مهارت ارتباط برقرار کردن

افزایش توانایی ارتباط بر قرار کردن

افزایش توانایی ارتباط بر قرار کردن : برقراری ارتباط در اجتماع امروزی بسیار مهم است این توانایی در جنبه های مختلف زندگی انسان مانند روابط، تحصیلات و محیط‌های کاری موثر است

افزایش توانایی ارتباط بر قرار کردن

بخش اول: درک مهارت‌های ارتباطی پایه

۱. ارتباط واقعاً چیست

ارتباط فرآیند انتقال علائم/پیام‌ها بین فرستند و گیرنده از طریق روش‌های مختلف(نوشتاری، علام غیرکلامی، گفتار) است. همچنین مکانیزمی است که ما برای ساختن و اصلاح روابط‌مان از آن استفاده می‌کنیم.

۲. جرأت گفتن چیزی که در فکرتان است را داشته باشید

نسبت به اینکه می‌توانید سهم ارزشمندی در گفتگوها داشته باشید اعتماد به نفس داشته باشید. هر روز زمانی را برای آگاه شدن از نظرات و احساسات‌تان اختصاص دهید، در اینصورت می‌توانید آنها را به اندازه‌ی کافی به دیگران منتقل کنید. افرادی که نسبت به صحبت کردن مردد هستند نمی‌ترسند، بلکه احساس می‌کنند چیزی که دارند ارزش گفتن ندارد. چیزی که برای یک نفر مهم و باارزش است، ممکن است برای یک نفر مهم نباشد یا برعکس برای یک نفر دیگر بسیار مهمتر باشد.

۳. تمرین کنید

رشد مهارت‌های ارتباطی پیشرفته با تعاملات ساده شروع می‌شود. مهارت‌های ارتباطی را می‌توان هر روز در شرایط مختلف از اجتماعی گرفته تا حرفه‌ای تمرین کرد. کسب مهارت‌های جدید نیاز به زمان دارند، امّا هر وقت از مهارت‌های ارتباطی‌تان استفاده کنید، فرصت‌های بیشتری را برای خودتان فراهم می‌کنید.

بخش دوم: مخاطبتان را جذب کنید

۴. ارتباط چشمی برقرار کنید

چه در حال صحبت باشید یا گوش دادن، نگان کردن به چشمان کسی که گفتگو می‌کنید می‌تواند باعث افزایش موفقیت گفتگو شود. ارتباط چشمی علاقه را منتقل کرده و همکارتان را تشویق می‌کند تا در مقابل او هم علاقه‌اش را نشان دهد. یک روش این است که از روی قصد به یکی از چشمان شنونده نگاه کنید و بعد به چشم دیگر نگاه کنید. روش دیگر تصور کردن حرف “T” روی صورت شنونده است، که یک خط افقی بین ابروها و یک خط عمومی هم تا پایین و مرکز بینی به صورت فرضی کشیده شده است. سعی کنید نگاه‌تان را روی این نقاط حرکت دهید.

۵. از اشارات و حرکات در هنگام صحبت کردن استفاده کنید

این اشارات و حرکات را می‌توانید با دست‌ها و صورت‌تان انجام دهید. کاری کنید که کل بدن‌تان صحبت کند. از اشارات و حرکات کوچکتر برای ارتباط با اشخاص و گروه‌های کوچک‌تر استفاده کنید. هر چه اندازه گروه‌هایی که می‌خواهید ارتباط برقرار کنید بیشتر شود باید این اشارات و حرکات را هم بزرگ‌تر کنید.

۶. از پیام‌های ترکیبی ارسال نکنید

کلمات، حرکات، حالات چهره و تن صدایتان را هماهنگ کنید. تنبیه کردن یک نفر در حالی که لبخند می‌زنید، یک پیام ترکیبی ارسال کرده و بنابراین بی‌اثر خواهد بود. اگر مجبورید پیام منفی را تحویل دهید، کلمات، حالات چهره و تن صدایتان را با پیام‌تان هماهنگ کنید.

۷. از چیزی که بدن‌تان می‌گوید آگاه باشید

زبان بدن می‌تواند بیش از کلماتی که از دهان‌تان خارج می‌شود چیزی برای گفتن داشته باشد. یک حالت ایستاده باز با دست‌هایی آرام در کنار بدن‌تان به هر کس که دوروبرتان است می‌گوید که شما نسبت به شنیدن آنچه آنها باید بگویند پذیرا هستید. در مقابل، دست‌ به سینه شدن و شانه‌های کج به بی‌علاقگی یا عدم تمایل به گفتگو اشاره دارد. خیلی اوقات ارتباط می‌تواند قبل از اینکه اصلاً شروع شود توسط زبان بدنی که به دیگران می‌گوید شما نمی‌خواهید صحبت کنید پایان یابد. یک وضع و حالت ایستادن مناسب می‌تواند حتی گفتگوهای دشوار را هم راحتتر کند.

۸. باورها و نقطه‌نظرات سازنده بیان کنید

نقطه‌نظراتی که شما در گفتگو بیان می‌کنید تاثیر زیادی روی شیوه‌ای که خودتان را بیان و با دیگران تعامل می‌کنید می‌گذارد. صادق، صبور، خوش‌بین، صمیمی و احترام‌برانگیز بودن را انتخاب کنید و دیگران را بپذیرید. نسبت به احساسات دیگران حساس باشید و نسبت به شایستگی دیگران باور داشته باشید.

۹. رشد مهارت‌های شنیداری موثر

نه تنها یک نفر باید قادر به صحبت کردن به طور موثر باشد، بلکه باید به صحبت‌های طرف مقابل هم گوش داده و در گفتگو همراهی کند. از اینکه فقط به انتهای جملات طرف مقابل گوش بدهید تا بتوانید ایده‌ها و نظرات خودتان را عنوان کنید، در حالی که طرف مقابل هنوز صحبت می‌کند اجتناب کنید.

بخش سوم: حرف‌تان را صریح بگویید

۱۰. حرف‌تان را صریح بگویید

واضع و بدون من و من کردن صحبت کنید. اگر مردم همیشه از شما درخواست می‌کنند تا حرف‌هایتان را تکرار کنید، سعی کنید خودتان را به بهترین شکل ممکن بیان کنید.

۱۱. کلمات‌تان را به درستی تلفظ کنید

مردم صلاحیت شما را از طریق فرهنگ واژگان شما قضاوت خواهند کرد. اگر مطمئن نیستید که چطور یک کلمه را تلفظ کنید، از آن استفاده نکنید. هر روز با خواندن کلمات جدید فرهنگ واژگان‌تان را بهتر کنید. به فرهنگ لغت نگاه کنید تا شیوه‌ی درست تلفظ یک کلمه را یاد بگیرید.

۱۲. از کلمات درست استفاده کنید

اگر از معنی کلمه‌ای مطمئن نیستید، از آن استفاده نکنید. یک فرهنگ لغت بگیرید و هر روز یک کلمه جدید یاد بگیرید. از این کلمه‌ی جدید هر از گاهی در مکالمات‌تان در طول روز استفاده کنید.

۱۳. آرام صحبت کنید

اگر تند صحبت کنید، مردم شما را به عنوان یک فرد عصبی و نامطمئن از خود خواهند دید. هرچند، مواظب باشید تا اینقدر هم آرام صحبت نکنید که دیگران برای اینکه به شما در پایان دادن به صحبت‌تان کمک کرده باشند، جملات شما را کامل کنند.

۱۴. صدایتان را پرورش بدهید

صدای بلند و گوش‌خراش به عنوان نشانه‌ای از اقتدار کسی دیده نمی‌شود. در واقع، یک صدای بلند و نرم می‌تواند شما را شبیه طعمه‌ای برای یک همکار پرخاشگر کند یا باعث شود دیگران شما را جدی نگیرند. برای کم کردن زیر و بمی صدایتان تمرین کنید.

۱۵. به صدایتان جان ببخشید

از استفاده از صدای یکنواخت پرهیز کنید. زیر و بمی صدای شما باید مرتب بالا و پایین برود.

۱۶. از میزان صدای مناسب استفاده کنید

از میزان صدایی که مناسب محیط است استفاده کنید. وقتی تنها و خیلی نزدیک هستید ملایم صحبت کنید. وقتی برای گروه بزرگتر در یک فضای بزرگتر صحبت می‌کنید بلندتر صحبت کنید.

منبع : سمینارما

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنید



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *