شیرخوار

از بیماری فیموزیس بیشتر بدانید

از بیماری فیموزیس بیشتر بدانید : در پست امروز برای شما دوستان عزیز از بیماری فیموزیس می گوییم و همچنین از ختنه کردن کودکان نیز توضیحات و نکاتی را می گوییم.

در ادامه با ما همراه باشید و گفته های دکتر محمدرضا صفری‌نژاد اورولوژیست و استاد دانشگاه را در این باره بخوانید.

از بیماری فیموزیس بیشتر بدانید

«فیموزیس بیماری‌ای است که گاهی جزو اورژانس‌ها محسوب و در افرادی دیده می‌شود که ختنه نشده‌اند. این بیماری بیشتر در شیرخواران تظاهر پیدا می‌کند و اگر تشخیص و درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض خطرناکی شود.»

«کلاهک آلت‌تناسلی موقع تولد به وسیله پوستی به نام پوست حشفه یا پوست ناحیه ختنه‌گاه پوشانده می‌شود که در موقع ختنه، این پوست با جراحی برداشته می‌شود. این پوست را باید بتوان به‌راحتی با دست عقب زد و کلاهک آلت‌تناسلی را مشاهده کرد. هرگاه نتوان این پوست را با دست به عقب راند، کودک به فیموزیس مبتلاست که علت آن، چسبندگی بین پوست ناحیه ختنه‌گاه و کلاهک آلت تناسلی است. گاهی هنگام تولد، سوراخ پوست ناحیه ختنه‌گاه کوچک است و اجازه عقب راندن آن را نمی‌دهد.»

این بیماری فقط در کودکان دیده می‌شود.

«اگر فردی ختنه نشود، امکان ایجاد آن در سنین بالا نیز وجود دارد. این بیماری نسبتا شایع است و ۱۰ درصد کودکان ۳ ساله ختنه نشده، به آن گرفتار می‌شوند. متاسفانه گاهی کودک به دلیل گریه‌های مکرر تحت درمان‌های مختلف قرار می‌گیرد و در نهایت مشخص می‌شود که به دلیل فیموزیس، پوست ناحیه ختنه‌گاه دچار عفونت و تورم شدید است.»

بیماری فیموزیس، دارای دو نوع است و این بیماری می‌تواند به صورت مادرزادی تظاهر پیدا کند که در آن از بدو تولد نمی‌توان پوست ناحیه ختنه‌گاه را به عقب راند یا گاهی با آنکه کودک موقع تولد دارای مشکل نیست، به تدریج به علت عفونت و التهاب، دچار فیموزیس شود : در این حالت ادرار برای کودک سخت است و به دلیل درد هنگام ادرار گریه می‌کند.

«گاهی ادرار زیر پوست ختنه‌گاه جمع و موقع ادرار باعث تورم و باد کردن ناحیه ختنه‌گاه می‌شود. اگر سوراخ موجود در وسط پوست ناحیه ختنه‌گاه کاملا مسدود شود، دیگر کودک نمی‌تواند ادرار کند. معمولا این کودکان به صورت اورژانسی به کلینیک آورده می‌شوند و باید به وسیله متخصص مربوطه جراحی شوند.»

«در هر کودکی که نتوان به‌راحتی پوست ناحیه ختنه‌گاه را به عقب راند، احتمال ایجاد این بیماری وجود دارد و با اتفاق افتادن این امر، عمل ختنه به یک عمل جراحی تبدیل می‌شود.

از طرف دیگر نباید سعی شود که به زور پوست ناحیه ختنه‌گاه را به عقب راند چون ممکن است باعث تورم شود به‌گونه‌ای که دیگر نتوان پوست ناحیه ختنه‌گاه را روی کلاهک آلت تناسلی کشید. در این شرایط، حالت خطرناک‌تری بنام پارافیموزیس ایجاد می‌شود. اگر حلقه ایجادشده در زیر کلاهک آلت تناسلی به وسیله پوست ناحیه ختنه‌گاه به اندازه کافی سفت باشد جریان خون را قطع می‌کند و باعث سیاه شدن کلاهک آلت تناسلی می‌شود که خیلی خطرناک است و پارافیموزیس نیاز به اصلاح اورژانس توسط جراحی دارد.»

منبع : سلامانه

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *