلام به شما همراهان عزیز مجموعه بیشتر از یک نفر. من محمد پیام بهرام پور نویسنده و مدرس مهارت‌های ارتباطی،‌سخنرانی و فن بیان هستم و می خوام یک نکته بسیار بسیار مهم در مورد ارتباطات و شخصیت خودمون مطرح کنم.

اتفاق بسیار متداولی که من شاهد هستم و می‌بینم که رخ میده این هست که با وجود کلی توضیحاتی که ما نوشتیم باز برخی از افراد شاید اون طور که باید و شاید و توقع می‌رود در مفهوم درون‌گرایی و برون‌گرایی دقیق نمی‌شوند و برداشت‌های اشتباهی می‌کنند و بعد می‌گویند ای ‌وای من درون‌گرا هستم، کاش من برون‌گرا بودم.،چطور میشه من عوض شوم و موضوعاتی از این‌ دست.

ببینید درون‌گرایی و برون گرایی یک شاخصی هست که نشون میده که ما انرژیمون را از کجا می‌گیریم. افراد برون‌گرا انرژی‌شان را از در جمع بودن می گیرن. وقتی در یک جمع شلوغ هستند، برو بیایی دارند، ارتباطاتی دارند، سرشار از انرژی هستند و شارژ می‌شوند و حالشون خوبه و سرحال هستند و زمانی در تنهایی باشند معمولاً آن انرژی در حال از دست رفتن می‌باشد؛ یعنی انرژی داره مصرف می شود؛

اما نقطه مقابل آن دوستان درون‌گرا هستند، عزیزان درون‌گرا در تنهایی‌هایشان شارژ می‌شوند، وقتی تنهایند فکر می‌کنند، مطالعه می‌کنند، موسیقی‌شان را گوش می‌دهند و تنهایند و در سکوت هستند باتری‌شان شارژ می شود و زمانی که در جمع حضور دارند باتریشان مصرف می شود. حالا کدوم خوبه یا بد؟

این حرف، یک حرف خنده‌دار و اشتباه است. مثل این می مونه که بگید راست‌دست بودن بهتره یا چپ‌دست بودن بهتره. اون موقع هر کدوم مزایا و معایب خودشو دارد. اصلاً بحث خوبی و بدی اینجا مطرح نیست. ببینید مزایای درون‌گرا بودن چیه؟ این افراد تمرکز بیشتری دارن، بیشتر فکر می‌کنند، عموماً حساب‌شده‌تر عمل می‌کنند.

این عموماً را حتماً در نظر بگیرید. ما داریم راجع به انسان صحبت می‌کنیم، نه یک ربات که بخواهیم صد در صد یک‌چیز را مطرح کنیم. عموماً به این صورت است که آرامش بیشتری دارن

و افراد برون‌گرا ارتباطات بیشتری دارن و عموماً بهتر صحبت می کنن، راحت‌تر ارتباط می گیرن و تمرکز کمتری دارند. باز تأکید می‌کنم عموماً. خب این به چه درد ما می‌خورد. این‌که ما بدونیم درون‌گرا هستیم و برون‌گرا به ما کمک می‌کند که نقاط ضعفمون را پوشش بدیم.

درون‌گرا و برون‌گرا بودن به‌هیچ‌عنوان به ما مجوز نمی‌ده که از وظایفی که داریم یا مهارت‌هایی که باید داشته باشیم سلب مسئولیت کنیم یعنی نمی‌توانیم بگیم که خب من که درون‌گرا هستم و دیگه شرمنده با هیچ‌کسی ارتباط برقرار نمی‌کنم. اصلاً امکان‌پذیر نیست. هر انسان موفقی باید ارتباطات سالم و درستی داشته باشم.

ما درون‌گراهای بسیاری بزرگی در طول تاریخ داریم که دنیا را با صحبت و سخرانی هایشان تغییر دادند. نمونه خیلی خیلی واضح آن، گاندی است. ایشان یک فرد بسیار بسیار درون‌گرا هستند ولی با سخنرانی‌های بسیار قدرتمند که داشتند تونستند سرنوشت یک ملت را عوض کنند.

پس به‌هیچ‌عنوان درون‌گرا یا برون‌گرا بودن نمی تواند عامل این باشد که ما بخواهیم سلب مسئولیت کنیم یا یک برون‌گرا نمی‌تواند بگوید که چون من برون‌گرا هستم دیگه شرمنده من نمی‌توانم تمرکز کنم. فقط به من کارهای ارتباطی بدهید. نه این هم پذیرفته نیست.

ادامه دارد….

منبع : متن از bahrampoor.com و عکس از wikihow.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *