ویتامین E

خاصیت های ویتامین E برای سلامت کلیه

خاصیت های ویتامین E : انواع مختلفی  ویتامین وجود دارد که هر کدام فواید خود را دارد. در این مطلب به فواید ویتامین E در جلوگیری از آسیب های کلیوی می پردازیم.

مصرف آنتی اکسیدان های ویتامین سی و ان استیل سیستئین از بروز عوارض ماده حاجب و آسیب کلیوی به دنبال آنژیوگرافی می کاهد ولی اکنون محققان دریافته اند ویتامین ئی نیز چنین تاثیری دارد.

خاصیت های ویتامین E بر سلامت کلیه

محققان علوم پزشکی در ایران و فنلاند اعلام کردند با مصرف ویتامین ئی Vitamin E می توان خطر آسیب به کلیه <The risk of kidney damage>را پس از عمل آنژیوگرافی قلبی تا ۶۲ درصد کاهش داد.

آسیب دیدگی حاد کلیه یکی از عوارض شایع آنژیوگرافی عروق کرونر قلبی است.

آسیب حاد کلیه به سبب مصرف ماده حاجب در آنژیوگرافی CIAKI سومین علت آسیب های حاد کلیه محسوب می شود و در ده درصد از همه بیماران کلیوی بستری شده در بیمارستان مشاهده می شود.

پیشتر ثابت شده بود که مصرف آنتی اکسیدان های ویتامین سی و ان استیل سیستئین از بروز عوارض ماده حاجب و آسیب کلیوی به دنبال آنژیوگرافی می کاهد ولی اکنون محققان دریافته اند ویتامین ئی نیز چنین تاثیری دارد.

یوسف رضایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و هری همیلا از دانشگاه هلسینکی در فنلاند با بررسی یافته های پیشین، تاثیر مصرف این مکمل را بر آسیب کلیوی مشخص کردند.

سه مورد از این مطالعات در تایلند و یک مورد از آنها در ایران انجام شده بود.

محققان دریافتند با مصرف ویتامین ئی می توان خطر آسیب کلیوی را در شرایط پس از آنژیوگرافی عروق کرونر بین ۵۲ تا ۷۵ درصد کاهش داد و به طور متوسط این خطر حدود ۶۲ درصد کاهش می یابد.

دکتر رضایی و دکتر همیلا می گویند با توجه به کوتاه بودن دوره مصرف ویتامین ئی می توان از عوارض آن در امان بود و می توان به همه بیماران پیش از آنژیوگرافی، این مکمل را تجویز کرد تا از آسیب کلیوی کاسته شود.

منبع : شفا آنلاین

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *