بهترین شغل با سرمایه کم

بهترین شغل با سرمایه کم چیست؟ ، یا اینکه شغل مناسب برای افراد مختلف کدام است ؟ ، ویژگی های یک شغل خوب چیست؟ یا اینکه از کجا بفهمم شغلی مناسب من است یا نه؟؟؟

در ادامه با ما همراه باشید و گفته های محمد پیام بهرام پور نویسنده و مدرس و مربی مهارت های ارتباطی ، سخنرانی و فن بیان را بخوانید تا جواب همه سوالات خود را در زمینه انتخاب شغل بگیرید.

مطالعه این مطلب فوق العاده را از دست ندهید.

بهترین شغل با سرمایه کم

نام نمودار زیر نمودار چالش و مهارت است به آن به دقت نگاه کنید و سپس مطلب را با توجه به آن مطالعه کنید.

نمودار چالش و مهارت

شغلی که نیاز به مهارت زیاد و چالش زیاد داشته باشد در منطقه غوطه وری قرار دارد ، این بدان معناست که در این شغل به ما خوش می گذرد و ما از انجام آن احساس لذت می کنیم اما باید این نکته را در نظر گرفت که هیچ شغلی نمی تواند همیشه در منطقه غوطه وری قرار بگیرد.

مثلا اگر سخنرانی مهمی در پیش رو دارید که مهارتتان در آن کم و چالش زیاد است ، بنابراین مضطرب می شوید.

نکته مهم : شغلی را برای خود در نظر بگیرید که در آن غوطه ور شوید.

اگر شغلی دارید که در آن غوطه ور نمی شوید و موجب خستگی شما می شود و شما را خوشحال نمی کند به احتمال زیاد در آن موفق نخواهید شد ، پس بهتر است به فکر راه حل باشید.

با توجه به نمودار هر چه به سمت بالاتر نمودار برویم چالش بیشتر می شود و هر چه به سمت راست نمودار برویم مهارت بیشتر می شود ، پس هر چه بیشتر به سمت بالا و راست برویم مهارت و چالش بیشتر را تجربه می کنیم.

حالا اگر به بالا و چپ برویم چالش زیاد و مهارت کم می شود و اگر به پایین و راست برویم چالش کم و مهارت زیاد می شود و در نهایت اگر به پایین و چپ برویم مهارت و چالش کمتری را تجربه می کنیم.

این نمودار و توضیحات تصویر کلی از شغلی را ارائه می دهند که انجامشان می دهیم.

برخی کارهای هستند که مهارت کمی لازم دارند و در مقابل چالش کمی هم می طلبند بنابراین عملا موجب بی علاقگی می شوند زیرا همانطور که گفتیم هم مهارت کمی لازم دارند و هم چالش کم ، در واقع ما را درگیر نمی کنند و اتفاق خاصی در آن ها رخ نمی دهد.

برخی کارها هم وجود دارند که مهارت کمی لازم دارند اما کمی چالش بیشتری می خواهند ، کارهای این چنینی نگرانی و اضطراب ایجاد می کنند زیرا با مهارت کمی که داریم با مقداری چالش روبرو می شویم.

مثلاً مهارت‌های مدیریت جلسه رو بلد نیستیم و من رو می‌فرستند توی جلسه و درنتیجه من دچار نگرانی می‌شوم.

در حالت دیگر کارهایی هم هستند که چالش زیادی می طلبند و از طرف دیگر شخص مهارت ندارد یا مهارتش به اندازه کافی نیست ، این کارها به شدت اضطراب زا هستند و موجب نگرانی زیادی می شوند.

حالت دیگری هم وجود دارد که مهارت متوسطی داریم و می توانیم کار را به جایی برسانیم اما چالش کارمان بسیار بسیار کم است و ما را در گیر نمی کند ، بنابراین دچار خستگی و بی حوصلگی می شویم زیرا مهارت داریم اما چالش کارمان کم است و این ما را خسته می کند.

در حالت دیگر شما مهارت زیادی دارد اما چالش کارتان خیلی کم است پس این یک مرحله از مرحله خستگی بیشتر است ، پس راحت و ریلکس هستید.

برخی کارها هم وجود دارند که مهارت شما متوسط است اما چالش کارتان زیاد است پس این کار شما را درگیر می کند زیرا با مهارت متوسط با چالش زیادی روبرو می شوید بنابراین برانگیخته می شوید و مقداری با کار در تعامل خواهید بود.

در حالتی دیگر مهارت شما زیاد است اما چالش کارتان متوسط می باشد ، پس این نوع کار تحت کنترل شماست.

اما در نهایت کارهایی هم وجود دارد که شما در آن مهارت زیادی دارید و متقابلا چالش کارتان هم بالا می باشد پس شما در این کار غوطه ور می شوید و نام این مرحله غوطه وری است.

از انجام چنین کارهایی بی حد و اندازه لذت می بریم و گذر زمان را حس نمی کنیم زیرا مهارت بالایی داریم و چالش کارمان هم بالا می باشد.

برای مثال شما یک سخنرانی مهم پیش رو دارید یعنی این کار چالش بالایی دارد اگر مهارت کمی داشته باشید مضطرب و نگران می شوید اما اگر مهارتتان بالا باشد در آن غوطه ور می شوید و از سخنرانی لذت می برید.

حالا یک کار روزانه و خسته‌کننده که مهارت خاصی را نمی خواهد در نظر بگیرید ، هر روز باید یک دکمه‌ای را بزنید یا یک‌چیزی را بسته‌بندی بکنید. همین و هیچ چالشی برای شما ندارد و خیلی ساده و مشخص و هیچ مهارتی هم نمی خواهد پس بعد از مدتی نسبت به آن بی‌علاقه می‌شوید و آن کار دیگر حس خوبی را به شما نخواهد داد.

بنابراین توی کل زندگی ما این‌ها را داریم ولی اگر شغلی دارید که غوطه‌ور نمی‌شوید به‌احتمال‌زیاد شما در آن شغل موفق نخواهید شد یا به‌شدت دچار ناراحتی و تجربه شادمانی را نخواهید داشت.

یکی از لحظاتی که حال آدم را خوب می کند زمان هاییست که غوطه‌ور می‌شویم که اصلاً متوجه گذر زمان نمی‌شویم، خسته نمی‌شویم و با اشتیاق می‌رویم سراغش نه با بی‌علاقگی، خستگی یا نگرانی.

بنابراین این نمودار یک تصویر خیلی خیلی خوب را به ما میده که شغل ما توی کدوم حیطه است و ما داریم کجا کار می‌کنیم و کجا می تونیم باشیم.

نکته جالبی در مورد چالش هست، عزیزانی هستند که چالش رو خیلی دوست دارن و عزیزانی هستند که چالش بازدهیشون رو میاره پایین پس بنابراین دقت کنید شغلی که انتخاب می‌کنید چه چالشی برای شما داره آخه من می‌بینم که خیلی‌ها دنبال هیجان و کارهای پرنشاط و این‌ها هستند ولی یک شغلی رو انتخاب می‌کنند که چالشش خیلی پایین هستش و این آدم نمی تونه حس خوبی داشته باشه یا می‌بینیم خیلی‌ها بسیار محافظ کار یا دور از چالش هستند و می‌خواهند ریسک رو کم بکنند و یک کارهای این‌طوری دارند.

خب حالشون بد می‌شود، پس این چالش به‌اندازه خودتون هستش بسته به نیاز شما هستش و از تون خواهش می‌کنم دقت بکنید.

هیچ شغلی خوب یا بد نیست، اما یک سری شغل برای یک عده شغل‌های مزخرفی به‌اصطلاح به‌حساب میان و یک سری شغل‌ها برای یک عده شغل‌های رؤیایی به‌حساب می‌آید. چرا؟ چون اون آدم فرق می کنه

حتماً شغلی رو در نظر بگیرید که بتونید توش غوطه‌ور بشوید، بهونه هایی مثل این‌که به‌هرحال درسش رو خوندم، باید برم و این‌ها نمی تونه بهونه ی خوبی باشه.

پس یادتون باشه، علاقه تون رو خیلی جدی بگیرید، چون علاقه نداشته باشید مهارت ندارید و نمی تونید غوطه‌ور بشوید توی اون کار و لذتی از زندگی نمی‌برید.

من همیشه این سؤال رو خیلی می‌پرسم، می‌گویم اگر کامل پول داشتید چی کار می‌کردید، می‌گفتم اگر صد میلیون پول توی حساب تون بود هیچ مالیاتی، خمس و زکاتی هم ازش کم نمی‌شد چی کار می‌کردید.

چه تصمیمی می‌گرفتید، چه شغلی رو انتخاب می‌کردید، یا اگر قرار نبود که به هیچ‌کسی جواب پس بدهید یا اگر مطمئن بودید که می‌رسیدید چی کار می‌کردید به چه چیزی علاقه مند می‌شدید.

توی چه چیزی غوطه‌ور می‌شدید پس این خیلی می تونه بهتون کمک بکنه من از تون یک خواهش دارم، به این فکر بکنید که اگر به همین روندی که الآن دارید ادامه بدهید ده سال بعد کجا هستید؟ و الآن می‌خواهید ده سال بعد کجا باشید؟

منبع : bahrampoor.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *