درمان گیاهی کبد چرب

از درمان های گیاهی کبد چرب غافل نشوید

از درمان های گیاهی کبد چرب غافل نشوید : در پست امروز برای شما دوستان عزیز راه حل های گیاهی را برای درمان کبد چرب معرفی می کنیم.

در ادامه با ما همراه باشید و گفته های دکتر حسین ایمانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی را در این باره بخوانید.

از درمان های گیاهی کبد چرب غافل نشوید

انواع مختلفی از داروها و مکمل‌ها و داروهای گیاهی در بیماران با کبد چرب مورد مطالعه قرار گرفته است. برخی از این داروها مؤثر بوده‌اند گرچه هیچ یک اثر بلند مدت درمانی نشان نداده‌اند.

در ادامه به برخی گیاهان دارویی اشاره می کنیم که می‌تواند در درمان کبد چرب در کنار سایر درمان‌ها مؤثر واقع شود.

روغن زیتون

روغن زیتون به طور مستقل سطوح تری‌گلیسرید و کلسترول خون و مقاومت انسولینی را با کاهش التهاب کبدی بهبود می‌بخشد.

مصرف روغن زیتون غنی شده با امگا-۳ می‌تواند بافت کبد را در بررسی اولترا سوند و شاخص‌های سرمی آسیب کبدی بهبود بخشیده و ساخته شدن چربی در کبد و اکسیداسیون LDL (کلسترول بد) را کاهش دهد.

خار مریم

گیاه خار مریم یا سیلیمارین از گذشته برای محافظت از کبد مورد استفاده قرار می‌گرفته است. ماده فعال آن سیلیبین نام دارد که یک آنتی‌اکسیدان و ضدالتهاب قوی است.

این گیاه سبب افزایش ترشح صفرا، تصفیه کبد و دفع مواد زائد از آن می‌شود و ترکیب آن با ویتامین E بر فعالیت آنتی‌اکسیدانی بدن کمک شایانی می‌کند. کاهش آسیب کبدی، بهبود مقاومت انسولینی، کاهش تجمع چربی در کبد و کاهش سطوح شاخص‌های آسیب کبدی از خواص خار مریم است.

زنجبیل

زنجبیل از بروز بیماری کبد چرب پیشگیری می‌کند، حساسیت به انسولین و تولید آدیپونکتین (هورمون مفید بافت چربی) را افزایش داده و تعادل بین آدیپونکتین و فاکتورهای التهابی را به نفع آدیپونکتین که محافظ کبدی است تغییر می‌دهد.

دارچین

دارچین باعث کاهش مقاومت به انسولین و استرس اکسیداتیو می‌شود و مصرف آن در بیماران مبتلا به کبد چرب توصیه می‌شود.

زردچوبه

زردچوبه آنتی‌اکسیدان بوده و مصرف آن موجب کاهش لیپیدهای خون، کاهش استئاتوز و پیشگیری از روند پیشرفت بیماری می‌شود.

کافئین

کافئین اثر آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارد. در مطالعات مختلف مشاهده شده است مصرف قهوه سبب کاهش فیبروز کبدی می‌شود. بعضی از مطالعات نیز این اثر را ثابت نکرده‌اند.

روغن سیر

روغن سیر اثرات ضدالتهابی داشته و تولید چربی در کبد را مهار و آسیب کبدی را کم می‌کند. همچنین ظرفیت آنتی‌اکسیدانی کبد را افزایش می‌دهد.

منبع : متن از سلامانه و عکس از pinterest.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *