اسکار پوستی

اسکار های پوستی و دلایل بروز آن

اسکار های پوستی و دلایل بروز آن :‌ ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که اسکار پوستی چیست و چرا به وجود می آید؟ در این مقاله به جواب این سوالات می پردازیم.

اسکار های پوستی و دلایل بروز آن

اسکار چیست؟

تولید جای زخم یا اسکار، پروسه ای است که در آن زخم ها الیام پیدا می کنند اما آسیب به بخش بیرونی پوست یعنی اپیدرمیس، لزوما اسکار تولید نمی کند، بلکه اگر آسیب به لایه ی داخلی پوست، یعنی درمیس وارد آمده باشد، جای زخم یا اسکار ایجاد می شود. اسکار در ساختار لایه ی زیرین پوست تغییراتی ایجاد می کند که منجر به دگرگونی ظاهر طبیعی پوست می شود که تنها در رنگ پوست نیست و بافت آن را هم تغییر می دهد.

علت به وجود آمدن اسکار چیست؟

روند طبیعی ترمیم زخم ها در بدن منجر به تولید اسکار یا ضایعات پوستی می شود.

علائم و نشانه های اسکار چیست؟

اسکار در محل آسیب دیدگی بافت پوست اتفاق می افتد و ظاهری نرم و قرمز یا بنفش رنگ و فیبری دارد که معمولا در طول زمان صاف تر و روشن تر می شود.

متخصصین چطور اسکار را تشخیص می دهند؟

اسکار همواره با وارسی چشمی قابل تشخیص است. تنها در برخی مواقع نادر، بیماری های پوستی خود را به شکل اسکار نشان می دهند که در آن صورت باید بافت آن ها به آزمایشگاه فرستاده و آزمایش شود.

آکنه های پوستی هم عموما ایجاد اسکار می کنند.

راه های درمان اسکار چیست؟

به این علت که اسکار، بخشی از پروسه ی درمانی طبیعی بدن است، اسکار های معمولی نیازی به درمان ندارند. تنها هنگامی که اسکار ها از لحاظ ظاهری و به زیبایی فرد لطمه می زنند، لازم است درمان ها شروع شود. این ها شامل اسکار افراد مستعد به کلویید (اسکار های گوشتی و بزرگ قرمز رنگ که به مرور زمان افزایش اندازه می دهند. ) و اسکارهای موجود در نواحی ای هستند که امکان برجسته و بزرگ شدن آن ها زیاد است.

اسکارهای ضخیم و کلویید ها معمولا با تزریق مستقیم استرویید به بافت نرم اسکار صاف می شوند.

اسکارها ممکن است به فشار شدید و استفاده از لاستیک های سیلیکونی جواب بدهند.

اسکارهای زخیم ممکن است به روش سایش پوستی که در طی آن از وسیله ای برای هم سطح کردن اسکار ها با بقیه نواحی پوست استفاده می شود، از بین بروند.

نوع خاصی از اسکارهای فرورفته هم هستند که با تزریق پرکننده های زیبایی به آن ها هم سطح می شوند.

نوع دیگری از اسکار های پوست صورت به لیزر درمانی خوب پاسخ می دهند.

در آخر جراحی هم نوعی درمان است. به طور معمول آن دسته از اسکار هایی نیاز به درمان جراحی دارند که به شدت در زیبایی فرد نقش دارند. اما از آن جا که حدود یک سال طول می کشد که یک اسکار بالغ شود، بهتر است قبل از دست زدن به هر عمل جراحی جدی، مدتی صبر کرد.

منبع : بانوی شهر

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *