ارتباط کارهای فکری با گرسنگی

ارتباط کارهای فکری با گرسنگی

ارتباط کارهای فکری با گرسنگی : آیا کارهای فکری به انرژی بیشتری احتیاج دارند ؟ یا اینکه چرا در هنگام مطالعه گرسنه می شویم؟

در ادامه با ما همراه باشید تا این ارتباط و جواب این سوال ها را از زبان دکتر رضا راست منش دکترای تغذیه و رژیم درمانی بخوانید.

ارتباط کارهای فکری با گرسنگی

وقتی تفکر می‌کنیم، مولکول‌هایی به کم وزنی تنها چند کیلودالتون مسافتی به کوتاهی چند میکروآنگستروم جابه‌جا می‌شوند. وقتی چندین ساعت فکر می‌کنیم، تفاوت شگرفی در میزان خونرسانی به قسمت‌های یادگیری مغز رخ نمی‌دهد فقط فعالیت‌ها سازمان یافته‌تر انجام می‌شوند و اندکی افزایش در تبادل نروترانسمیترها بین سلول‌های مغز رخ می‌دهد. با این حال، به علت کم وزن بودن نروترانسمیترها و کوتاه بودن فاصله بین سلول‌های عصبی، باز هم نهایتا بیلان و مجموع انرژی مصرف شده،‌ به ۴ کیلوکالری به ازای دو ساعت مطالعه عمیق می‌رسد! یادمان باشد که هر حبه قند ۴ کیلوکالری انرژی دارد! این بدان معنی است که فکر کردن و فعالیت‌های فکری و شغل‌هایی که فکری هستند به انرژی بیشتری نیاز ندارند.

چرا واقعا در عمل، هنگام فعالیت فکری احساس گرسنگی می‌کنیم ؟

وقتی مطالعه می‌کنیم، مغز از لذت آزادی که قبلا داشته محروم می‌شود و مجبور است فعالیتی را انجام دهد که خیلی به ذایقه‌اش خوش نمی‌آید. به خاطر خلاء لذتی که به وجود آمده،‌ مغز در یک اقدام سازشی با ایجاد حس گرسنگی، شرایطی پدید می‌آورد تا فرد سراغ غذا و مخصوصا شیرینی برود تا با دشت لذت شیرینی،‌ خلا پدید آمده ناشی از این اجبار را جبران کند.»

وی در ادامه در رابطه با این مسئله که چرا این حس نهادینه و واقعی می‌شود ادامه داد: «چون ما بلافاصله با یک تلنگر گرسنگی، سریع تسلیم می‌شویم و بلافاصله غذا یا شیرینی می‌خوریم و مغز شرطی می‌شود. اگر تسلیم نشویم، این حس کاذب به مرور سرکوب می‌شود و دیگر با مطالعه و فعالیت فکری حس گرسنگی به سراغتان نمی‌آید!

منبع : متن از سلامانه و عکس از womensrunning.competitor.com

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنید



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *