تعریف کاریزما

تعریف کاریزما(قسمت دوم)

تعریف کاریزما(قسمت دوم) : در پست قبلی قسمت اول تعریف کاریزما را قرار داده بودیم ، در این پست ادامه ی آن را برایتان قرار دادیم.

در ادامه با ما همراه باشید.

تعریف کاریزما(قسمت دوم)

پس بیایید در گام اول باور یادگیری مهارت کاریزماتیک را جایگزین باور ژنتیکی بودن این رفتار کنیم و قدم به قدم با الگوبرداری از شاخصه های رفتاری افراد کاریزماتیک و برنامه ریزی عصبی، کلامی به خود در کسب این مهارت کمک کنیم.

گام اول: الگوبرداری، هدفگذاری، برنامه ریزی و تصویر ذهنی

در ابتدا فردی را که از نظر خودتان فردی کاریزماست و بارها به خود گفته اید کاش می توانستید مثل او باشید را در نظر بیاورید و هدف خود را با توجه به شخصیتی که می خواهید به آن تبدیل شوید روی کاغذ بنویسید.

لطفاً زمان را در هدفگذاری فراموش نکنید.

مثلاً :مهرماه سال ۹۷ هست و من در حال …. هستم.

دقیقاً همان رفتاری را که می خواهید به آن دست پیدا کنید بنویسید.

و همه ی رفتارهای شخصی را که الگو قرارداده اید برای خود به زبان آورده و بنویسید.

وقتی رفتارها روی کاغذ آمدند خواهید دید اکثراً اکتسابی هستند و شما را به کسب مهارتی در آن راستا هدایت می کنند.

حال برای هر مهارت و توانمندی راه های رسیدن به آن مهارت را بنویسید و برای خود برنامه ای مدون تا زمان مشخص شده بچینید.

حالا نوبت دیدن خودتان در شکل شخصیت مطلوب است.

با کمک از تصویرسازی ذهنی خود را در آن زمان و در لباس همان شخصیت مطلوب با تمام جزئیات ببینید، بشنوید، ببویید و لمس و احساس کنید و این تمرین را تا رسیدن به شخصیت مطلوب هر روز تکرار کنید.

در گام های بعدی به بیان مهارت هایی می پردازیم که توجه به آنها شما را در پیشبرد اهدافتان تا رسیدن به شخصیتی مطلوب هدایت خواهد کرد.

گام دوم: تیزحسی

یکی از مهمترین شاخصه های رفتاری افراد کاریزما این است که دقت و توجه بالایی به پیرامون خود دارند.

در واقع با شناخت موقعیت های محیطی و افراد، در ذهن خود این مسیر عصبی را ساخته اند که رفتار و گفتارشان را مطابق با مقتضیات محیطی و خواسته های افراد هماهنگ کنند

و این امر محقق نمی گردد مگر با تقویت حواس دیداری، شنیداری، لامسه یا حسی خود و شناخت این خصوصیات در افراد مختلف.

در واقع خودشناسی مهارت و دانشی ضروری در این مسیر می باشد.

و همچنین شناخت ما از انسانها و تیپ های شخصیتی و تقسیم بندی های متعددی که در این زمینه وجود دارد می تواند تأثیر بسزایی در عملکرد کاریزماتیک ما داشته باشد.

من به شخصه این شاخصه رفتاری را با این کلام امام علی (ع) که می فرمایند: “فرزند زمان خویشتن باش ” بسیار هماهنگ میدانم.

چرا که تیزحسی یک انسان کاریزماتیک تنها به درک حواس پنجگانه خود و دیگران منتهی نمی شود و تیز حسی در این جایگاه به ادراکی فراتر از شخص و محیط نیازمند است، ادراکی مشرف بر زمان.

در واقع با حواس جمعي در بهترين زمان ممكن بهترين بازخورد ممكن را از خود نشان مي دهد.

گام سوم: انعطاف پذیری

یک انسان کاریزماتیک در رفتار و گفتار خود با جمعي كه مخاطب او هستند مطمئناً رفتاری متفاوت با انسانهای دُگم، خودرأی و متعصب دارد. موافقید؟

در واقع سياست رفتاري مقتدرانه و در عين حال جذاب دارند.

به قولي آنها به جز سفيدي و سياهي و صفر و صد، به خاكستري و اعداد ميان صفر و صد هم مي انديشند.

تا به حال به تیپ شخصیتی افراد کاریزماتیک اندیشیده اید؟

از نطر من یک انسان کاریزماتیک انسانی است که بتواند همه ی تیپ های شخصیتی را زندگی و تجربه کرده باشد.

یک انسان کاریزماتیک هر چند شخصیت منحصر به فردی داشته باشد اما این قدرت را دارد که در شرایط مختلف، از خود شخصیتی را که باید به نمایش بگذارد.

افراد کاریزماتیک از انعطاف رفتاری بالایی برخوردارند و اصولاً از تغییرات و خلاقیت در رفتار و کردار استقبال خاصی به عمل می آورند و در بسیاری موارد خودشان محرک اولیه تغییر و تحول و خلاقیتند.

گام چهارم: همگامی و راهبری

افراد کاریزماتیک با توجه به تیزحسی و انعطاف پذیری که دارند در موقعیتهای مختلف به بهترین شیوه ممکن می توانند با مکان و افراد همسو شوند و این همسویی به این طریق نیست که احساسات و هیجانات حاکم بر آن موقعیت و افراد بتواند بر آنها به اندازه ای اثرگذاری داشته باشد که کنترل احساسات و هیجانات آنها را در دست گیرد.

خیر

آنها با زیرکی و تیزحسی تمام، خود را با هدف راهبری جمع، با محیط و افراد موردنظرشان سازگار کرده و پس از جلب رضايت و همدلي و همراهي جمع به هدایت آنها به سمت و سویی که هدف مشترکی را دنبال می کنند می پردازد.

مثلاً یکی از شاخصه های رفتاری رهبران کاریزماتیک، شناخت موقعیت زمانی خود و همسو شدن با اکثریت مردم در جهت تغییری بزرگ که منافع مردم را دنبال می کرد بوده است.

میتوان داستان زندگی نلسون ماندلا و رفتار کاریزماتیکش را در جهت احقاق حقوق انسانی همنوعانش یکی از اثرگذارترین درسها در این زمینه دانست.

گام نهایی: نفوذ کلام یا فن بیان

از آنجا که در عصر ارتباطات به سر می بریم کمتر کسی را می توان در جامعه یافت که به اهمیت این موضوع واقف نبوده یا اینکه فن بیان را مهارتی اکتسابی به حساب نیاورد.

همانطور که نوشتن اصولی داشت که در مدرسه با تمرین و در مدت زمانی معين آموختیم، سخنوری نیز به آموزش و تمرین نیازمند است و ما نمیتوانیم صرف اینکه توانمندی حرف زدن و خواندن مطالب را داریم خود را از کسب این مهارت بی نیاز بدانیم.

هوش كلامي كه جمعي از مهارت تيزحسي، انعطاف پذيري و فن بيان و سخنوري مي باشد، يكي از شاخصه هاي برجسته افراد كاريزماتيك است.

چقدر از زبانهای گفتاری جهان امروز مطلعید؟

آیا با زبان تبلیغات یا زبان متا آشنایی دارید؟

با زبان انتخاباتی و یا بهتر بگویم راهبری، خلسه یا میلتون چطور؟

مهارتهاي كلامي ذكر شده کاربردهای ویژه ای در مسیر راهبری و همگام ساختن افراد دارند که گاهاً ناخوداگاه و در اکثر مواقع به صورت آگاهانه و با آموزش و تمرين توسط افراد هدفمند، به کار برده می شود.

توضیح و تشریح این مهارت ها در حوصله ی این مقاله نمی گنجد اما می تواند تلنگری باشد برای دانستن این موضوع که هنوز هم مهارت های کلامی و سخنوری ناشناخته ای هستند که بتوانند ما را در مسیر رسیدن به شخصیت مطلوبمان بیش از پیش یاری نمایند.

از جادوی کلام خود غافل نشویم.

در این مقاله به تعریف کاریزما پرداختیم.

سنگام نوبخت نويسنده، مدرس و مربي مهارتهاي توسعه فردي، عضو انجمن ان ال پي آلمان و مدرس آكادمي بين المللي ان ال پي ايران

منبع : متن از bahrampoor.com و عکس از jackmalcolm.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *