جواب منفی

بهترین راه نه گفتن به دیگران

بهترین راه نه گفتن به دیگران : اگر هرکسی از شما درخواستی می کند و شما علاوه بر میل باطنی بله می گویید و این موضوع شما را اذیت می کند این مطلب را بخوانید.

اوضاع وقتی بدتر می شود که گاهی اوقات نمی توانید کاری را که قبول کرده اید انجام دهید.

بهترین راه نه گفتن به دیگران

شما پشت میز نشته اید و سه وظیفه ی اساسی دارید. گوشی شما پر از متن هایی است که به شما یادآوری می کند که در این مهمانی ها باید حضور یابید. سپس رئیس شما از شما می خواهد که بمانید و چند کار عقب افتاده دیگر را انجام دهید.

قبل از اینکه بتوانید جلو خودتان را بگیرید, این کلمه از دهان شما می پرد, اوه البته. ولی شما به خوبی می دانید که دیگر خسته هستید و نمی توانید بیشتر کار کنید و چیزی که نیاز به گفتن ندارد این است که انجام کار بیشتر در این مواقع تقریبا غیر ممکن است.

از نه گفتن نترسید

دختر ایستاده

وضعیت بالا برای بسیاری از افراد نا آشنا نیست و آن را تجربه کرده اند و بسیاری از ما می ترسیم که نه بگوییم. امروزه روانشناسی دو دلیل اصلی برای این رفتار مشخص کرده است : ما از بحث و مناقشه می ترسیم و نمی خواهیم دیگران را نا امید کنیم. به همین دلیل بیشتر اوقات بله می گوییم حتی اگر بدانیم که این کار به نفع ما نیست. ما می خواهیم در دیگران حس خوبی ایجاد کنیم ولی در عوض احساسات و زمان خودمان را قربانی می کنیم.

برای بسیاری, نه گفتن می تواند احساس زننده ای ایجاد کند. اما یاد گرفتن رد کردن درخواست ها یک مهارت مهم برای یک استاد است. می توانیم مرز های خود را بدون احترام به زمان و انرژی خود تعیین کنیم ولی ما نمی توانیم همه ی کارها را انجام دهیم.

بنابراین, چگونه به بهترین شکل نه بگوییم؟ پاسخ های خود را به طور کامل تغییر دهید. اجازه دهید شما را با کلمات جدید معرفی کنم : “من انجام نمی دهم”

قدرت گفتن انجام نمی دهم

با گوشی کار کردن

زمانی که ما تغییر می کنیم و نه می گوییم, ما اغلب سعی می کنیم درخواست های دیگران را با من نمی توانم پاسخ دهیم ولی در واقع نمی انجام نمی دهم جمله بسیار بهتری برای استفاده است. به این دلیل : من نمی توانم به این دلیل است که شما می خواهید آن کار را انجام دهید ولی یک عامل بیرونی باعث می شود که نتوانید آن کار را انجام دهید. و این باعث می شود که شما را برای انجام کار ترغیب کنند و شرایط را برای کار کردن شما آماده کنند. برای مثال وقتی می گویید من نمی توانم به مهمانی بروم از شما دلیل آن را می پرسند و سعی می کنند دلیل آن را بدانند.

وقتی می گویید من انجام نمی دهم اوضاع عوض می شود و شما با تاکید نشان می دهید که می خواهید چگونه زندگی کنید.

از سوی دیگر گفتن من انجام نمی دهم اختیار شما بر روی کارهایتان را نشان می دهد. وقتی که شما می گویید انجام نمی دهید دیگر از شما نیم پرسند که چرا انجام نمی دهید. پس جمله نمی به مهمانی نمی روم خیلی بهتر از جمله ی من نمی توانم به مهمانی بروم است. و اینگونه شما آنگونه زندگی می کنید که می خواهید و قدرت تصمیم گیری خود را نشان می دهید.

مثالی دیگر : وقتی که شما پروژه های مهم دارید و از شما درخواست می شود که در مهمانی کمک کنید شما می توانید بگویید آرزو می کنم مهمانی شما به بهترین شکل پیش برود. ولی من برای کمک به مهمانی نمی آیم. به عبارتی دیگر من نمی توانم باعث ایجاد سوال در ذهن دیگران می شود و گفتن آن زحمت بیشتری دارد. خیلی ساده بگویید “نه”.

از جمله من نمی خواهم استفاده کنید

معتادان گوشی

من انجام نمی دهم یک جمله قدرتمند است شما می توانید در زمانی که برای اهداف خود تلاش می کنید از این جمله برای تقویت اراده خود استفاده کنید و مزاحمت های اهداف خود را کنار بگذارید.

زمانی که محققان دانشگاه بوستون و دانشگاه هیوستون تحقیق کوچکی در مورد جمله: (من انجام نمی دهم) و (من نمی توانم انجام دهم) انجام داده اند. در این تحقیق افرادی که گفته بودن من ورزش را کنار نمی گذارم در مقایسه با افرادی که گفته بودند من نمی توانم ورزش را کنار بگذارم اغلب بیشتر در ورزش تدام داشتند. محققان معتقدند که جمله انجام نمی دهم چون دارای قاطعیت است برای تقویت اعتماد به نفس و اراده و نفوذ بر احساسات بسیار موثر است.

کلمه نه را کنترل کنید

نکته پایانی : مراقب باشید در هر موقعیتی نه گفتن باعث می شود شما فردی بی ادب و خود رای به نظر برسید. و این باعث کاهش احترامات شما می شود. از یک درس در داخل یک چهارچوب است و همیشه نه گفتن نمی تواند خوب باشد شما باید خودتان موقعیت را تشخیص دهید و بدانید که کجا نه گفتن بهتر است و همیشه این نکته را در نظر بگیرید که آیا در این موقعیت نه گفتن به من حس بهتری می دهد یا بله گفتن.

در این مطلب در واقع در مورد کسب توانایی نه گفتن صحبت شده در زمان هایی که شما اذیت می شوید ولی نمی توانید نه بگویید را به شما یاد می دهد.

مترجم : گروه ترجمه ویکی متن
منبع : advice.shinetext.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *