امید و اعتماد

اعتماد به نفس احساسی چیست

اعتماد به نفس احساسی چیست : اعتماد به نفس به ۴ دسته ی مختلف تقسیم می شود و یکی از مهترین بخش های آن اعتماد به نفس احساسی است. در این مطلب بخشی از نظرات باربارا دی آنجلس را به شما معرفی می کنیم. با ویکی متن همراه باشید.

اعتماد به نفس احساسی چیست

بسیاری از ما اعتماد به نفس را به گونه ی دیگری می شناسیم و تعریف غلطی از آن داریم. ولی اعتماد به نفس در واقعیت معنایی فراتر از تعریف در چند جمله دارد. تقریبا هر کاری که در زندگی انجام می دهیم به گونه ای با اعتماد به نفس احساسی در ارتباط است. بیشتر از آنچه که فکر می کنیم با این نوع اعتماد به نفس درگیر هستیم.

قدم اول

در اولین قدم از این نوع اعتماد به نفس باید احساس خود را بشناسید و بدانید که چه احساسی دارید. بیشتر افراد در زندگی خود نمی دانند که چه احساسی دارند و بیشتر اوقات می گویند نمی دانم چگونه احساسی دارم واقعا گیج شده ام. این بدان معنا است که اعتماد به نفس احساسی فرد در سطح پایینی قرار دارد و فرد قادر به تشخیص نوع احساسات خود نیست. در این قدم باید تشخیص دهید که چه احساسی دارید و برای تشخیص آن به منبع آن احساس مراجعه کنید.

قدم دوم

دومین قدم در تقویت اعتماد به نفس احساسی در میان گذاشتن احساساتتان با دیگران است یعنی احساسات خود را از افرادی که دوستان دارید پنهان نکنید. اگر احساسات خود را پنهان کنید بین خود و فردی که دوستش دارید یک دیوار می کشید. باعث ایجاد فاصله می شوید. شما باید این توانایی را که احساسات خود را با عزیزان خود در میان بگذارید به دست آورید. این رفتار باعث نزدیک تر شدن شما و همچنین سبک تر شدن فشار احساسی شما می شود و در صورت مثبت بودن احساس باعث افزایش آن می شود.

قدم سوم

در قدم سوم باید به اطرافیان خود اجازه دهید تا به شما کمک کنند تا اعتماد به نفس احساسی خود را بالا ببرید. اجازه دهید در احساسات شما سهیم شوند و این مواقع شما مطمئنا احساس بهتری خواهید. داشت تقسیم کردن احساساتتان باعث می شود احساسات مثبت تقویت و احساسات منفی ضعیف تر شوند.

قدم چهارم

در چهارمین قدم باید سعی کنید قضاوت کردن و ایراد گرفتن را کنار بگذارید و معمولا افرادی که اعتماد به نفس احساسی آن ها بسیار پایین است همیشه دیگران را قضاوت می کنند و ایراد می گیرند. با احترام گذاشتن به نظر دیگران اعتماد به نفس شما نیز افزایش می یابد.

منبع : ویکی متن

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *