این گونه وسایل خانه و محل کار را تمیز کنید

این گونه وسایل خانه و محل کار را تمیز کنید

این گونه وسایل خانه و محل کار را تمیز کنید : صفحه کلید رایانه را کی به کی پاک کنیم؟ یا اینکه ماکروویو را در طول یک ماه چند بار تمیز کنیم؟

در ادامه با ما همراه باشید.

این گونه وسایل خانه و محل کار را تمیز کنید

به نقل از Dailymail و به گزارش و ترجمه باشگاه خبرنگاران جوان ؛ تمیزکردن خانه و محل کار از اهمیت بالایی برای حفظ سلامت برخوردار است. ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها به دلیل میکروب، باکتری و قارچ‌هایی است که در وسایل موجود در خانه و محل کار قرار دارند به همین دلیل تمیز کردن آن‌ها برای زیبایی محل کار و زندگی و نیز کمک به سلامت بدن ضروری است.

دانشمندان با مطالعه بر روی اجسام و وسایل مختلف و بررسی میزان تجمع میکروب‌ها و باکتری‌ها بر روی آن‌ها به نتیجه‌های زیر دست یافته اند و زمان تمیز کردن تقریبی آن‌ها را پیشنهاد می‌کنند.

_داخل و خارج دستگاه مایکروفر هر هفته باید به طور کامل تمیز شود.

_سطح خارجی، صفحه نمایش و سایر تجهیزات متصل به رایانه شخصی، لپ تاپ، تبلت، تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی که صفحه نمایش آن‌ها گرم می‌شود به دلیل رشد میزان زیاد باکتری بر روی آن‌ها باید روزانه پاک و ضد عفونی شوند.

_سطح روی میز‌ها باید به طور روزانه تمیز شود و دستمال خشک کننده ظرف‌ها نیز باید هر هفته به طور کامل شسته ضدعفونی و در مجاورت نور خورشید خشک شوند.

_شستشو و عوض کردن ملحفه ها، روتختی، حوله حمام و حوله خشک کردن ظرف ها، روبالشتی و نیز رویه لحاف و پتو باید هر هفته انجام شود، زیرا سلول‌های مرده پوست بدن انسان و نیز مو‌های ریخته می‌توانند زمینه ساز ابتلای انسان به بیماری شوند.

_افزون بر شستشوی روبالشتی هر هفته، هر سه ماه یکبار نیز باید خود بالش شسته و به طور کامل خشک شود.

_یکی از مکان‌هایی که روزانه باید شسته و ضدعفونی شود سرویس بهداشتی و حمام است که به دلیل محیط مرطوب خود می‌توانند زمینه ساز ابتلای انسان‌ها به بیماری‌های مختلف حتی واگیردار شود.

کارشناسان همچنین به افراد به ویژه خانواده‌هایی که دارای کودکان خردسال، افراد سالمند یا مبتلا به آلرژی و آسم هستند توصیه می‌کنند به جای استفاده از محصول‌های شیمیایی نامفید برای محیط زیست به منظور پاک و ضدعفونی کردن سطوح و وسایل مختلف می‌توانند از ترکیب آب و سرکه سفید استفاده کنند.

_در زمان تمیز کردن خانه و محل کار استفاده از دستکش، ماسک، پوشاندن مو‌ها با کلاه، استفاده از کلاه و کفش پوشیده توصیه می‌شود. بهتر است برای کاهش خطر بروز آلرژی و ورود گرد و خاک به بینی در و پنجره‌ها باز شود.

_در صورت ابتلا به آلرژی برای تمیز کردن خانه و محل کار از دیگران کمک بگیرید و از انجام گردگیری و پاک کردن وسایل با مواد پاک کننده شیمیایی اجتناب کنید.

_مخلوط کردن مواد شیمیایی مختلف با ترکیب‌های اسید و باز هم می‌تواند سبب تولید گاز‌های مرگبار و بروز شوک آنافلاکسی و حتی مرگ ناگهانی شود به همین دلیل رعایت اقدام‌های ایمنی و خواندن دستور استفاده از محصول پاک کننده شیمیایی در صورت استفاده ضروری است.

_در زمان گردگیری و پاک کردن وسایل خانه و محل کار، اجاق گاز، بخاری و سایر وسایل اشتعال زا را خاموش کنید و خوراکی‌هایی را از دسترس دور کنید تا آلوده نشوند.

_پاک کردن فضای یخچال هر ماه باید انجام شود، مهمترین قسمتی که در یخچال باید پاک شود جا میوه‌ای است که می‌تواند تا ۷۵۰ برابر میزان مجاز باکتری و میکروب در خود نگه دارد.

_شستشوی فرش، موکت یا قالیچه هر ۶ الی ۱۲ ماه به ویژه اگر با کفش بر روی آن‌ها راه می‌روید. کارشناسان در پژوهش‌های خود دریافتند فرش‌ها می‌توانند تا حدود ۲۰۰ هزارباکتری در هر اینچ مربع داشته باشند به همین دلیل شستشوی منظم آن‌ها برای حفظ سلامت اهمیت فراوانی دارد.

_در آشپزخانه، اجاق گاز، هود، مایکروویو، میز غذاخوری، یخچال، داخل و سطح کابینت‌ها و از همه مهتر اطراف سینک ظرفشویی باید در بازه‌های زمانی منظم تمیز شوند تا میزان ابتلای اعضای خانواده به بیماری‌های مختلف کاهش یابد.

_در محل کار، توصیه می‌شود پرسنل خدمات از دستمال‌های دارای ماده ضد باکتری برای تمیز کردن وسایل کارکنان استفاده کنند تا به این ترتیب بیماری از فردی به فرد دیگر سرایت نکند.

_استفاده از کیسه زباله و عوض کردن منظم آن برای سطل زباله کارکنان، استفاده از نور خورشید و وجود پنجره‌های بزرگ در سازمان برای ضدعفونی کردن فضای داخل، شستشو و ضدعفونی کردن سرویس بهداشتی عمومی و نیز استفاده از لیوان شخصی هر فرد برای نوشیدن آب و سایر نوشیدنی‌ها می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش دهد.

منبع : yjc.ir

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *