اهمیت خوردن گوشت در کودکان

اهمیت خوردن گوشت در کودکان

اهمیت خوردن گوشت در کودکان : خوردن گوشت در کودکان ضروری است و کودکان حتما باید از این ماده غذایی هم مانند سایر مواد غذایی استفاده کنند.

اینکه کودک تان گوشت نمی خورد را جدی بگیرید زیرا نخوردن گوشت ضرر های زیادی را به بدنش وارد می کند.

در ادامه با ما همراه باشید و گفته های دکتر احمد اسماعیل زاده متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را در این باره بخوانید تا بدانید چرا خوردن گوشت در کودکان اینقدر اهمیت دارد.

اهمیت خوردن گوشت در کودکان

تاثیر سبک زندگی امروزی فقط محدود به تغییر شیوه و نوع تغذیه بزرگسالان نیست و تغذیه کودکان را هم تحت‌تاثیر خود قرار داده است به‌گونه‌ای که اغلب کودکان تمایل به خوردن غذاهای فست‌فودی دارند و عادت‌های تغذیه‌ای‌شان به نسبت کودکان دوره‌های قبل تغییر زیادی داشته است.

آنها خیلی تمایل به خوردن برنج و انواع خورش یا لقمه‌های نان ندارند درحالی که جزو طرفداران پر و پا قرص پیتزا و ساندویچ به شمار می‌روند و این یعنی به صدا درآمدن زنگ هشدار خطر.

«یکی از مهم‌ترین مسائل در خصوص تغذیه کودکان، گنجاندن تمامی گروه‌های موادغذایی در برنامه غذایی کودک و مصرف آنهاست که والدین باید توجه خاصی به این موضوع داشته باشند.»

«در سنین کودکی باید وعده‌های اصلی غذایی در ساعت مشخص به کودک داده شود و حتما میان‌وعده‌‌های مناسب در برنامه غذایی جای داشته باشند که انواع میوه و سبزی‌ها جزو میان‌وعده‌های مناسب محسوب می‌شوند.»

«در بین گروه‌های غذایی، مصرف گوشت به دلیل اینکه حاوی پروتئین حیوانی و اسیدهای آمینه ضروری برای رشد به خصوص کودکان است، باید بسیار مورد اهمیت قرار بگیرد.

مصرف این گروه از مواد غذایی در کودکان در سنین رشد (پیش دبستانی) بسیار حائز اهمیت است چون آمینو اسیدهای لازم برای رشد قدی آنها را فراهم می‌کند.»

در سنین پیش دبستانی کم‌خونی فقر آهن شایع است.

«کم ‌خونی ناشی از فقر آهن تمرکز را پایین می‌آورد و باعث بروز پرخاشگری و خستگی در کودکان می‌شود. معمولا زیر چشم این کودکان کبود یا پف‌آلود بوده و این درحالی است که گوشت یکی از منابع خوب برای تامین آهن، محسوب می‌شود.»

«والدین باید توجه کنند معمولا در سنین پایین یکی از عللی که باعث می‌شود کودک میلی به خوردن گوشت نداشته باشد، به این خاطر است که باید گوشت را بجود و اغلب بچه‌ها در این سن مایلند غذاهای راحت‌الحلقوم را بخورند در نتیجه از خوردن گوشت امتناع می‌کنند درحالی که می‌توان گوشت را به صورت چرخ کرده در ماکارونی یا قلقلی در خورش، کباب یا کباب تابه‌ای و… تهیه و هفته‌ای سه تا چهار بار هر بار ۶۰ گرم در برنامه غذایی کودک گنجاند تا هم نیاز رشدی او را تامین و هم از بروز کم‌خونی جلوگیری کند.

باز هم تاکید می‌شود که عدم مصرف گوشت در کودکان با کم‌خونی فقر آهن همراه است که باعث می‌شود کودک در سنین مدرسه تمرکز خوبی نداشته باشند و سطح یادگیری او پایین بیاید.»

منبع : متن از سلامانه و عکس از huffingtonpost.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *