برقراری ارتباط با کودک

ارتباط برقرار کردن با فرزند

اگر شما هم کودکانی در خانه دارید باید بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید تا تجربه خوبی را برای کودک و خود رقم بزنید. ما در این مطلب شما را راهنمایی می کنیم.

آیا احساس می کنید کودکتان شما را نادیده می گیرد و نمی توانید با او ارتباط برقرار کنید؟ دلیلش این است که بیش از حد حرف می زنید و می خواهید با حرف زدن زیاد و توضیحات اضافی به او همه چیز را بفهمانید. با رعایت نکات زیر می توانید با کودک بهتر ارتباط برقرار کنید.

هیچوقت برای برقراری ارتباط با کودک زود نیست

بچه ها از پنج ماهگی اسم خودشان را می شناسند. از ۹ ماهگی کلمات کاربردی مثل “بله” و “خیر” را می شناسند. وقتی با کودک حرف می زنید هم سطح او حرف بزنید. اسمش را صدا بزنید و منتظر بمانید تا تماس چشمی با شما برقرار کند و بعد به سراغ سوال بعدی بروید.

شفاف باشید

آرام و ساده و در جملات کوتاه حرف بزنید. به کودک تصویر چیزی که در موردش صحبت می کنید را نشان دهید. یا به چیزی که درموردش حرف می زنید اشاره کنید. هر چه گفتگوهای خود را ساده تر کنید هم نحوه سخنرانی تان پیشرفت می کند و هم رفتارتان را بهتر مدیریت می کنید. باید در یک پیام ساده به کودک نشان دهید که چه کاری باید انجام دهد. در صورت لزوم می توانید زمان و چگونگی آن را شرح دهید. هر چه کلمات کمتر باشند بهتر است. قبل از حرف زدن کلمات را جمع و جور کنید تا کودک را گیج نکنید.

در زمان حال زندگی کنید

درباره زمان حال صحبت کنید نه درباره اتفاقی که دیروز افتاد یا برنامه هایی که برای فردا چیده اید. خیلی از بچه ها حتی تا بعد از مهد کودک مفهوم زمان را کاملا درک نکرده اند.

سروصداها را خاموش کنید

هر نوع صدایی مثل تلویزیون، رادیو و حتی صدای ماشین لباسشویی کودک را در ارزیابی زبان دچار مشکل می کند. هنگام گفتگو و برقراری ارتباط با کودک صداهایی که باعث حواس پرتی کودک می شود را کاملا حذف کنید.

به او فرصت صحبت کردن بدهید

برای ما بزرگترها سکوت طولانی کمی آزاردهنده است به همین دلیل سکوت را از بین می بریم و به کودک فرصت شکل دادن به افکار و بیان آن ها را نمی دهیم. وقتی از کودک خود سوالی می پرسید منتظر بمانید تا به سوال شما فکر کند و پاسخ بدهد. بچه ها برای ارزیابی سوال و واکنش نشان دادن به فرصت نیاز دارند. پس این سکوت را با حرف زدن از بین نبرید.

منبع : بدونیم

اگر مطلب را پسندیدید مارا در شبکه های اجتماعی محبوب کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *