قطره آهن برای کودکان

دانستنی هایی درباره قطره آهن کودکان

دانستنی هایی درباره قطره آهن کودکان : در این پست برای شما دوستان عزیز درباره ی قطره ی آهن شیرخواران می گوییم.

در ادامه با ما همراه باشید و این پست را بخوانید ، خوب است مسائل مهمی را در مورد این قطره بدانید.

دانستنی هایی درباره قطره آهن کودکان

«در سنین شیرخوارگی که کودک قطره آهن مصرف می‌کند، بروز یبوست شایع‌ است ولی با توجه به اینکه دادن این قطره ضروری است، این مساله نمی‌تواند دلیلی برای قطع مصرف آهن باشد.»

«برای کودکان ۶ تا ۲۴ ماهه، اعم از شیر مادرخوار و شیرخشک‌خوار قطره آهن باید همزمان با شروع تغذیه تکمیلی داده شود. چون در این سنین به طور فیزیولوژیک شیرخواران دچار کم‌خونی می‌شوند و برای رفع این مشکل، نیاز به مصرف قطره آهن است.»

توصیه سازمان یونیسف و سازمان جهاني بهداشت هم برای پیشگیری از کمبود آهن و کنترل کم‌خونی فقرآهن مصرف قطره آهن در شیرخواران است.

«مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود مادران از دادن قطره آهن به شیرخوار امتناع کنند سیاه‌شدن و پوسیدگی دندان‌ها، استفراغ در کودکان و یبوست است. در حالی که قطره آهن باعث تیره شدن دندان کودک می‌شود نه پوسیدگی. در واقع جنس دندان عاملی است که می‎تواند باعث پوسیدگی شود که با مشاهده این مشکل باید حتما به دندانپزشک کودکان مراجعه شود.»

«اگر با دادن قطره آهن ،کودک دچار استفراغ می‌شود با یک راه‌حل ساده می‌توان نوع قطره را تغییر داد مثلا از قطره‌ای که نوع خارجی یا مشابه آن و طعم‎دار است، استفاده کرد.

در ضمن برای اینکه کودک تمایل بیشتری به خوردن قطره نشان دهد، می‌توان آن را داخل آبمیوه طبیعی به‌ خصوص آب پرتقال طبیعی ریخت که جذب آهن را هم بالا می‌برد.

در صورتی هم که با مصرف قطره آهن شیرخوار دچار یبوست می‌شود، می‌توان از شربت‌های ملین مخصوص شیرخواران به تجویز پزشک متخصص در این سن استفاده کرد.»

آهن نقش موثری در رشد جسمانی و مغزی کودک دارد و کمبود آن منجر به کم‌رشدی بدن و مشکلات ذهنی می‌شود، «همانطور که دادن قطره AD و مولتی ویتامین به شیرخواران الزامی است و عدم استفاده از آنها منجر بروز نرمی استخوان می‌شود، مصرف قطره آهن هم شدیدا توصیه می‌شود چرا که کمبود آن می‌تواند باعث بروز مشکلات جسمی و ذهنی در کودکان شود.»

باید توجه داشت آهن موجود در قطره‌ باید به میزان کافی باشد، «برخی از قطره‌ها به مقدار کافی حاوی آهن نبوده و میزان آن به قدری کم است که جوابگوی نیاز بدن نیست بنابراین والدین باید به این مساله توجه داشته باشند. ضمن اینکه در مواردی هم دیده می‌شود مادر از اینکه دندان کودک تیره نشده خوشحال است غافل از اینکه میزان آهن موجود در قطره بسیار کم است.»

گفته های دکتر رامین مظفری، متخصص نوزادان و شیرخواران و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

منبع : سلامانه

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *