اوتیسم

درباره اوتیسم بدانید

درباره اوتیسم بدانید : در پست امروز برای شما دوستان عزیز درباره ی اوتیسم می گوییم.

در ادامه با ما همراه باشید و این پست را بخوانید.

درباره اوتیسم بدانید

اوتیسم نوعی از اختلال در رشد و نمو است که انواع گوناگونی با شدت‌ های متفاوت دارد و با مشکلات ارتباطی، اجتماعی و رفتارهای تکراری خود را نشان می‌دهد. علتش به هم خوردن نظم رشد و نمو است و اگر سریعا درمان بشود، عملکرد بیمار بسیار بهتر خواهد شد.

تقریبا همه والدین شواهد ابتدایی اوتیسم را نادیده می‌گیرند

اوتیسم یک بیماری ساده نیست و مبتلایان به این بیماری، مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی را یاد نمی‌گیرند. تقریبا در همه اوتیسمی‌ها تعاملات اجتماعی، ارتباطات کلامی و غیرکلامی و پردازش ذهنی اطلاعات دریافتی از حواس پنجگانه مختل است و الگوهای رفتاری محدود و تکراری دارند.

اوتیسمی‌ها نسبت به همه بی‌تفاوت و غریبه هستند و نمی‌توانند رابطه عاطفی برقرار کنند. اغلب واکنش‌های حسی غیرعادی نشان می‌دهند. هر کدام از این علامت‌ها می‌تواند از خفیف تا شدید، متفاوت باشد. هر کدام هم در هر بیمار اوتیسمی به شکل خاصی بروز می‌کند. مثلا یک کودک اوتیسمی ممکن است متن‌ها را بتواند بخواند اما تعامل اجتماعی‌اش نزدیک به صفر باشد. هر کودک اوتیسمی الگوهای اجتماعی، رفتاری و ارتباطی خاص خودش را دارد.

کودکان اوتیسمی رشد عادی ندارند؛ در بعضی از آنها از بدو تولد شواهد مشکلات آینده وجود دارد. بعضی هم تا هجده یا سی و شش ماهگی، رشد عادی دارند و بعد متوقف می‌شوند. پدر و مادرها متوجه می‌شوند که کودک از دیگران گریزان است، کارهای عجیب و غریب می‌کند و حتی آنچه زبان و مهارت آموخته، فراموش می‌کند. گاهی هم رشد متوقف می‌شود ولی پسرفت نمی‌کند نتیجتا در زمان توقف با همسالان عادی خود، تفاوت چندانی ندارند.

حدود سه در هزار کودکان بین ۳ تا ۱۰ ساله مبتلا به اوتیسم هستند. اوتیسم ربطی به خانواده، نژاد، مذهب و وضعیت اقتصادی ندارد. از این رو، خیلی باید دنبال شواهد اوتیسم باشیم چون هرچه زودتر تشخیص داده بشود درمان نتیجه بهتری خواهد داشت.

تقریبا همه والدین شواهد ابتدایی اوتیسم را نادیده می‌گیرند و فکر می‌کنند که کودکشان کمی تنبل است و درست خواهد شد. به همین دلیل متاسفانه کمتر از نصف کودکان اوتیسمی قبل از کودکستان تشخیص داده می‌شوند.

نویسنده دکتر فرشاد نجفی پور روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه

منبع : متن از سلامانه و عکس از theodysseyonline.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *