لثه

ارتباط بیماری لثه با تاخیر در بارداری

ارتباط بیماری لثه با تاخیر در بارداری : سلامت دهان بسیار مهم است زیرا جنبه های مختلف زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

نتیجه مطالعه محققان فنلاندی نشان می دهد که یک پاتوژن رایج در اطراف دندان ها، بارداری زنان جوان را به تاخیر می اندازد.

ارتباط بیماری لثه با تاخیر در بارداری

محققان دانشگاه هلسینکی در فنلاند در این مطالعه ۲۵۶ زن سالم ۱۹ تا ۴۲ ساله را که باردار نبودند در جنوب فنلاند مورد بررسی قرار دادند. تمامی این زن ها قصد باردار شدن داشتند.

محققان تمامی این افراد را تحت معاینه های دندانپزشکی و زنان قرار دادند و بزاق آنها را نیز برای تشخیص پاتوژن های اصلی لثه آزمایش کردند.

آنها این افراد را برای یک دوره ۱۲ ماهه مورد پیگیری قرار دادند تا مشاهده کنند که آیا در طول این مدت باردار می شوند یا خیر.

محققان در بزاق زنانی که در طول این مطالعه باردار نشدند در قیاس با زنانیکه باردار شدند ، سطوح بطور قابل توجه بالاتری از پورفیروموناس ژنژیوالیس (P. gingivalis) ، یک باکتری مرتبط با بیماری های لثه کشف کردند.

این مطالعه نشان داد، مشکل باردار شدن در زنانیکه در بزاق خود P. gingivalis داشتند سه برابر بیشتر از زنانی بود که این باکتری در بزاق آنها مشاهده نشد.

سوزان پاجو، متخصص لثه در بیمارستان هلسینکی در یک بیانیه خبری گفت: نتایج مطالعه ما زنان جوانی را که در سن بارداری قرار دارند تشویق می کند که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهند و مرتب سلامت لثه های خود را ارزیابی کنند.

نتایج این مطالعه در مجله Oral Microbiology منتشر شده است.

منبع : ایرنا

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *